LAB edukaciniai užsiėmimai Vakarų ir Šiaurės Lietuvoje

2018-05-07

Spektaklis Šilutėje.

Gegužės 3–4 dienomis LAB komanda lankėsi Šilutėje, Palangoje ir Naujojoje Akmenėje. Šilutėje dalyvavome Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos dienose „Susitikimai“ – tai kasmetinė LASS šventė, vykstanti vis kitame mieste. LAB „Pasakojimų dėžutės“ projekto komanda pristatė dvi jau seniau sukurtas ir dvi naujas istorijas su liečiamaisiais veikėjais, sukurtas pagal Kęstučio Kasparavičiaus apsakymus, ir surengė edukacinį užsiėmimą „Sukurk atviruką nematančiam draugui“. Užsiėmimai vyko Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, kurioje lankėmės pirmą kartą. Vaikų auditorija mini spektakliukus priėmė labai nuoširdžiai, o atvirukams kurti pasirinko vienos iš naujų istorijų personažus – vaisius. Supažindinti su neregiams skirtų taktilinių iliustracijų kūrimo specifika, vaikai susidomėję ir noriai kūrė paveiksliukus, kuriuos būtų galima atpažinti lytėjimo pojūčiu. LAB Klaipėdos padalinio vyriausioji bibliotekininkė Daiva Žiemelienė „Susitikimų“ programoje pristatė taktilinių knygų ir iliustracijų parodą.

Iš Šilutės vykome į Palangos sanatorinę mokyklą, su kurios pedagogų kolektyvu ir vadovais LAB užmezgė abipusius naudingus bendradarbiavimo ryšius. Mokykloje šiuo metu besimokantiems vaikams taip pat buvo pademonstruotos „Pasakojimų dėžutės“ istorijos ir surengtas edukacinis užsiėmimas. Smagu nors trumpam pradžiuginti besigydančius vaikus, o jų pačių sukurti darbeliai džiugins juos ir ilgiau.

Gegužės 4 d. įvyko LAB kvalifikacijos tobulinimo seminaras Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojams. Interaktyvių užsiėmimų metu atskleidėme, kaip jaučiasi ir suvokia pasaulį regos negalią turintys žmonės. Buvo pristatytas demonstracinis biblioterapijos užsiėmimas, kurį vedė LAB Informacijos išteklių centro vadovė Dalia Balčytytė, o ištraukas iš pasirinktos knygos skaitė Janina Vileikienė ir Joris Kazlauskas. Orientuodamasi į auditorijų plėtrą, LAB šiam užsiėmimui pasirinko grožinės literatūros kūrinį apie autizmo spektro sutrikimą turintį asmenį. Specialistų auditorijai atskleista projekto „Pasakojimų dėžutė“ metodika, jos kūrimo ypatybės, pademonstruoti mini spektakliai su liečiamaisiais veikėjais. Ši Naujojoje Akmenėje esanti viešoji biblioteka neseniai persikraustė į naujas patalpas – buvo įdomu apžiūrėti naujai įrengtos bibliotekos erdves ir interjerą. Ypač išradingai įrengtos vaikams skirtos skaityklos ir edukacijų erdvės.

Kiekvienas LAB apsilankymas regione pasiekia dvejopų tikslų – LAB, vykdydama savo misiją, skleidžia žinią apie specialiųjų poreikių turintiems vartotojams skirtas bibliotekų paslaugas, susipažįsta su įvairiomis šiuos žmones aptarnaujančiomis įstaigomis, veikiančiomis mažesniuose miestuose, ir plečia bendradarbiavimo tinklą, o šių miestelių specialistai, plačioji visuomenė ir negalią ar sutrikimų turintys žmonės sužino apie naujas LAB paslaugas ir produktus.

Rasa Januševičienė

Nuotraukos Faustos Kepalienės ir Monikos Griciūnienės