Vilnius skaito ir Brailio raštu

2018-08-29

„Skaitymo pievelės“ Lukiškių aikštėje metu.

Skaitykloje „Vilnius skaito“, Lukiškių aikštėje, 2018 m. rugpjūčio 28 d. įvyko viena iš paskutiniųjų šio sezono Lietuvos aklųjų bibliotekos „Skaitymo pievelių“.

„Skaitymo pievelės“ 2018 m. vasarą rengtos kaip bendros Apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos, kurios veikloje dalyvauja ir LAB, programos „Vasara su knyga“ dalis. „Skaitymo pievelė“ – tai garsiniai skaitymai, knygų aptarimai, diskusijos ir tiesiog jaukus bendravimas, vykstantis dažnai netradicinėse erdvėse. Bendradarbiaujant su apskričių viešosiomis bibliotekomis, LAB „Skaitymo pievelės“ surengtos visuose regionuose. Jose labai laukti regos ir kitą negalią ar sutrikimų turintys skaitytojai per visą vasarą dalyvavo noriai ir aktyviai. Šie renginiai vyko ne tik bibliotekose, bet ir neįgaliųjų stovykloje, globos namuose ir kitur. Dažnai „Skaitymo pievelėse“ buvo rengiami ir edukaciniai užsiėmimai.

Į Lukiškių aikštėje po atviru dangumi veikiančią ir labai populiarią skaityklą „Vilnius skaito“ pasiprašę su savo Skaitymo pievele, iškart gavome malonų tiek šios iniciatyvos, tiek Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos vadovių sutikimą – nuoširdžiai dėkojame už draugiškumą ir bendradarbiavimą. Improvizuotoje LAB sukurtoje „Skaitymo pievelės“ erdvėje įsikūrė regos negalią turintys skaitytojai ir bibliotekos komanda. Vartotojų aptarnavimo centro vadovė Janina Vileikienė ir garsinių žurnalų sudarytojas-redaktorius Joris Kazlauskas – jau patyrę renginių vedėjai ir skaitovai – pradeda skaityti Liudos Matonienės knygos „Vilniaus meilės stotelės“ ištraukas. Tekstai pasakoja apie kilmingas gražuoles, savaitę trukusias vestuvių puotas, tuometines miestiečių pramogas ir gyvenimo būdą.

Literatūros apie Vilnių Lietuvos aklųjų biblioteka gali pasiūlyti ir specialiaisiais formatais. Į „Skaitymo pievelę“ pasiėmėme dvi knygas apie Vilnių Brailio raštu. Romualdo Granausko kūryba LAB skaitytojams yra labai artima, kadangi rašytojas gyveno netoli bibliotekos, bendruomenė jį pažinojo – o jo knygoje „Kai reikės nebebūti“ rašoma apie visiems žinomas ir pažįstamas vietas. Skaitytoja Janina Puriuškytė perskaito trumpą ištrauką Brailio raštu. Kita knyga – „Pasivaikščiojimai po Vilnių“ – negrožinė, tačiau supažindinanti su dabartiniais sostinės rajonais, faktais apie juos, šiuose rajonuose esančiais svarbiausiais objektais. Knyga parengta ir išleista Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje. Trumpą tekstą iš jos perskaitė Justas Pažarauskas.

Susibūrę „Skaitymo pievelėje“, aptariame idėjas būsimiems renginiams. Kol orai dar neatšalo, skaitytojai su Janina Vileikiene dar nori pasinaudoti žaliosiomis miesto oazėmis.
Ačiū skaitytojams ir LAB komandai už puikią renginio dvasią.

Rasa Januševičienė
Nuotraukos Monikos Griciūnienės ir Alisos Žarkovos