Peršokti į pagrindinį turinį

Knygos apžvalga: O&M for Independent Living: Strategies for Teaching Orientation and Mobility to Older Adults

Knygos apžvalga: O&M for Independent Living: Strategies for Teaching Orientation and Mobility...

Knygos apžvalga: O&M for Independent Living: Strategies for Teaching Orientation and Mobility to Older Adults

(„O ir M nepriklausomam gyvenimui: Orientavimosi ir mobilumo mokymo strategijos vyresnio amžiaus žmonėms“)

Red. dr. Nora Griffin–Shirley (Nora Grifins–Širli) ir dr. Laura Bozeman (Laura Bouzman)

Leidimo metai: 2015; 286 psl.

ISBN: 978-0891286769

Šiemet Lietuvos aklųjų biblioteka papildė savo fondą nauja tiflotyrine literatūra. Jame rasite ir knygą apie vyresnio amžiaus žmonių orientavimąsi aplinkoje ir mobilumą. Aštuonių autorių ir dviejų redaktorių kolektyvo parengta knyga „O&M for Independent Living: Strategies for Teaching Orientation and Mobility to Older Adults“ („O ir M nepriklausomam gyvenimui: Orientavimosi ir mobilumo mokymo strategijos vyresnio amžiaus žmonėms“) pirmiausiai skirta profesionalams, norintiems pagilinti žinias.

 

 

Profesionalų parengta knyga

Knygoje „O&M for Independent Living: Strategies for Teaching Orientation and Mobility to Older Adults“ įvairiais aspektais analizuojama vyresnio amžiaus žmonių orientavimosi aplinkoje bei jų mobilumo problematika senstant. Tai svarbi tema – ilgėjant žmogaus gyvenimo trukmei, vis daugiau asmenų susiduria su senėjimo sukeliamomis sveikatos, socialinio gyvenimo ir buities problemomis.

Knygos redaktorė dr. Nora Griffin–Shirley yra Teksaso technikos universiteto (JAV) profesorė bei Virdžinijos Murray Sowell  sensorinių sutrikimų tyrimų ir mokymo centro direktorė. Ji yra knygos „Receptai nepriklausomybei“ bendraautorė. Dr. N. Griffin–Shirley dirba su vyresnio amžiaus žmonėmis, turinčiais regos sutrikimų. Ji taip pat yra knygų skyrių, straipsnių bei tarptautinių konferencijų pranešimų bendraautorė. Kita knygos redaktorė – Dr. Laura Bozeman – Masačiusetso universiteto (Bostonas,  JAV) Pasaulinės įtraukties ir socialinio vystymosi mokyklos docentė ir regos studijų direktorė. Ji yra knygų skyrių bei mokslinių straipsnių autorė ir bendraautorė, dėstė Jungtinėse Amerikos Valstijose, Taivane, Kinijoje, Saipane, Mikronezijos Federacinėse Valstijose, Amerikos Samoa, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.

Knygą „O&M for Independent Living: Strategies for Teaching Orientation and Mobility to Older Adults“ sudaro aštuoni skyriai, parašyti skirtingų autorių, kurie yra įvairių disciplinų profesionalai.

Senstant mūsų jutimai ir judėjimas keičiasi

Pirmajame skyriuje – „Regėjimo praradimas ir vyresnio amžiaus žmonės“ – pateikiama statistika, argumentai bei jų apsvarstymai, skirti orientavimosi ir judėjimo srities specialistams. Autoriai analizuoja sąsajas tarp regos blogėjimo (praradimo) ir amžiaus, vertina dėl to galinčius kilti sunkumus (sunkumai vairuojant, rizika nugriūti ir kt.), apžvelgia šių sunkumų galimas priežastis.

Knygos antrasis skyrius, pavadintas „Sensoriniai pakitimai senstant“, skirtas nagrinėti jutiminius pokyčius ir funkcinį jų vertinimą. Jame aptariami su amžiumi vykstantys sensoriniai pakitimai, kurie gali turėti įtakos vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems regos sunkumų, orientuojantis aplinkoje ir jų mobilumui. Dėl to jiems gali kilti papildomų priemonių poreikis. Pavyzdžiui, jeigu regėjimo sunkumų turintis asmuo pradeda blogiau girdėti, sumažėja jo galimybė lokalizuoti objektus, jeigu susiduriama su skonio ir kvapo juslių suprastėjimu, padidėja nelaimingų atsitikimų rizika, nes žmogus nebepajėgus užuosti dūmų, dujų ir kt.  Glaustai aptariami vyresnio amžiaus žmonėms būdingi įvairūs sutrikimai: katarakta, glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija ir kt.

