Bibliotekininkas rekomenduoja

2016-04-16

Du gyvenimai per vieną vasarą

Akvilė Kavaliauskaitė „Du gyvenimai per vieną vasarą“

Debiutinis jaunos rašytojos Akvilės Kavaliauskaitės romanas „Du gyvenimai per vieną vasarą“, kaip sako pati autorė, yra skirtas tiems, kurie nėra tobuli. Tačiau kuris iš mūsų yra tobulas? Jeigu toks esate, šio romano neskaitykite. O jeigu gyvenime jūs esate padaręs nors vieną klaidą – ši knyga skirta būtent jums. Pagrindinė romano veikėja – talentinga pianistė Laura, kuri tiesiog per kvailumą palaidojo savo karjerą. Atėjus vasarai, Lauros gyvenimas skilo perpus – į praeitį, nuo kurios norėjosi pabėgti, ir į ateitį, kurioje veikėja troškta atgauti save. Dinamiška, turinti daug nenuspėjamų siužeto vingių ir dažnai priverčianti juoktis – būtent tokia yra ši knyga.


Kaip katinai uodega peles gaudo

Marcelijus Martinaitis „Kaip katinai uodega peles gaudo

Tai yra viena paskutinių poeto knygų, kurią kompiuteryje rado jo žmona Gražina. Subtiliame, žaismingame, filosofinės išminties kupiname rinkinyje poetas, pasakodamas apie savo gyvenime sutiktus katinus, iš tiesų pasakoja apie mus – žmones. „Pagalvojau: kam rašyti apie žmones, jeigu galiu beveik viską pasakyti rašydamas apie kates ir katinus. Juk mums patinka būti jų vergais arba valdovais, rodyti savo meilę, prisirišimą, kuris kartais panašus į klastą“, – taip apie šią knygą sakė poetas. Į pasakojimą įterpiami ir dar niekur neskelbti Marcelijaus Martinaičio eilėraščiai.


virs Neringos kavine

Neringa Jonušaitė „Neringos” kavinė: sugrįžimas į legendą

1959 metais Vilniuje atidaryta „Neringos” kavinė, kurioje lankytojai galėjo ne tik pavalgyti ar atsigerti, bet ir paklausyti džiazo, padiskutuoti apie meną, kultūrą, literatūrą, muziką...Anot Leonido Donskio: „Ši knyga atveria „Neringos” istoriją – jos gimimą, bohemos sagą, mažąsias istorijas, gandus ir reminiscencijas, kurios galiausiai ir yra žmoniškosios atminties gyvumo ir jautrumo liudijimai.” Istorija perteikiama žurnalistės pakalbiais su kavinės kūrėjais, personalu, lankytojais.


ChimeraAndrew Davidson „Chimera“

Andrew Davidson romanas Chimera prasideda intriguojančiu pasakojimu apie automobilio avariją. Patyręs įvairaus laipsnio nudegimus, neįvardintas knygos herojus per stebuklą išlieka gyvas. Patenka į nudegimų skyrių, bet… kas laukia buvusio gražuoliuko, tapus pabaisa?
Skaitydamas romaną, patiri teigiamų ir neigiamų emocijų, išgyveni nuotaikų ir jausmų kaitą: gailesčio ir cinizmo, meilės ir neapykantos. Mistikos ir paslapties suteikia herojaus naujame gyvenime pasirodžiusi nepažįstama skulptorė, iki nualpimo kalanti išmylėtas chimeras.
Verčiant puslapį po puslapio, užgriūva sudėtingų, ne specialistui sunkiai suvokiamų, medicininių terminų lavina. Įtampos ir siaubo atsvara – lyriški, iki širdies gelmių sukrečiantys pasakojimai apie meilę.
Chimera kaip vandenynas – vilioja ir baugina, stebina ir glumina. Talentingo rašytojo plunksna savo skaitytoją meistriškai vedžioja Dantės „Pragaro“, Biblijos ir kinietiškų hieroglifų labirintais.
Skaitydamas šią knygą, supranti viena: romanas Chimera – kietas riešutėlis. Jis „įkandamas” ne kiekvienam. Su malonumu jį skaitys išsilavinęs, rafinuotas, sudėtingesnio žanro literatūra besidomintis skaitytojas.


