Susitikimas su istoriku Arvydu Anušausku

2018-02-05

Istorikas, LR Seimo narys Arvydas Anušauskas

2018 metai – Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis. Koks buvo tas šimtmetis Lietuvai? Svarbiausias datas ir įvykius žinome. Tačiau už kiekvieno sauso fakto, skaičiaus slypi žmonių likimai. Ne visada ir ne viskas yra aišku. Ir kaip įdomu tada išgirsti mokslininkų, istorikų vertinimus. Vasario 5-ąją dieną LAB Panevėžio padalinyje svečiavosi istorikas, Seimo narys Arvydas Anušauskas ­– keliolikos istorinių knygų autorius. Istorikas savo knygose ir rašo apie paskutinįjį Lietuvos istorijos šimtmetį – apie lietuvių kovą už laisvę.

Bibliotekoje susitikimo metu A. Anušauskas papasakojo daug įdomių dalykų, kurie dar nėra publikuoti knygose. Šie metai yra paskelbti ir partizano Adolfo Ramanausko-Vanago metais. Savo pasakojimą A. Anušauskas ir pradėjo nuo A. Ramanausko-Vanago istorijos ir jos interpretacijos šiandien. Istorikas aiškiai ir įtaigiai, remdamasis archyvų duomenimis, papasakojo apie partizano A. Ramanausko žūtį, apie Nachmano Dušanskio vaidmenį. Sužinojome, kad daugiausia partizanų žuvo dėl išdavikų kaltės, kad tarp partizanų buvo infiltruoti vadinamieji smogikai – sovietinio saugumo agentai. Ir dar daug kitų Lietuvos istorijos įvykių, faktų buvo papasakota, paaiškinta.

A. Anušausko pasakojimą sunku trumpame aprašyme perteikti – tai buvo labai įdomiai praleista valanda, istorinės žinios perteiktos nuoširdžiai ir paprastai. Svečias ne tik įdomių knygų autorius, bet ir puikus pasakotojas. Esame labai dėkingi A. Anušauskui už viešnagę mūsų bibliotekoje.

Danguolė Paliulienė