Peršokti į pagrindinį turinį

Apie konferenciją „Regėjimo sutrikimai ir įtraukus ugdymas: kas naujo? Mokymasis naudojantis visais pojūčiais“

Apie konferenciją „Regėjimo sutrikimai ir įtraukus ugdymas: kas naujo? Mokymasis naudojantis...

2021 m. gegužės 10 ir 11 d. Specialiojo ugdymo mokymo ir tyrimų institutas (INSHEA), esantis Suresnes mieste, netoli Paryžiaus, kartu su organizacija ICEVI-Europe ir Paryžiuje įsikūrusiu Nacionaliniu aklųjų institutu surengė dviejų dienų konferenciją Specialiojo ugdymo mokymo ir tyrimų instituto patalpose. Pranešimai buvo skaitomi prancūzų kalba.

Šioje gyvai vykusiose konferencijoje dalyvavo apie 70 žmonių, nes dalyvių skaičius buvo ribojamas dėl pandemijos. Tarp susirinkusiųjų daugiausia buvo mokytojų, taip pat buvo mokslininkų, tėvų, transkribuotojų, kitokių specialistų ir studentų. Dauguma jų iš įvairių Prancūzijos vietovių, o keletas – iš Belgijos. Iš Šveicarijos tuo metu žmonės negalėjo atvykti. Dviem pranešėjams iš Tulūzos teko skaityti pranešimą per platformą „Zoom“. Dvi dienas vyko plenarinės sesijos, seminarai ir parodos. Kadangi ši konferencija buvo surengta tada, kai dėl COVID-19 pandemijos situacija dar buvo sudėtinga, buvo griežtai laikomasi visų sanitarinių priemonių: privalomos kaukės, saugaus atstumo laikymasis, reguliuojamos srautų kryptys, reguliariai valomi paviršiai, naudojamas hidroalkoholinis gelis rankoms dezinfekuoti. Nors dirbtuvių metu dalyviai lietė kai kurias medžiagas, laimei, po renginio niekas nesusirgo. Tai buvo vienintelė tais mokslo metais INSHEA organizuota konferencija, kurios dalyviai džiaugėsi galimybe pabendrauti, nors kavos pertraukėlių nebuvo, nes patalpų viduje nebuvo galima valgyti.

Mokslininkai ir praktikai pasidalijo patirtimi. Du pranešimai buvo skirti silpnaregiams – apie „Adobe“ programos naudojimą ir naujojo šrifto „Luciole“ (pranc. skraidantis jonvabalis) ypatybes bei tinkamumą prastai matantiems; dauguma pranešimų buvo susiję su sunkiu regėjimo sutrikimu arba visišku nematymu.

Keli pranešimai nagrinėjo Brailio rašto temas. Kalbėta apie Brailio rašto mokymo metodo, trumpai vadinamo I-M-ABLE, kas reiškia „Individualizuotas, į prasmę orientuotas požiūris į Brailio rašto mokymą“, pritaikymą prancūzų kalbai; Raphaëlle Bertrand ir Valérie Melloul iš Lozanos (Šveicarija) pristatė Brailio rašto mokymo programą; Nathalie Lewi-Dumont pristatė tyrimą, kuriame dalyvavo skirtingo amžiaus Brailio rašto naudotojai. Šį tyrimą atliko INSHEA mokslininkai; Brailio rašto mokytojai perskaitė pranešimą, kaip Nacionaliniame aklųjų institute mokoma Brailio rašto ir kokiomis technologijomis naudojamasi. Taip pat dalyviai išklausė tiflopedagogo Marco Angelier‘o ir ergoterapeutės Marie Oddoux iš Grenoblio paskaitą apie vaikų fizinį lavinimą prieš pradedant juos mokyti Brailio rašto.

Antroji tema buvo dailės pritaikymas neregiams. Pranešimą perskaitė Sophie Blain iš leidyklos „Svajojantys pirštai“; apie 3D adaptacijas papasakojo Alexandre'as Ilico iš Nacionalinio aklųjų instituto ir Caroline Treffé – buvusi tiflopedagogė, kuri dabar dirba INSHEA ir konsultuoja vidurinių mokyklų mokytojus. Kartu su kolege Florence Bernard jie sumanė pritaikyti istorijos ir dailės pamokų, vykstančių įtraukioje aplinkoje, medžiagą: jie sumanė naudoti reljefinius atvaizdus ir garso iliustracijas, kad neregiams ir silpnaregiams būtų lengviau mokytis. Šią medžiagą galima atsisiųsti iš INSHEA svetainės. Didelio pasisekimo sulaukė Gabrielle Sauvillers pranešimas apie garsių meno kūrinių „taktilines interpretacijas“, kurias galite pamatyti čia:

https://www.facebook.com/interpretationstactiles/photos/pcb.1963768917123074/1963767243789908/?type=3&theater

Trečioji tema buvo ypatinga prieiga prie knygų. Du doktorantai pristatė savo darbus – apie reljefinius paveikslėlius kalbėjo Carolane Mascle, o apie garsines knygas Julie Mulet. Leidykla „Mano auksinės rankos“ pristatė savo tyrimą apie prieinamą skaitmeninę knygą mažiems vaikams. Ponia Pilar Rodriguez, mažo aklo berniuko mama, paaiškino, kaip jai kilo mintis kurti gražią liečiamąją ir garsinę knygą, kad ir jos sūnus turėtų knygą prisiminimui apie savo ikimokyklinės klasės veiklas, nes tokias knygas turi jo bendramoksliai.

Beveik visose knygų adaptacijose naudojamas ir lytėjimas, ir garsas. Auditorijoje susirinkę žmonės buvo įsitikinę, kad visi negalią turintys žmonės turi teisę pažinti meną ir literatūrą. Universiteto docentė Laetitia Dumont-Lewi iš Liono papasakojo, jog būsimuosius aktorius magistrantus ji moko kurti garsinį  vaizdinių aprašymą. Taip pat aiškino, kad studentai, garsiai komentuodami spektaklius suaugusiems arba vaikams, pagerina visos reginčiųjų auditorijos supratimą apie įtrauktį.

Trečią dieną Marcas Angelier ir Marie Oddoux, kurie šiuo metu yra Lego fondo, skirto pedagoginiam lego kaladėlių su Brailio taškais naudojimui, atstovai, pasiūlė surengti seminarą šiuo klausimu. Tai buvo pirmas kartas, kai per tuos 2020–2021 metus jie galėjo tai padaryti asmeniškai, gyvai.

2022 m. panašus renginys prancūzų kalba, skirtas kultūrinei prieigai, INSHEA patalpose vyks birželio 10 d. Jei norite gauti daugiau informacijos, galite parašyti poniai Nathalie Lewi-Dumont (nathalielewi@gmail.com).

Nathalie Lewi-Dumont, INSHEA BRIEF REPORT OF FRENCH SPEAKING ICEVI-EUROPE CONFERENCE ON VISUAL IMPAIRMENT AND INCLUSIVE EDUCATION// ICEVI European Newsletter, VOLUME 27 NUMBER 3, DECEMBER 2021

http://www.icevi-europe.org/newsletter/issue78.php [žiūrėta 2022-03-08]

Parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"