virs 100 zymiausiu pas. filmuSaulius Macaitis „100 žymiųjų pasaulio filmų“

Žymus kino kritikas pažintiniame leidinyje pristato 100 filmų, sukurtų 1915–1999 metais. Nors filmų atranka subjektyvi, bet nuoseklus chronologiškas jų pristatymas leidžia stebėti ir vertinti pasaulinio kinematografo vystimąsi. Tai parankinė knyga kino mėgėjui, ieškančiam informacijos apie dėmesio vertus filmus.

 


virs Giriu karalius

Michel Tournier „Girių karalius“

Mišelio Turnjė knyga „Girių karalius“ – sunki knyga. Ne, ne savo svoriu ar teksto sudėtingumu. Ji sunki, nes pilna ženklų, aliuzijų ir simbolių. Tai išminties kupina knyga. Kiekvienas, ją perskaitęs, į pasaulį ims žvelgti kitomis akimis – akimis vyro, kuris šioje knygoje vaizduojamas ir kaip gyvybės nešėjas, ir kaip žmogėdra. Šio herojaus transformaciją stebėsite iki pat paskutinių knygos puslapių.
Tai Gonkūrų premiją pelniusi knyga.
Tai knyga, kurios vertimo į lietuvių kalbą skaitytojai laukė net septyniasdešimt metų.
Tai knyga, pagal kurią pastatytas filmas.
Tai knyga, kurią reikia perskaityti...


virs Gabrielis Garsija MarkesasHarald Irnberger „Gabrielis Garsija Markesas. Tikrovės magija“

Žinomi kritikai apie pirmąjį Gabo memuarų tomą rašė, esą autoriui pavyko iš savo gyvenimo sukurti romaną. Tai taikytina ne tik minėtai knygai, bet ir visiems jo pasakojimams apie savo gyvenimą. O visų jų visuma sudaro romaną su įvairiausiais pasažais, kuriuos autorius savo skaitytojams siūlo pasirinkti iš kelių variantų. „Kiekvienas gali teisingu laikyti tą, kuris jam pasirodys įtikinamiausias.“Citata puikiai atskleidžia šios knygos esmę. Tad kviečiame skaityti apie garsųjį kolumbiečių rašytoją.


Virs Isvarytieji

Romualdas Granauskas „Išvarytieji“

Rugpjūtis krito kaip žmogus nušautas.
Į žalią kraštą įžengė ruduo.
Ir vėjas, įsikniaubdamas į šiaudus,
Pradėjo sunkiai, vyriškai raudot.

Regis, kad šios Jono Strielkūno eilės, taip vykusiai pacituotos naujajame Romualdo Granausko apsakymų rinkinyje „Išvarytieji“, puikiai tinka darganotiems rudens vakarams. Dar labiau prasmingai tokiems vakarams praleisti tinka minėtoji R. Granausko knyga, kurioje kviečiama susimąstyti apie gyvenimą, jo prasmę ir mus supančius žmones. Kiekvienas šios knygos kūrinys – tai atskiro žmogaus pasaulis. Jums įdomu, ką išgyvena alkoholizmu sergantis dainininkas? Ką jaučia emigravusių tėvų pamirštas vaikas? O gal norite prisiminti Joną Strielkūną, kurio atminimui knygoje irgi skirta vietos? Tada lietingą rudens vakarą įsitaisykite fotelyje ir su puodeliu garuojančios arbatos leiskitės į kelionę po išvarytųjų gyvenimus!


