Bendros rekomendacijos Easy to read formatui
Bendra informacija
- Kiek galima daugiau sužinokite apie žmones, kurie naudosis jūsų informacija. Pasidomėkite šių žmonių poreikiais.
- Parinkite tinkamiausią informacijos pateikimo būdą. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės raštu pateiktą informaciją supranta lengviau nei elektroniniu būdu pateiktą informaciją.
- Naudokite žmonių amžių atitinkančią kalbą. Pavyzdžiui, jei jūsų informacija yra skirta suaugusiesiems, nenaudokite vaikiškos kalbos.
- Atsiminkite, kad jūsų pasirinkta tema kitiems žmonėms gali būti nežinoma. Todėl informaciją pateikite aiškiai, paaiškinkite visus sudėtingus žodžius.
- Į pagalbą visuomet pasitelkite žmones, turinčius intelekto sutrikimų. Jie gali padėti parenkant temą, sprendžiant, apie ką bus kalbama pasirinkta tema, sprendžiant, kur ir kaip bus platinama parengta informacija. Paprašykite, kad jie patikrintų, ar parengta informacija yra lengvai suprantama.
Žodžiai
- Naudokite visiems gerai žinomus ir suprantamus žodžius.
- Nenaudokite sudėtingų žodžių. Jei sudėtingų žodžių išvengti negalite, būtinai juos paaiškinate.
- Naudokite pavyzdžius iš kasdienio gyvenimo.
- Tam pačiam dalykui apibūdinti naudokite tą patį žodį.
- Nenaudokite sudėtingų posakių ir metaforų. Metafora – tai posakis, kurio reikšmė yra paslėpta. Metaforos pavyzdys: „Kaip iš dangaus nukritęs“.
- Nenaudokite užsienio kalbos žodžių, nebent jie būtų visiems gerai žinomi. Pavyzdžiui, gerai žinomi nelietuviški žodžiai yra: hamburgeris (lietuviškai - mėsainis), monitorius (lietuviškai – vaizduoklis).
- Stenkitės nenaudoti sutrumpinimų. Sutrumpinimai – tai kiekvieno žodžių junginį sudarančio žodžio pirmosios raidės. Jei negalite išvengti sutrumpinimų, būtinai juos paaiškinkite. Pavyzdžiui, jeigu rašote „ES“, paaiškinkite, kad tai reiškia „Europos Sąjunga“.
- Procentinės išraiškos (63%) ir dideli skaičiai (1.758.625) yra sunkiai suprantami. Stenkitės nenaudoti procentinių išraiškų ir didelių skaičių. Vietoje jų naudokite žodžius, kurie paaiškintų tai, ką norite pasakyti. Pavyzdžiui, naudokite žodžius: „keletas“, „daug“.
Sakiniai
- Rašykite trumpais sakiniais.
- Kreipkitės tiesiogiai į žmogų. Naudokite kreipinius: „Jūs“ arba „Tu“.
- Neigiamus sakinius pakeiskite teigiamais. Pavyzdžiui, geriau sakykite: „Pasilikite iki susitikimo pabaigos“, o ne: „Neišeikite iki susitikimo pabaigos“.
- Stenkitės nenaudoti dalyvių ir pusdalyvių. Pavyzdžiui, sakykite: „Mes atsiųsime jums laišką“
Tinkamas informacijos pateikimas
- Pateikite informaciją tokia tvarka, kad ją būtų lengva suprasti ir sekti.
- Visą informaciją apie konkrečią temą pateikite vienoje vietoje.
- Svarbią informaciją galite pakartoti.
- Sudėtingus žodžius galite paaiškinti kelis kartus.
S.199