Mobilumo priemonės bei technika sėkmingai sąveikai su aplinka

Trečiasis bei ketvirtasis knygos skyriai aptaria įprastų orientavimosi ir mobilumo priemonių, technikos pritaikymą vyresniems žmonėms, turintiems regėjimo sunkumų. Mobilumo priemonės bei technika – įvairios priemonės ir įrenginiai, padedantys sąveikauti su aplinka, palaikyti pusiausvyrą ar orientuotis aplinkoje. Leidinyje pateikiami išsamūs paaiškinimai ir nuotraukos, kaip naudotis viena ar kita technine priemone, kaip kelias priemones naudoti kartu. Pavyzdžiui, kaip derinti įvairias judėjimo priemones keliaujant  (lazdas, vaikštynes, neįgaliojo vežimėlį ir kt.). Paaiškinama kaip šiomis priemonėmis įveikti laiptelius, posūkius ir siauras erdves. Apžvelgiami mobilumo priemonių privalumai ir trūkumai. Rankiniai neįgaliųjų vežimėliai, elektriniai vežimėliai ir kt. įvertinti pagal devynias charakteristikas. Knygoje aptariamos neįgaliųjų vežimėlių saugos taisyklės. Akcentuojama, kaip klientui svarbu jausti pasitikėjimą specialistais ir jų mokymo metodais, nes mokydamasis jis turi pereiti nemažai psichosocialinių barjerų.

Ateitis - universalusis dizainas

Penktajame leidinio skyriuje knygos autoriai analizuoja aplinkos pritaikymo ir modifikavimo klausimus, aptaria universalaus dizaino principus. Pateikiamos rekomendacijos, kaip pritaikyti aplinką, įskaitant viešąsias erdves, žmonėms, turintiems vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų. Siūloma kaip gaires naudoti prieinamumo didinimo aktus. Vis dėl to, kadangi jie dažnai neaprėpia daugelio aspektų, rekomenduojama pasitelkti kūrybiškumą ir problemų sprendimo įgūdžius. Autorių manymu, kūrybinis problemų sprendimas turėtų susidaryti iš šokinėjimo nuo vienos idėjos prie kitos (divergentinio mąstymo) ir konkretizavimo, susifokusavimo ties keliomis idėjomis (konvergentinio mąstymo). Galiausiai knygoje siūloma atskirai apsvarstyti kelis konkrečius aplinkos parametrus atskirai, tai yra: tęstinumą, kontrastą, tekstūrą ir perėjimus. Šie parametrai gali turėti tiek teigiamą, tiek neigiamą poveikį orientavimuisi ir mobilumui, o jų kombinacija gali turėti kitokį efektą nei kiekvienas jų atskirai.

Orientavimasis ir mobilumas – kasdienio gyvenimo pamatas

Šeštasis leidinio skyrius skirtas aptarti orientavimosi ir mobilumo įgūdžių formavimąsi, jų palaikymo būdus ir galimybes. Pabrėžiama, kad mobilumas (judėjimas) reikšmingas fizinei sveikatai ir yra svarbus norint atlikti kasdien kylančias užduotis. Skyriuje aprašoma skirtingų pratimų tipų nauda: balansavimo pratimai mažina nukritimų riziką, ištvermės –  didina energijos kiekį ir ištvermę, jėgos pratimai stiprina raumenis ir greitina metabolizmą, lankstumo pratimai didiną laisvesnio judėjimo galimybes ir kt.

