Naujienų archyvas

Kuršėnai yra arčiau, nei tu galvoji

2018-10-11

Iš kairės: Juzė Švambarienė, Rasa Griciūtė, Alina Gricienė.

Saulėtą ir šiltą spalio 10-osios popietę LAB Šiaulių padalinio skaitytojai susirinko į susitikimą su Kuršėnų kraštą garsinančiais žmonėmis: menininkėmis Juze Švambariene, Alina Griciene, Rasa Griciūte ir rašytoju, istoriku, kultūrininku Jonu Kiriliausku.

Kuršėniškių menininkių paveikslai papuošė biblioteką. Juzė Švambarienė yra LASS narė ir mūsų padalinio skaitytoja, nusilpus regai skaito garsines knygas. Baigusi Šiaulių pedagoginį institutą, ji dirbo dailės mokytoja Kuršėnuose. Tapyti ir piešti pradėjo dar vaikystėje. 1972 m. tapo Šiaulių liaudies meno draugijos nare – tautodailininke. Dalyvaudavo rajoninėse ir respublikinėse liaudies meistrų parodose. 2002 m. Kuršėnų kultūros centre su dukra Alina surengė autorinę darbų parodą. Mėgstamas Juzės žanras – peizažas. Jos paveiksluose – Lietuvos gamta visais metų laikais: pavasarį, vasarą, rudenį, žiemą. Kūrinių technika įvairi: aliejiniai dažai, akrilas, akvarelė. Pacituosiu Juzės Švambarienės žodžius: „Esu gamtos vaikas. Myliu medžius, vandenį, lauko akmenį. Manau, kad nėra pasaulyje gražesnio reginio negu gamta. Tikriausiai todėl į savo paveikslus ir perkėliau medžio, vandens, akmens vaizdus.“ Silpnai matanti Juzė nepasiduos likimui ir toliau tapys, savo darbais džiugins ir kitus.

Juzės dukra Alina Gricienė taip pat baigusi Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultetą. 1998 m. Vilniaus pedagoginiame universitete įgijo magistro laipsnį. Dabar Kuršėnuose dirba dailės ir technologijų mokytoja. Dalyvauja grupinėse parodose, yra surengusi keletą personalinių parodų, labiausiai mėgsta tapybos techniką, kuria išreiškia gamtos ir pasaulio grožį. Alina tapydama jaučia didžiulį džiaugsmą, pakylėjimą ir dėkoja Dievui, kad teko prisiliesti prie meno. Trylikametė Alinos dukra Rasa jau 6 metus lanko Kuršėnų meno mokyklą, nuo mažens piešia ir tapo, yra rajoninių dailės olimpiadų, respublikinių ir tarptautinių dailės konkursų laureatė.

Renginyje dalyvavusi profesionali dailininkė, tapytoja Birutė Kuic įdėmiai klausėsi menininkių pasisakymų ir pakomentavo žiūrovams, kokias emocijas savo darbuose perteikia autorės.

Antroje renginio dalyje svečias, Kuršėnų istorijos tyrinėtojas Jonas Kiriliauskas pristatė naujausią savo knygą „Visi keliai veda į Kuršėnus“, kuri išleista Lietuvos valstybingumo šimtmečiui paminėti. Joje autorius pasakoja kraštui svarbias istorijas. Rašytojas nėra ištikimas vien istorijos mūzai: nueina į prozą, patinka eseistika, išbandęs dailės kritiko žanrą, artimas dramoms ir komedijoms. Save realizuoja įvairiose srityse.

Renginiui žavesio ir šventiškumo suteikė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos akordeonistai: Arnas Šimaitis, Motiejus Dudnikas, Nojus Rimkus. Nuoširdžiai dėkojame jų mokytojai Marytei Markevičienei, atlydėjusiai šauniuosius muzikantus.

Paroda bus eksponuojama iki lapkričio 28 d.

Danguolė Kaktavičienė