Susitikimas su profesoriumi Liudu Mažyliu

2018-05-10

Profesorius Liudas Mažylis.

Gegužės 7 dieną LAB Kauno padalinyje vyko susitikimas su Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi Liudu Mažyliu, kuris Vokietijos archyvuose surado Lietuvos Nepriklausomybės Akto (1918 m. vasario 16 d.) originalą.

Liudas Mažylis yra kilęs iš žinomos prieškario Kauno inteligentų šeimos. Prosenelis iš motinos pusės Jonas Bliūdžius – Marijampolės krašto knygnešys ir visuomenės veikėjas. Svečio senelis iš tėvo pusės – tarpukario Lietuvos akušerijos sistemos kūrėjas Pranas Mažylis.

Liudas Mažylis – Lietuvos mokslininkas, profesorius, politikos ir visuomenės veikėjas, chemijos mokslų daktaras, vadybos ir administravimo srities habilituotas daktaras, stažavęsis Kembridžo universitete. Šiuo metu dėsto Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete. Suradęs Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Aktą mokslininkas pelnė ne vieną valstybės apdovanojimą ir tautos herojaus vardą.

Pasiklausyti profesoriaus Liudo Mažylio pasakojimo apie Vokietijoje surastą Lietuvos Nepriklausomybės Akto originalą susirinko gausus būrys skaitytojų. Susitikimo metu profesorius pasidalijo savo sėkmės istorija, papasakojo apie iššūkius, su kuriais teko susidurti, ieškant Nepriklausomybės Akto originalo. Jis susirašinėjo su vokiečių archyvų darbuotojais ir sulaukė geranoriškų jų patarimų tokių raštų ieškoti Vokietijos diplomatinės tarnybos archyvo bylose. Svečias kalbėjo apie Nepriklausomybės Akto reikšmę, signatarus, politinę to meto situaciją, atsakė į renginio dalyvių klausimus apie dabartinę savo veiklą, pomėgius.

Susitikimo metu netrūko istorinių pamąstymų, minčių pasidalijimo ir, žinoma, juoko. Susitikimas paliko neišdildomų įspūdžių. Susirinkusius sužavėjo profesoriaus Liudo Mažylio gebėjimas kalbėti įtaigiai ir paprastai. Buvo smagu ne tik jo klausytis, bet ir įdomu stebėti tokį gyvastingą, netipinį žmogų, nė kiek neprimenantį oraus profesoriaus.

Dėkojame profesoriui Liudui Mažyliui, kad, nors ir būdamas labai užimtas, atvyko susitikti su bibliotekos skaitytojais, pasidalyti savo patirtimi. Akto suradimas — didžiausia ir geriausia dovana Lietuvai nepriklausomybės šimtmečio proga.

Tekstas ir nuotraukos Audronės Anušauskienės