Peršokti į pagrindinį turinį

Apie knygų mugių prieinamumą

Apie knygų mugių prieinamumą

Knygų mugių prieinamumas. Apklausa, išvados ir rekomendacijos

Europos prieinamumo aktu siekiama didinti produktų ir paslaugų prieinamumą neįgaliesiems ir pagyvenusiems žmonėms. Italijoje veikiantis fondas „Fondazione LIA“, ne pelno siekianti organizacija, skatinanti prieinamumo kultūrą leidybos srityje, paskelbė straipsnį apie Europos knygų mugių prieinamumą. Jis parengtas remiantis apklausa, kurią koordinavo Mainco Johanneso Gutenbergo universiteto Knygotyros katedra, bendradarbiaudama su Italijos leidėjų asociacijos tyrimų skyriumi. Apklausoje dalyvavo septyniolika knygų mugių, tarp jų Bolonijos vaikų knygų mugė, Vienos tarptautinė knygų mugė ir Madrido knygų mugė; jų organizatoriai atsakė į klausimus iš keturių sričių: esamos padėties supratimas, fizinis prieinamumas, skaitmeniniai komunikacijos kanalai ir iniciatyvos, skirtos gerinti prieinamumą tiek plačiajai visuomenei, tiek specialistams. Tačiau kokios išvados be rekomendacijų? Sužinokime, ką, remdamiesi apklausos rezultatais, knygų mugės organizatoriai galėtų pagerinti.

Svarbu suprasti tikrąją padėtį

Kad knygų mugės organizatoriai suprastų, ar jų renginiai prieinami ir kokiu mastu – vienas iš būdų yra konsultuotis su trečiosiomis šalimis. Iš apklausos analizės matyti, kad dauguma knygų mugių organizatorių palaiko ryšius su neįgaliesiems atstovaujančiomis organizacijomis. Tačiau tik dvi knygų mugės pasinaudojo galimybe paklausti savo lankytojų, turinčių ir neturinčių negalių, apie prieinamumo lygį. Todėl knygų mugių organizatoriams rekomenduojama prašyti lankytojų arba prieinamumo ekspertų pateikti atsiliepimų apie renginius, paklausti, kuriose srityse mugė jau dabar gerai vertinama ir kokias sritis būtų galima patobulinti.

Įgyvendinkite universalaus dizaino metodą

Šis metodas apima produktus, aplinką, programas ir paslaugas, kuriomis gali naudotis visi žmonės ir kurių nereikia niekaip pritaikyti. Jį taiko maždaug pusė apklausoje dalyvavusių knygų mugių. Vadinasi, likusioms būtų naudinga sužinoti apie universalaus dizaino metodą ir juo pasinaudoti.

Pasirūpinkite fiziniu prieinamumu

Paskirkite asmenį, kuris būtų atsakingas už prieinamumą.

Apklausa rodo, kad visose knygų mugėse yra įėjimų, salių, koridorių, tualetų ir bilietų kasų, kuriais galima naudotis be kliūčių. Dauguma knygų mugių turi neįgaliesiems rezervuotas automobilių stovėjimo vietas, taip pat parduoda lengvatinius bilietus arba įleidžia nemokamai. Tai tik keletas būdų, kaip padaryti knygų mugę prieinamą negalią turintiems žmonėms. Jei norite užtikrinti, kad viskas vyktų sklandžiai, patartina paskirti asmenį, kuris būtų atsakingas už visus prieinamumo aspektus.

Pasirūpinkite ženklais

Daugelis knygų mugių taiko priemones, užtikrinančias, kad renginiai būtų kuo patogesni visiems lankytojams. Į tai įeina ir tai, kaip žmonės randa kelią į konkrečią vietą. Tiksliau tariant, daugumoje knygų mugių naudojami vaizdiniai ir garsiniai ženklai, tačiau tik vienoje mugėje yra taktiliniai ženklai, todėl akivaizdu, kad šiuo požiūriu dar yra kur tobulėti.

Pasiūlykite pagalbą renginių metu

Iš apklausos matyti, kad  pusėje knygų mugių neįgaliesiems teikiama pagalba. Trijose rengiamos specialios ekskursijos su gidu, dviejose renginių metu verčiama į gestų kalbą. Kad padėtis pagerėtų, knygų mugės galėtų pasiūlyti profesinius mokymus savo darbuotojams ir teikti gestų kalbos vertimo paslaugas.

Išsiaiškinkite, ar jūsų svetainė yra prieinama

Šia apklausos dalimi siekta išsiaiškinti, kaip knygų mugės skaitmeninėje erdvėje bendrauja su savo lankytojais. Rezultatai rodo, kad čia daugelis susiduria su sunkumais, nes gerai nesupranta, ką reiškia leidinių, interneto svetainių, socialinės žiniasklaidos, vaizdo įrašų skaitmeninis prieinamumas. Todėl, siekiant optimizuoti skaitmeninius komunikacijos kanalus, mugių organizatoriams rekomenduotina pirmiausia įgyti žinių apie skaitmeninį prieinamumą. Čia rasite keletą patarimų, kaip padaryti svetainę prieinamesnę How to make your website accessible: 5 actions (everyeffortmatters.eu)

Visiems vaizdo įrašams parenkite subtitrus ir poraštes.

Yra skirtumas tarp subtitrų ir poraščių. Subtitrai naudojami norint padėti žmonėms žiūrintiems vaizdo įrašą jiems nesuprantama kalba, o poraštės skirtos žmonėms, kurie negirdi garso. Kai kuriose mugėse jau teikiamos šios paslaugos, kitur jos tik kuriamos. Svarbu, kad visos knygų mugės parengtų ir subtitrus, ir poraštes visiems vaizdo įrašams, ypač turint omenyje, kad šiuo metu sparčiai daugėja internetinių renginių ir konferencijų.  

Prieinamumas – renginių tema

Skatinkite prieinamumą visose knygų rinkos srityse, įtraukdami jį kaip temą į savo renginius.

Apklausa parodė, kad tik keturios iš apklausoje dalyvavusių knygų mugių organizuoja renginius ir internetinius seminarus prieinamumo tema, skirtus specialistų auditorijai. Seminaruose pristatomas Europos prieinamumo aktas ir jo poveikis leidybai. Tik keturios apklausoje dalyvavusios knygų mugės organizavo renginius apie prieinamumą plačiajai visuomenei. Daugiau mugių savo renginius galėtų panaudoti su prieinamumu susijusiems klausimams aptarti, taip prisidėdamos prie viso knygų sektoriaus prieinamumo gerinimo.

Apskritai apklausa parodė, kad dauguma Europos knygų mugių organizatorių imasi vienokių ar kitokių priemonių, kad jų renginiai būtų prieinamesni, tačiau vis dar yra kur tobulėti.

Accessibility in Book Fairs: Conclusions and Recommendations [interaktyvus] Accessibility in Book Fairs: Conclusions and Recommendations (everyeffortmatters.eu) [žiūrėta 2023-02-20]

Parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"