radulescu virselis spaudai z1

Domnica Radulescu „Traukinys į Triestą“

Naujasis Domnicos Radulescu romanas turėtų sudominti ir jauną, ir vyresnio amžiaus skaitytoją. Jaunos rumunės Monos Marijos pasakojimas patraukia ir užburia jau nuo pirmųjų knygos puslapių. Dviejų dalių romanas suskirstytas atskirais skyreliais. Jų pavadinimai – trumpi būsimų įvykių anonsai. Taigi knygą skaitai nekantraudamas, norėdamas kuo greičiau sužinoti, kas gi vyko toliau… Mergina pasakoja savo meilės istoriją ir tą laikotarpį, kurį teko išgyventi Rumunijai, valdant N. Čaušesku. Žmonės gyveno nuolatinėje įtampoje ir baimėje, šalyje veikė slaptosios saugumo tarnybos, aplinkui šmėkščiojo mirties šešėlis… Niekuo negalėjai pasitikėti, nes jaudinaisi ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo šeimos. Baisu net pagalvoti, ką patyrė pagrindinė knygos herojė. Mona Marija turėjo palikti savo šeimą, savo mylimąjį ir bėgti į nežinią. Emigrantės kelias labai vingiuotas, o gyvenimas tikrai nesaldus. Naktimis kamuoja košmarai, tas begalinis tėvynės ilgesys … O kai esi pabėgėlė ir susimauni – tik dar skaudžiau. Juk pats emigracijos tikslas – pradėti viską iš naujo, sugriebti sėkmę, susikurti naują gyvenimą, geresnį už ankstesnį, tokį, koks tavo protėviams net nesisapnavo, geresnį už bet ką, apie ką galėjai svajoti savo nelaimingoje tėvynėje, apnuodytoje komunizmo, kamuojamoje alkio ir nelaimių… Labai netikėta ir intriguojanti romano pabaiga. Užvertęs paskutinį knygos puslapį, skaitytojas turi galimybę toliau tęsti arba užbaigti romantišką meilės istoriją. Kiekvienas savaip…


Kalbos pakeitusios pasaulį

Simonas Sebagas Montefiore „Kalbos, pakeitusios pasaulį“ 

„Pradžioje buvo Žodis, kuris tapo kūnu“ – šis sakinys iš Biblijos tinka ir kalbant apie Simono Sebago Montefioreʼs knygą „Kalbos, pakeitusios pasaulį“. Leidinyje publikuojamos 48 žymių žmonių kalbos pradedant Jėzumi iš Nazareto, baigiant Baraku Obama. Būtų sunkoka skaityti „sausus“ istorijos vadovėlius, jeigu už svarbių istorinių įvykių, procesų, negalėtume pamatyti asmenybių. Jų kovų dėl savo idealų vaisiais vadovaujamės ir šiandien. Kaip suvokta laisvė XVIII a. ir kaip ji suvokiama XX amžiuje? Kaip kovota už pilietines moterų teises; kaip įvairių valstybių atstovai reagavo į II-ojo pasaulinio karo grėsmę, naujų valstybių atsiradimą ir pan.? Daugelis šių seniai išsakytų minčių neprarado aktualumo ir šiandien. „Neklauskite, ką šalis gali padaryti dėl jūsų, – klauskite, ką jūs galite padaryti dėl savo šalies“ – sako vienas iš knygos herojų 1961 m. Kas jis? Paliekame malonumą surasti patiems...


knyga Saramago

José Saramago „Kai mirtis nusišalina“

Mirtis yra neišvengiamybė. Ji priverčia žmogų susimąstyti, ypač tada, kai ateina ne laiku. O kas atsitiktų, jeigu mirties nebeliktų ? Ar tikrai būtume laimingi?..Tokią keistą, nepaprastą ir intriguojančią istoriją savo knygoje pasakoja José Saramago. Rašytojas mirtį suasmenina: ji turi jausmus ir net gali įsimylėti. Knyga patraukia įdomiu rašymo stiliumi – sakiniai ilgi, be jokių skyrybos ženklų. Iš pradžių tai vargina, net nervina, bet paskui įtraukia kaip verpetas ir jau nebepaleidžia... Iškeldamas daug filosofinių klausimų, rašytojas mirtį vaizduoja kitaip: „Normalu yra tiesiog mirti, kai išmuša mūsų valanda. Tiesiog mirti, o ne imti ginčytis, ar mirtis mums buvo nulemta nuo gimimo, ar tiesiog ji ėjo pro šalį ir atsitiktinai mus pastebėjo“...


