Peršokti į pagrindinį turinį

Penktokė Ūla mokiniams pasakos apie ženklą © ir autorių teises

Penktokė Ūla mokiniams pasakos apie ženklą © ir autorių teises

Beveik visose knygose esantis simbolis © saugo autoriaus teises. Tačiau kiek žmonių pastebi šį mažytį ženklą, kiek žino, ką jis reiškia? Didžioji dalis autorių teisių pažeidimų įvyksta iš nežinojimo. „Žinoti apie autorių teises – sveika“, – skelbia iniciatyva „Skaitykis su knygomis“ ir kviečia į atvirą pamoką apie vitaminą ©.

Balandžio 23 d. – Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną – nenustygstanti penktokė Ūla, socialinėje erdvėje pažįstama kaip Ū ilgoji, kviečia 5–7 kl. mokinius į atvirą nuotolinę pamoką, kurios metu supažindins su savo mėgstamomis knygomis, pateiks negirdėtų faktų, kodėl verta skaityti, kas sieja popierines, skaitmenines ir garsines knygas, kaip jomis dalintis ir kas yra tos autorių teisės bei raidelė ©.

„Vaikams perduoti sudėtingą teisinę informaciją apie autorių teises nėra lengva, todėl į pagalbą pasikvietėme charizmatiškąją Ūlą – su ja pamoka tapo linksmu nuotykiu, kuriame dalyvaudamas negali nesišypsoti, – sako iniciatyvos „Skaitykis su knygomis“ koordinatorė, Lietuvos audiosensorinės bibliotekos komunikacijos vadovė Ramunė Balčikonienė. – O kad mokytojams, bibliotekininkams ir visiems kitiems, žiūrintiems pamoką ar mokantiems kitus, būtų paprasčiau, parengėme ir smagias skaidres apie autorių teises bei vitaminą ©, kur veikia jau pažįstami herojai: citrina, žirniai, burokėlis ir vyšnios. Pamokos medžiagą papildysime ir dažnai užduodamais klausimais bei atsakymais į juos.“

Autoriai – svarbiausia intelektinės nuosavybės produktų kūrimo grandis

„Labai džiaugiamės galėję prisidėti prie šio projekto, kuris paprastai, jaunam žmogui suprantama kalba paaiškina, kodėl reikia gerbti autorių teises ir kūryba mėgautis legaliais būdais. Patys esame rengę panašius projektus šalies mokyklose, todėl žinome, kad tokia edukacijos forma kaip specialios pamokos yra tikrai veiksminga. Tikimės, kad pamokoje dalyvausiantys vaikai supras, kad autoriai yra pati svarbiausia intelektinės nuosavybės produktų kūrimo grandis, todėl jų teises gerbti yra tiesiog privaloma“, – sakė iniciatyvą palaikančios LATGA Komunikacijos ir edukacijos projektų koordinatorė Jurgita Kviliūnaitė Dogan.

Pamokos transliaciją nuo balandžio 23 d. 10 val. kviečiame stebėti iniciatyvai skirtoje platformoje skaitykis su knygomis ir Lietuvos audiosensorinės bibliotekos youtube kanale. Nuo šios datos pamokos įrašas ir jį lydinti medžiaga minėtose platformose bus pasiekiami nuolat.

Svarbu ugdyti įprotį naudoti legalų turinį

„Savo vaikus mokome laikytis visuomenei būtinų normų, bet sakydami, kad vogti negalima, vis dar pamirštame paminėti, kad vagystė nėra vien fizinis daikto išnešimas. Naudojimasis nelegalaus turinio svetainėmis, skaitmeninių leidinių kopijavimas ir kopijų dalinimas tiek fiziškai, tiek internete taip pat yra vagystė. Todėl apie autorių teises turime žinoti kiekvienas“, – įsitikinusi R. Balčikonienė.

Jos teigimu, leidiniai, kaip ir kitas intelektinis turinys, nelegaliai platinami dėl kelių priežasčių: žinių trūkumo ir pasiūlos stokos. Jeigu daugiau turinio būtų pateikiama skaitmenine forma, jei leidiniai įvairiais formatais (įprastu popieriniu, skaitmeniniu, garsiniu) pasirodytų tuo pat metu ir būtų paprastai bei patogiai randami bei įsigyjami, žmonėms nebeliktų priežasties ieškoti knygų nelegaliose platformose.

Leidėjai jau rūpinasi šios problemos sprendimu, o iniciatyva „Skaitykis su knygomis“ kviečia mokytis ir kitus šviesti apie autorių teises bei vitaminą ©, taip ugdant įprotį naudoti legalų turinį.

Iniciatyvos „Skaitykis su knygomis“ dalimi gali tapti kiekvienas

Virtuali atvira pamoka apie autorių teises – viena iš Lietuvos audiosensorinės bibliotekos pradėtos švietėjiškos iniciatyvos „Skaitykis su knygomis“ veiklų. Iniciatyva tęsiasi jau antrus metus, tarp jos partnerių – bibliotekos, leidėjai, prekybos knygomis platformos bei už autorių teisių apsaugą atsakingos institucijos.

Visus, norinčius skleisti žinią apie vitaminą © ir autorių teises, kviečiame užsukti į iniciatyvai skirtą interneto svetainę skaitykisusknygomis.lt ir naudoti jau parengtus atributus:

  • Žaismingais plakatais puošti knygynų, leidyklų, mokyklų ar bibliotekų sienas;
  • Atsispausdinti lipdukus ir klijuoti juos ant knygų siuntų, telefonų ar kur tik norisi;
  • Socialinių tinklų paskyrose žinią skleisti naudojant kiekvienam pritaikytus vizualus;
  • Daugiau idėjų pasisemti „Skaitykis su knygomis“ vizualinio identiteto gide.

Projektą „Žinoti apie autorių teises sveika: iniciatyvos „Skaitykis su knygomis“ sklaida“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, įgyvendina Lietuvos audiosensorinė biblioteka.

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"