Naujienų archyvas

Bulgarijos neregės Vangos fenomenas

2018-11-22

Renginio metu.

Lapkričio 21 dieną LAB Šiaulių padalinio skaitytojai sukviesti į jau senokai lauktą renginį – dokumentinės kino kronikos vakarą „Iš kelionių sugrįžus. Bulgarijos aiškiaregė Vanga“. Savo kelionės įspūdžiais ir filmuota medžiaga dalinosi studijos „Gin Dia“ įkūrėjai Diana ir Gintautas Stunguriai.

Kelionės tikslas buvo Rupitės kaimas Bulgarijoje, Blagojevgrado srityje netoli Graikijos sienos. Per daugiau nei mėnesį trukusią kelionę automobiliu iš Šiaulių iki Rupitės nuvažiuota vien į vieną pusę apie 3 tūkst. km. Visos kelionės metu daug filmuota, fotografuota ir pasidalinta šia surinkta medžiaga bei emociniu potyriu gausiam skaitytojų būriui.

Atsinaujinusiais puikiais keliais pervažiuota plačioji Lenkija su daugybe gražiai sutvarkytų senųjų ir gausiai statomų naujų bažnyčių, Slovakija – su restauruojamomis pilimis, Vengrija – su pačiais skaniausiais kada nors ragautais arbūzais ir didinga gamta, 16 mln. gyventojų turinti įspūdinga Rumunija, kurioje vis dar tikima, jog ne vienoje pilyje gyveno grafas Drakula, tik neaišku, kuri ta tikroji: gal Brano pilis Transilvanijoje, kuri laikoma Drakulos buveine? Važiuota Rumunijos diktatoriui N. Čiaušesku prižiūrint statytu vienu pavojingiausių šalyje Transfagarašano keliu, kopiančiu į daugiau nei 2 km aukštį kalnuose. Statant šį kelią 8-ajame dešimtmetyje iš viso buvo sunaudota 6 mln. tonų dinamito ir galiausiai kelias buvo nutiestas vos per 4,5 metų. Kelio vingiai leidžia pamatyti kvapą gniaužiančius vaizdus, o pats kelias, nors tai labiausiai lankoma Rumunijoje vieta, dėl pavojingumo būna atviras tik apie 3 mėnesius per metus.

Pasiekta Bulgarija pasitiko įspūdingais, su įvairių formų uolomis kalnais, kurortinėmis vietovėmis, vienuolynais ir garsiosiomis rožių plantacijomis. Bulgarija garsėja savo rožių aliejumi. Norint išgauti 1 kg aliejaus prireikia net 3,5 t rožių žiedlapių.

Aplankytas Gabrovas, bulgariškasis mūsų suvalkiečių atitikmuo, su savo simboliu – kate be uodegos: „Kodėl gabroviečiai nukerpa savo katėms uodegas? Todėl, kad žiemą išleidžiant kates į lauką, galima būtų greičiau uždaryti duris ir taip sutaupyti šilumos“.

Ir pagaliau pasiektas Kožucho vulkaninio kalno papėdėje įsikūręs Rupitės kaimas, garsus tuo, jog čia gyveno, gydė ir buvo palaidota garsioji aiškiaregė Vanga. Dabar čia turistams įrengtas visas pažintinis Vangos kompleksas: muziejus, Šv. Petkos cerkvė, pastatyta dar pačios Vangos, iškastas prūdas, kuriame plaukioja vėžliai ir žuvys. Cerkvėje kabo didelis aiškiaregės portretas, apačioje surašytos maldos ir aukų padėklai, dega žvakelės, kurios kažkodėl tik įėjus ima keistai degti didele liepsna ir linkti perpus. Ir dar daug keistų dalykų nutinka, besilankant Vangos komplekse.

Oras aplink karštas, nes Rupitės prieigos garsios dar ir karštomis mineralinėmis versmėmis, kurių vandens temperatūra siekia 75 laipsnius. Būsena, būnant komplekse, švelniai tariant, keista, o sugrįžus lieka daug neatsakytų klausimų.

Skaitytojai renginio metu mėgavosi rožių aliejaus aromatu, stebėjosi didžiule akacijų, augančių Bulgarijoje, ankštimi ir iš Gabrovo parsivežtais į dvi dalis padalintais puodeliais, simbolizuojančiais gabroviečių taupumą.

Dėkojame Dianai ir Gintautui už nuostabias pasakojimų ir kino dokumentikos akimirkas.

Jovita Lapinskaitė

Nuotraukos Danguolės Kaktavičienės