Nuo šiol – LAB savanorystės galimybė ir Kaune!

2017-07-21

Lietuvos aklųjų biblioteka yra didžiausia šalyje specialiųjų formatų leidinių, skirtų regos ir kitą negalią turintiems žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, leidėja. Ir vienintelė šalyje leidėja, leidžianti paties populiariausio ir įprasto teksto negalinčių skaityti žmonių dažniausiai pasirenkamo formato leidinius – garsines knygas ir žurnalus. Siekdami padidinti regos negalią turintiems žmonėms prieinamų leidinių skaičių, 2013 metais pradėjome savanorystės veiklą – pasiūlėme galimybę savanoriškai garsinti knygas. Buvome nustebinti, kiek daug žmonių norėjo prisidėti prie šios gražios ir prasmingos veiklos. Netrukus turėjome įrengti net papildomas studijas savanoriškam skaitymui. Dabar savanorių diktorių dėka biblioteka išleidžia žymiai daugiau garsinių leidinių. Dėl savanorystės veiklos nesumažėjo ir profesionalių diktorių įgarsinamų knygų, kurie garsina knygas pagal bibliotekos darbuotojų kas ketvirtį parengiamus leidybos planus. Tačiau ir savanoriais LAB dažnai tampa gerai žinomi televizijos ir radijo žurnalistai, kiti išlavinto balso profesionalai. Nuolat sulaukiame naujų pageidavimų tapti savanoriais, taip pat ir klausimų, ar tokia veikla galima tik Vilniuje.

Vykdydami projektą „AUDIOVIZIJA: savanorystės programos plėtra ir garsinio vaizdavimo paslaugos Lietuvos aklųjų bibliotekoje“, iš dalies finansuojamą Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos kultūros tarybos, 2017 m. įrengėme dvi savanoriško garsinimo studijas Kaune. 2017 m. liepos 20 dieną LAB Kauno padalinyje įvyko savanoriškų studijų atidarymo renginys, kuriame dalyvavo LAB partneriai, kolegos, bičiuliai, o svarbiausia – LAB paslaugų vartotojai, skaitytojai.
Tvyrant šviesiai ir šventiškai atmosferai perkirpome kaspiną, apžiūrėjome ir išbandėme studijas. Pirmąjį bandomąjį įrašą naujoje studijoje atliko specialiai į renginį atvažiavęs ilgametis ir mėgstamas skaitytojų diktorius Audrius Čaikauskas. Naująsias studijas Audrius įvertino puikiai ir palinkėjo bibliotekai, jos plėtojamai veiklai ir būsimiesiems savanoriams diktoriams sėkmės.
Labai džiaugėmės renginyje sulaukę ir puikių partnerių – Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Germanų filologijos katedros vedėjos doc. dr. Danguolės Satkauskaitės ir dr. Lauros Niedzviegienės. Naujųjų studijų panaudojimas kuriant audiovizualinius produktus labai svarbus bendradarbiaujant LAB ir VU Kauno fakultetui. Tikime, kad studentai naujosiose studijose įgyvendins daug naujų gražių idėjų ir sukurs daug įdomių produktų regos ir kitą negalią turintiems žmonėms.
Kolegės iš Kauno apskrities viešosios bibliotekos džiaugėsi atsiradusia nauja galimybe Kaune. Jų manymu, savanorių atsiras net ir tarp bibliotekos darbuotojų. Kauno V. Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinio vadovė Ilona Paškevičiūtė, kurį laiką, beje, dirbusi ir LAB Kauno padalinyje, įvertino savanorystės bibliotekose reikšmę ir prasmę.
Skaitytojų vardu keletą žodžių tarusi Roma Girnienė palinkėjo, kad bendromis LAB ir savanorių pastangomis būtų toliau siekiama įgarsinimo kokybės. Tai išties vienas svarbiausių tikslų toliau vykdant ir plėtojant savanorystę. Biblioteka, atsižvelgdama į skaitytojų pastabas ir nuolat atliekamų tyrimų rezultatus, planuoja savanorių mokymus.
Šventišką nuotaiką atlikdamas muzikinius kūrinius pianinu kūrė Justas Pažarauskas.
Savanorystės veikla Kaune bus valdoma nuotoliniu būdu – iš LAB centro Vilniuje. Įgarsinimo produktų koordinatorė Alisa Žarkova periodiškai atvyks į Kauną ir teiks savanoriams konsultacijas. Norintieji tapti LAB diktoriais savanoriais turėtų ir kreiptis į Alisą: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.

Rasa Januševičienė

Nuotraukos Janinos Vileikienės