knyga Stepnova

Marina Stepnova „Lazario moterys“

Marina Stepnova naujausiame savo romane pasakoja kelių kartų istoriją: nuo carinės Rusijos iki šių laikų. Pagrindinis veikėjas – utėlėtas pamestinukas žydas – pasirodo besąs genijus, talentingas chemikas ir fizikas. Pateikdama mums talentingo, karjerą darančio mokslininko istoriją, autorė pasakoja ir apie karą, ir apie aistrą, ir apie neapykantą... Sudomina ir patraukia ryškūs moterų charakteriai. O kur moterys, ten ir meilė. Labai vaizdingai aprašoma Lazario Lindto anūkė Lidočka. Ji talentinga baleto šokėja, repetuodama iki išsekimo, susipažįsta su gražuoliu Aleksejumi, jį įsimyli, o šis… 


knyga Gutauskas

Leonardas Gutauskas „Fragmentai“

Paėmus į rankas naująją Leonardo Gutausko knygą „Fragmentai“, tarsi smiltys ima žirti įvairiausių pasakojimų motyvai. Šis kūrinys unikalus tuo, jog neturi jokio siužeto. Jis tarsi primena karolių vėrinį, iš kurio ant prisiminimų siūlo suvertos visos knygos istorijos. Nors knyga sudaryta iš daugybės paskirų tekstų, skaitant kiekvieną iš jų galima pamatyti, išgirsti ir suvokti ne vieną ar dvi paslėptas pasakojimo plotmes. Tekstai kaip prisiminimai keičia vienas kitą be jokios tvarkos, todėl skaitytojas keliauja per įvairius pasaulius, iš kurių susideda autoriaus prisiminimai. 


knygos viršelis

Rasa Aškinytė „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“

„Kai pamačiau Silviją pirmą kartą, ji man pasirodė bjauri. Graži, net labai graži, bet visai ne tokia, kokios norėjau. Jos oda buvo labai tamsi, rudai mėlyna. Plaukai kvailai nudažyti pusiau baltai. Viena akis tamsesnė už kitą, nors net ir ta šviesesnė pakankamai ruda.“ Tokią keistos išvaizdos merginą įsimylėjo pagrindinis knygos herojus. Įsimylėjo ir pats tuo nepatikėjo. Kaip klostėsi šių abiejų jaunuolių santykiai, sužinosite tik perskaitę naująją Rasos Aškinytės knygą „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“! 


Pasivaiksciojimai

Rytis Zemkauskas „Pasivaikščiojimai“

Ši knyga – tai vienas iš itin retų atvejų Lietuvoje, kai televizijos laida tampa literatūra. Knygoje galima rasti ir tai, ko Lietuvos žiūrovai nematė: autorius kalba apie televiziją, kolegas ir savo filosofiją, kuri kiekvieną nuteiks optimistiškai. „Pasivaikščiojimai“ patiks pasiilgusiems rimtų pokalbių apie gyvenimą ir kūrybą, šmaikščių pajuokavimų ar išmintingų apibendrinimų. Dvidešimt puikių pašnekovų, neeilinių asmenybių – puiki galimybė turiningai praleisti laisvalaikį. 


Vilkas

James L. Haley „Vilkas. Jacko Londono gyvenimai“

Tai puikus biografinis pasakojimas apie vieną garsiausių Amerikos rašytojų. Jo kūryboje atsispindėjusios įvairiapusės gyvenimo pamokos dėstomos lengvai ir aiškiai, išsamiai pristatant istorinį ir socialinį kontekstus. Detalus pasakojimas apie legendinio rašytojo gyvenimą patiks visiems, kurie mėgsta tiek nuotykių romanus, tiek istorines knygas ar biografinio turinio kūrinius.