„Ont krašta Mūšos"

2017-11-24

Poetas Vladas Braziūnas

Lapkričio 23 d. LAB Panevėžio padalinyje viešėjo svečias, kurio vaikystė prabėgo ten, kur švietė saula Svalio – poetas Vladas Braziūnas. Tik atvykęs svečias užklausė visų: „Susitarkim, kaip mes kalbėsim, ar kaip tėvai kalbėjo – tarmiškai, ar taisyklingai?“. Žinoma, visi norėjo girdėti panevėžiškių tarmę. Ir poeto pasakojimas apie vaikystę ont krašta Mūšos, ir skaitomi eilėraščiai čiurleno gražia tarmiška šneka. Ir tai skambėjo taip šiltai ir jaukiai, kaip, atrodo, svečiuose pas babytę kaime klausytumeisi susibėgusių kaimynų. Poetas pasakojo apie savo gimtinės – Pasvalio krašto – kultūrinius ypatumus, kuo tas kraštas skyrėsi nuo kitų Lietuvos miestų, miestelių. Pasvalys – tai aludarių, dainininkų kraštas. Čia buvo išskirtinė alaus kultūra – su lėtu gamybos procesu, su kaimynų bendravimu, su ypač skambiomis dainomis.

Svečias papasakojo apie lietuvių kalbos mokytoją, paskatinusią pasirinkti filologijos studijas. Sužinojome, koks sudėtingas buvo  jam – septyniolikmečiui – pasirinkimas, ką studijuoti: viliojo ir biologijos mokslai, ir žurnalistika, ir filologija. Labai svarbi Vladui Braziūnui universiteto kraštotyrininkų ramuva, padariusi svarbiausią įtaką jo pasaulėžiūroje. Išgirdome daug istorijų apie studijų metus, to meto universiteto dėstytojus, vadovus, studentus.
Ilgai nenorėjome išleisti poeto, vis norėjosi dar paklausyti jo skaitomų eilėraščių, paklausinėti apie vaikystę, jo pažinotus garsius žmones, draugus, kūrybą.
Renginys organizuotas pagal Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos iš dalies finansuojamą projektą „Tarp tradicijos, kūrybos ir modernumo: skaitymo Brailio raštu konkursas ir edukaciniai seminarai“.

Danguolė Paliulienė