„Pojūčių LABoratorijos“ bandymai Kultūros naktį

2017-06-19

Birželio 16 d., Kultūros nakties metu, Lietuvos aklųjų bibliotekoje kelioms valandoms buvo atidaryta laboratorija – ne chemijos, ne medicinos, o „Pojūčių LABoratorija“. Į biblioteką atvykę vilniečiai ir miesto svečiai, kaip ir kiekvienoje laboratorijoje, taip ir šioje, atliko daug įvairių bandymų. Tad kokie gi jie buvo?

Pirmasis bandymas – laikantis priekyje esančiam draugui už peties vorele žingsniuoti nuo bibliotekos foje iki salės trečiame aukšte. Atrodytų, tai padaryti yra visai lengva, tačiau žingsniuoti teko užrištomis akimis. Vis dėlto ir toks gerokai pasunkintas bandymas mūsų svečiams pavyko puikiai: ir bibliotekos slenksčiais, ir laiptais, ir pro senos garso įrangos eksponatus nueita be jokių nuostolių tiek lankytojams, tiek pačiai laboratorijai.

Antrasis laboratorijos bandymas – atskirti uodžiamus kvapus. Visi puikiai atskyrė vieną maloniausių vasaros pradžios kvapų – šviežių braškių aromatą. Gerai sekėsi ir su kitu gaiviu vasarišku kvapu – citrina. Kiek sunkiau pavyko atpažinti džiovintus grybus, ir tai visai suprantama – juk grybų šiuo metu miškuose pridygę ne tiek jau ir daug.

Laukdami trečiojo bandymo Kultūros nakties svečiai galėjo susipažinti su kasdienių laboratorijos – Lietuvos aklųjų bibliotekos – bandymų rezultatais (knygomis Brailio raštu, garsiniais leidiniais), taip pat ir su aklųjų istorijos ekspozicija, liečiamosiomis knygelėmis vaikams.

Trečiasis bandymas buvo magiškas. Lietuvos aklųjų bibliotekos fokusininkai iš „Pasakojimų dėžutės“ traukė kalbančias gėles, šnekančius puodelius, taip pat buvo prakalbintas ir ąsotis, virdulys, arbatinukas, cukrinė. Šie fokusai buvo atliekami pagal Kęstučio Kasparavičiaus pjeses „Ąsotis“ ir „Arbatos klubas“ sukurtų spektaklių metu, o patys spektakliai yra Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos finansuojamo projekto „Pasakojimų dėžutė – aklų ir silpnaregių vaikų socialinės aplinkos pažinimui lavinti“ dalis.

Ketvirtojo laboratorijos bandymo metu tęsėsi arbatos klubas: mažieji Kultūros nakties svečiai iš lino siuvo arbatos maišelius ir pripildė juos įvairių vaistažolių.

Paskutinis laboratorijos bandymas buvo eksperimentas su balsu. Svečiai keliavo į garso įrašų studiją ir trumpam tapo diktoriais. Šie bandymai pavyko puikiai: visi, bandę įgarsinti pasirinktos knygos ištrauką, tekstą skaitė kaip tikri profesionalai – kaip profesionalus garsintojas pasirodė net ir pats mažiausias Kultūros nakties diktorius.

Na, o mes labai dėkojame visiems Kultūros nakties „Pojūčių LABoratorijos“ svečiams ir kviečiame visus į kitus bandymus.

Joris Kazlauskas

Nuotraukos Mildos Lipavičiūtės ir Jorio Kazlausko