Naujienų archyvas

Tikiu – aš matysiu

2018-11-09

Redas Olšauskas ir jo mokytoja Vijolė Vedeckienė.

2018 metų lapkričio 8 dieną LAB Šiaulių padalinyje pristatyta Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos moksleivio Redo Olšausko, gimusio 2001 m., pirmoji eilėraščių knyga „Jeigu aš matyčiau“.

Redas nuo gimimo neregys, gebantis eilėmis išreikšti savo emocijas, jausmus. Į knygą sudėti eilėraščiai – tai jaunuolio pirmieji kūrybiniai bandymai, raginantys džiaugtis paprastais kasdieniais dalykais, atveriantys patirtus įspūdžius, nuotaikas.

Redo eilėraščiai knygoje parašyti reginčiųjų ir Brailio raštu. Iliustracijos sukurtos klasės draugų, jos papildytos reljefiniu būdu. Knyga išleista labdaros ir paramos fondo „Matau kitaip“ iniciatyva – fondas padeda atskleisti regos negalią turinčių vaikų gabumus ir įgyvendina jų svajones. Prie knygos išleidimo prisidėjo mokyklos bendruomenė, Jono Avyžiaus viešoji biblioteka, Joniškio rajono gyventojai, giminės, draugai, pažįstami.

Renginio metu parodytas apie Redą Olšauską sukurtas dokumentinis filmas „Iš tamsos į šviesą“. Filmą sukūrė ilgametis sporto entuziastas ir propaguotojas, pirmojo krepšinio muziejaus įkūrėjas ir daugiau kaip 20-ies knygų autorius Leonas Karaliūnas. Filmo operatorius ir montažo režisierius – mokyklos, kurioje mokosi Redas, šiuolaikinių technologijų specialistas Ričardas Norkus.

Jau po pirmųjų kadrų nutilusiems iš susijaudinimo lankytojams, iš ekrano skambant Andrea Bocelli ir Stevie Wonder muzikai, filme rodoma viltinga artimųjų kova su Redo neregyste, pateikiamos jaunuolio mintys ir eilės apie pačius artimiausius jam žmones – mamą, močiutę, mokytoją, klasės draugus, girdėti aktoriaus Andriaus Bialobžeskio skaitomi eilėraščiai.

Vėliau Redas ir jį atlydėjusi mokytoja Vijolė Vedeckienė, kurią jaunuolis švelniai vadina savo antrąja mama, pasakojo apie pirmuosius žingsnius mokykloje ir vėliau, jau besimokant ketvirtoje klasėje, pajustą gebėjimą rimuoti. Nuo vaikystės mėgęs knygas, turintis puikią atmintį ir greit išmokstantis eilėraščius, Redas ir pats pradėjo juos rašyti.

Renginio metu, bendraudamas su salėje susirinkusiais žmonėmis, Redas dažnai vertė juos šypsotis savo išmoningais pasakymais, nuolat skleisdamas aplink save gerą energiją ir šilumą.

Jaunuolis turi savo svajonių, tik dar nežino, ką toliau, baigus mokyklą, daryti. Renginyje dalyvavęs prof. Vytautas Gudonis palinkėjo Redui drąsiai siekti savo svajonių įgyvendinimo bei eiti per gyvenimą šviesia galva ir drąsiai.

To paties linkėjome ir visi susirinkusieji.

Jovita Lapinskaitė

Nuotraukos Danguolės Kaktavičienės