Peršokti į pagrindinį turinį

Knygos apžvalga: Handbook of nutrition, diet, and the eye

Knygos apžvalga: Handbook of nutrition, diet, and the eye

Handbook of nutrition, diet, and the eye 2nd edition
(„Mitybos, dietos ir akių ligų vadovas“)
Redaktoriai: Victor R. Preedy, Ronald Ross Watson
Leidimo metai – 2019, 641 psl., ISBN 9780128152454  

Mitybos poveikis regėjimui menkai išaiškintas, nors dėl netinkamos mitybos sutrikusio regėjimo pasekmės gali būti labai sunkios. Vis dėlto, nors apie mitybos poveikį regėjimui kol kas žinoma nedaug, sukauptos mokslinės žinios yra nuosekliai prieinamos leidinyje „Handbook of nutrition, diet, and the eye“ (liet. „Mitybos, dietos ir akių ligų vadovas“). Pildydama tiflotyros leidinių fondą, šios knygos naujausią antrą leidimą įsigijo Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB). Knyga išduodama LAB Vilniaus padalinyje. 

Knyga suskirstyta į 7 dalis (jos pažymėtos raidėmis A-G) ir 36 skyrius. Tai informacinis leidinys, skirtas neuromokslų, neurologijos ir mitybos tyrėjams, taip pat molekuliniams biologams, mitybos specialistams, oftalmologams ir kitiems medikams – visiems, kurie domisi mitybos ir akių sveikatos svarba.

A dalis: Įvadas ir apžvalga

Pirma knygos dalį sudaro vienas skyrius „Akis ir regėjimas: apžvalga“ (angl. „The Eye and Vision: An Overview“). Jame supažindinama su įvairiomis regos sistemos dalimis: jungine, ragena, tinklaine, lęšiuku, stiklakūniu, regos nervo disku bei kitomis. Aprašomos šių struktūrų funkcijos (1 skyrius). 

B dalis: Geltonosios dėmės degeneracija

Dalis „Geltonosios dėmės degeneracija“ (angl. „Macular Degeneration“) pradedamas aptariant su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos ir jos rizikos veiksnių apžvalga (2-3 skyriai). Daugėja įrodymų, kad mityba turi įtakos geltonosios dėmės degeneracijos atsiradimui (4 skyrius). Sutrikęs gliukozės kiekis, aukštas kraujospūdis, nutukimas bei kiti sutrikimai neigiamai veikia akies audinių funkcijas (5 skyrius). Tyrimai rodo, kad gausus daržovių, vaisių ir riebios žuvies vartojimas turi teigiamą poveikį, kuris mažina geltonosios dėmės degeneracijos atsiradimo riziką (7 skyrius). Naujausi tyrimai taip pat parodė, kad vitaminas D ir resveratrolis gali apsaugoti nuo geltonosios dėmės degeneracijos reguliuodami imuninę sistemą ir mažindami uždegimą (8-9 skyriai). Apie šias ir kitas naudingas medžiagas taip pat daug kalbama E dalyje „Nutukimas ir makroelementai“ (angl. „Obesity and Macronutrients“) bei F dalyje „Mikroelementai“ (angl. „Micronutrients“).

Woman Left Eye

C dalis: Glaukoma ir katarakta

Šioje dalyje „Glaukoma ir katarakta“  (angl. „Glaucomas and Cataracts“) kalbama apie glaukomos rizikos faktorius (10-11 skyrius), taip pat antioksidantų, kaip prevencinių priemonių nuo šios ligos, naudojimą (12 skyrius). Remiantis dabartine literatūra manoma, kad fitocheminės medžiagos (esančios ginkmedyje, šafrane ir kt.) bei juodieji serbentai turi didelį potencialą pagerinti glaukomą, nes padeda atkurti akių kraujotaką (13 skyrius).

Taip pat teigiama, kad vienintelis veiksmingas senatvinės kataraktos gydymo būdas – chirurginė lęšiuko ekstrakcija (14 skyrius). Tačiau, pavyzdžiui, tiriant agrastus, kurkuminą ir sojos izoflavonus bei įvairias vaistažoles pastebėta, kad pastarieji gali mažinti senatvinius lęšiuko pažeidimus, atsirandančius dėl hiperglikemijos (15-16 skyrius). 

D dalis: Kitos akių būklės

Įdomu tai, kad arbatos maišeliai, kurie dažnai naudojami kaip šiltas kompresas, dedamas ant akies voko, atrodo saugus, tačiau pacientams, turintiems ragenos įbrėžimų, gali pakisti ragenos spalva (17 skyrius). Geriant žaliąją arbatą, akių būklė gerinama (18 skyrius). Tuo tarpu gliukozamino maisto papildo vartojimas (kaip skausmą malšinanti ir osteoartritą lėtinanti priemonė) turi neigiamos įtakos akies audinių morfologijai ir funkcijai bei didina akispūdį (20 skyrius). Tai aptariama šioje „Kitos akių būklės“ (angl. „Other Eye Condition“) knygos dalyje. 

G dalis: Maistinės medžiagos

Keletas tyrimų rodo, kad raudonos ir (arba) oranžinės spalvos maisto produktai (daugiausia vaisiai) yra geriausi medžiagų šaltiniai, kurie teigiamai veikia regos sistemos būklę (32 skyrius). Tai aptariama knygos  dalyje „Maistinės medžiagos“ (angl. „Nutraceuticals“). Joje taip pat nagrinėjamas prieštaringai vertinamas statinų (34 skyrius) ir ne toks prieštaringas vitamino C vaidmuo (36 skyrius).

Knygoje aptariami gyvūnų modelių ir žmonių tyrimai, taip pat įvairūs maisto papildai, natūralūs maisto ekstraktai iš viso pasaulio ir kaip jie veikia su amžiumi susijusius akių sveikatos pokyčius. Mitybos komponentai gali paveikti akį nuo ragenos iki tinklainės. Poveikis gali būti fiziologinis arba molekulinis. Ši knyga – puikus vadovas susipažinti su šia tema, kad diskusijos su kolegomis ir medikais būtų gilesnės ir produktyvesnės.

 

Parengė LAB vyriausioji metodininkė dokt. Vykinta Parčiauskaitė, el. paštas v.parciauskaite@labiblioteka.lt

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"