Knygos skyriuje „Kasdieniai gyvenimo įgūdžiai ir orientavimasis bei mobilumas“ analizuojama orientavimosi ir mobilumo įgūdžių sąveika su kitomis veiklomis. Judėjimo ir orientavimosi prireikia ir rūpinantis anūkais, ir šokant, ir išsiimant pinigų iš bankomato. Todėl vienokių ar kitokių orientavimosi ir mobilumo įgūdžių savo klientus gali tekti mokyti visiems reabilitacijos ir užimtumo specialistams. Galiausiai skyriuje aptariama kaip žmonėms su regėjimo negalia išlaikyti pasitenkinimą gyvenimu. Tyrimai rodo, kad asmens suvokimas, kad jis gali daugiau, nei kiti panašaus amžiaus ir būklės žmonės, veikia labai skatinančiai.

Aštuntame, paskutiniame, knygos skyriuje „Profesionalų, aptarnaujančių senyvo amžiaus žmones su regos sutrikimais, bendradarbiavimo skatinimas“, aptariamos strategijos kaip paskatinti klientą, jo šeimos narius ir kitus globėjus bendradarbiauti. Siūloma išsikelti tikslus, į kurių aptarimą būtų įtraukiami visi susiję asmenys. Profesionalams siūloma bendrauti atvirai, kūrybiškai ir vertinti pasiektą progresą, juo pasidžiaugti kartu su visais dalyvaujančiais ir stebinčiais. Kiti specialistai, kurie gali dalyvauti procese, gali būti pagalbinių technologijų profesionalai, audiologai slaugytojai, psichologai, oftalmologai, fizioterapeutai, socialiniai darbuotojai.

Atkreipkime dėmesį kaip tai svarbu

Knyga užbaigiama epilogu, kuriame aptariami jau esami ir būsi iššūkiai, su kuriais susiduriama teikiant orientavimosi ir mobilumo mokymų paslaugas. Pabrėžiama, kad orientavimosi ir mobilumo specialistai kartais yra nepakankamai vertinami ar apie juos net nepagalvojama. Tačiau atvejų, kai prireikia šių paslaugų, skaičius, kartu su senstančių žmonių skaičiumi, auga. Todėl svarbu atlikti daugiau mokslinių tyrimų, kurti standartus ir parengti daugiau specialistų. Tam reikia edukuoti ir visuomenę.

 

 

 

Koncentruotas informacijos šaltinis

Leidinys ypač tinkamas profesionalams-praktikams – informacija pateikiama paprasta kalba, glaustai, konkrečiai, duomenys susisteminti, pagrįsti mokslo įrodymais. Knyga puikiai tinka sveikatos priežiūros specialistams kelti profesinę kvalifikaciją, ieškoti informacijos šaltinių orientavimosi ir mobilumo tema, taip pat – studentams. Leidinyje daug citatų, knygoje gausiai remiamasi moksliniais tyrimais, jie glaustai pateikiami tekste, be to, kiekvieno skyriaus pabaigoje pateikiamas literatūros sąrašas. Knygoje gausu iliustracijų, lentelių, diagramų ir kitos vaizdinės medžiagos. Leidinio ketvirtasis, penktasis ir šeštasis skyriai taip pat gali būti naudingi patiems vyresnio amžiaus žmonėms ar jais besirūpinantiems artimiesiems.

 

Parengė vyriausioji metodininkė Vykinta Parčiauskaitė, el. paštas v.parciauskaite@labiblioteka.lt

 

Pildydama tiflotyros leidinių fondą, šią knygą neseniai įsigijo Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB). Knyga išduodama LAB Vilniaus padalinyje.  

 

Naujų tiflotyros knygų katalogas

 

Knygų apžvalgos:

Palgrave audiovizualinio vertimo ir medijų prieinamumo vadovas

Neatitikimas, arba Kaip įtrauktis formuoja dizainą

O ir M nepriklausomam gyvenimui: Orientavimosi ir mobilumo mokymo strategijos vyresnio amžiaus žmonėms

Daugiau nei iš pirmo žvilgsnio: ką aklumas suteikia menui

Dizainas vyresnio amžiaus žmonėms: principai ir kūrybiškas požiūris į žmogiškus veiksnius”, trečiasis leidimas

Ką kiekvienas neregys žmogus nori, kad žinotumėte

Vartotojo poreikius atitinkančios programinės įrangos kūrimas neregiams ir silpnaregiams: nauji moksliniai tyrimai ir galimybės

Nuotraukos paimtos iš pexels.com, licenzija CC-BY.

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"