LAB programa „Pajusk, išgirsk, paliesk“ pamario bibliotekose

2018-08-27

Renginio metu.

2018 m. rugpjūčio 23–24 dienomis, bendradarbiaujant LAB ir Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešajai bibliotekai (Klaipėdos RSVB), surengta Lietuvos aklųjų bibliotekos programa „Pajusk, išgirsk, paliesk“. Klaipėdos RSVB Priekulės filiale įvyko edukacinis renginys vaikams „Svajonių puodelis nematančiam draugui“. Itin gausiai susirinkusiai jaunajai publikai pademonstruotas „Pasakojimų dėžutės“ mini spektaklis, sukurtas pagal Kęstučio Kasparavičiaus apsakymą „Arbatos klubas“, padarė didelį įspūdį: vaikai juokėsi iš Metalinio puodelio išdaigų, komentavo veikėjus, noriai atsakinėjo į jų klausimus. Po spektakliuko edukacinėse dirbtuvėse kūrėme savo svajonių puodelius su liečiamosiomis iliustracijomis. Prieš tai, žinoma, pademonstravę taktilines knygeles, skirtas mažiems ir dar nemokantiems skaityti regos negalią turintiems vaikams, papasakoję apie reljefinių iliustracijų tikslą ir šioms iliustracijoms keliamus reikalavimus.

Antroji programos diena Klaipėdos RSVB centrinėje bibliotekoje Gargžduose buvo itin intensyvi. Susirinkusiems bibliotekos ir jos filialų darbuotojams, taip pat ir besidomintiems miesto gyventojams (renginys buvo viešas), Lietuvos aklųjų bibliotekos komanda interaktyviomis priemonėmis pristatė neregio žmogaus jauseną, jo galimybes gauti informaciją ir skaityti, šiuo metu kuriamas ir pritaikomas regos ir kitą negalią turintiems žmonėms skirtas informacijos paslaugas ir produktus. Pristatytas sėkmingai vykdomas ir nuolat plėtojamas tęstinis projektas „Pasakojimų dėžutė“, pademonstruotas LAB sukurtos virtualios aklųjų bibliotekos ELVIS funkcionalumas, kalbėta ir apie ateities planus ir iššūkius.

LAB Informacijos išteklių centro vadovė Dalia Balčytytė su kolegomis surengė demonstracinį biblioterapijos seansą, atskleisdami ne tik šio metodo taikymo bibliotekose galimybes, bet ir parodydami, kaip LAB, panaudodama biblioterapiją, siekia ir savo tikslų – per knygas pristatyti regos ir kitą negalią turinčių žmonių ir jų šeimų jauseną, gyvenimo aplinkybes.

Auditorija gyvai domėjosi jiems kol kas dar mažai pažįstama specialiųjų poreikių turinčių žmonių bibliotekinio ir informacinio aptarnavimo sritimi, išgirdo apie LAB veiklą. Kilo minčių apie galimą bendradarbiavimą ir bendras projektines veiklas.

Džiaugiamės geriau susipažinę su Klaipėdos RSVB ir aplankę net septynis jos filialus: Vėžaičių, Giedraičių, Veiviržėnų, Agluonėnų, Dituvos, Priekulės ir Drevernos. Pamario krašto bibliotekose (RSVB filialuose) dirba tik po vieną darbuotoją, tačiau visuose vyksta aktyvi veikla su vietos bendruomene. Ypač įdomus naujai įkurtas Dituvos filialas – jis atsidarė, pageidaujant patiems didžiausių Lietuvos sodų gyventojams. Šiuo metu filiale – 600 registruotų vartotojų.

Ši profesinė išvyka padėjo ne tik pristatyti ir atskleisti LAB specifiką ir veiklas kolegoms, bet ir pačios LAB komandai susipažinti su rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir jos filialų sistema.

Dėkojame kolegoms už puikiai organizuotą priėmimą.

Rasa Januševičienė