Peršokti į pagrindinį turinį

Kaip sukurti įtraukų filmą?

Kaip sukurti įtraukų filmą?

Straipsnio autorė kreipiasi į kino kūrėjus, kurie daug ir sunkiai dirba, siekdami įgyvendinti savo sumanymus. Filmų režisieriai tikisi, kad jų filmai pasieks daugybę žiūrovų. Tačiau jei filmas neturės prieinamumą užtikrinančių elementų, teigia Julia Manis, daugybė žiūrovų ne iki galo supras filmą. Prieinamumą užtikrina tam tikros savybės, įvestos į filmą, o jei jų nėra, nematantys, silpnaregiai, kurti ar neprigirdintys žmonės negali visapusiškai mėgautis filmu. 

Pasak straipsnio autorės, rengiant įtraukų filmą, prieš tai reikia pasirengti tris elementus: viso filmo aprašymą (stenogramą), titrus ir garsinį vaizdavimą. Kuo anksčiau filmo kūrimo metu šis procesas pradedamas, tuo filmas bus geresnis. Straipsnio autorė siūlo pirmiausia parengti titrus, kurie bus reikalingi kurtiesiems. Titruose ji parašo, kas sakoma dialoguose ir kokie yra garsiniai filmo elementai. Titrai užtikrina, kad kino projektas pasieks žmones su klausos negalia. Idealiu atveju titrai turėtų pasirodyti ekrane tada, kai vyksta dialogas ar pasigirsta koks garsas. 

Toliau rengiamas filmo aprašymas, vadinamoji stenograma. Ji apima visą vaizdinę ir garsinę informaciją, reikalingą kūriniui suprasti, įskaitant bet kokį tekstą, rodomą ekrane. Stenograma naudinga akliems, silpnaregiams, kurtiems ir neprigirdintiems žmonėms. Julia Manis ima tekstą iš prieš tai parengtų titrų, skirtų klausos negalią turintiems žmonėms. Tada pereina per filmą ir prideda informaciją apie visus būtinus vaizdinius elementus (kompoziciją, aktorius, dizaino elementus ir kt.).

Ir galiausiai, naudodamasi vaizdinių elementų aprašymais, ji imasi rengti garsinį vaizdavimą – nebylių scenų apibūdinimą neregiams. Iš esmės garsinis vaizdavimas yra balsas, pasigirstantis nebyliuose filmo momentuose. Dėl šios priežasties garsinis vaizdavimas turi būti glaustesnis nei aprašymai, pateikti stenogramoje. Pavyzdžiui, jei aktorius filme verkia, nereikia to verksmo komentuoti. Rengiant garsinį vaizdavimą ji pataria įnešti savo,  garsinio vaizdavimo kūrėjo, požiūrį, kadangi tai yra kūrybinis darbas.

JULIA MANIS. ACCESSIBILITY: A VITAL STEP IN MAKING A FILM FULLY INCLUSIVE  //https://www.productionhub.com/blog/post/accessibility-a-vital-step-in-making-a-film-fully-inclusive [žiūrėta 2021-05-24]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.265

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"