Peršokti į pagrindinį turinį

Kasmet sausio 4 d. minime Pasaulinę Brailio rašto dieną

Kasmet sausio 4 d. minime Pasaulinę Brailio rašto dieną

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja (JTO),  pripažindama Brailio rašto svarbą nematančių ir silpnaregių žmonių raštingumui, 2018 m. lapkritį sausio 4-ąją paskelbė Pasauline Brailio rašto diena. Pasaulinė Brailio rašto diena pirmą kartą paminėta 2019 m.

Luji Brailis apako ankstyvoje vaikystėje dėl nelaimingo atsitikimo. Sulaukęs dešimties pradėjo mokytis Paryžiaus aklųjų institute. Institute buvo mokoma tiflopedagogo Valentino Hajuji sukurto iškilaus reginčiųjų rašto. Tokiu raštu išspausdintos knygos tiko nematantiems vaikams mokyti, jas greitai pamėgo kiti tiflopedagogai. Tačiau Luji Brailis ir jo klasės draugai patyrė, kad tokios knygos nėra labai patogios. Luji Brailis užsibrėžė sukurti skaitymo ir rašymo sistemą, kuri neregiams padėtų gauti informaciją. Jo paties žodžiais: „Prieiga prie informacijos plačiąja prasme yra prieiga prie žinių, ir tai mums gyvybiškai svarbu, jei mes nenorime ir toliau būti niekinami ar globojami maloningų reginčiųjų. Mums nereikia gailesčio, taip pat nereikia priminti, kad esame pažeidžiami. Su mumis turi būti elgiamasi kaip su lygiais – o tai suteikti gali informacija.“

Luji Brailis sukūrė abėcėlę iš šešių reljefinių taškelių derinių. Mintį kurti raštą iš taškelių pakišo artilerijos kapitonas Šarlis Barbjė, Prancūzijos armijai sukūręs taškinį raštą, vadinamą „naktiniu rašymu“, kur langelyje tilpo 12 taškelių. Luji Brailio abėcėlė buvo tik iš šešių taškelių derinių. Piršto galiuku vienu prisilietimu galima apčiuopti visą langelį ir greitai pereiti nuo vieno langelio prie kito. Ilgainiui Brailio raštas buvo pripažintas visame pasaulyje kaip pagrindinė neregių rašytinės informacijos forma. Deja, Luji Brailis neturėjo galimybės įsitikinti, koks naudingas jo išradimas. Jis mirė 1852 m., o po dvejų metų Britanijos Karališkajame aklųjų institute neregiai buvo pradėti mokyti Brailio rašto. Brailio raštą lietuviškai abėcėlei pritaikė Pranas Daunys. 1927 m. jį oficialiai patvirtino tuometė Lietuvos švietimo ministerija.

Daugiau apie Luji Brailį ir jo sukurtą raštą galima sužinoti LAB kūrybinėse dirbtuvėse „Brailio slaptaraštis“.

Parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"