Peršokti į pagrindinį turinį

Konferencijoje pristatytos „Kultūros įstaigų prieinamumo neregiams gairės“

Konferencijoje pristatytos „Kultūros įstaigų prieinamumo neregiams gairės“

2021 m. rugsėjo 16–18 d. Vilniuje, Literatūriniame A. Puškino muziejuje įvyko tarptautinė mokslinė praktinė konferencija „Literatūrinis muziejus: praeitis, dabartis, ateitis“. Konferencijos organizatoriai ir partneriai – Literatūrinis A. Puškino muziejus, Vilniaus universiteto Adomo Mickevičiaus muziejus, Vokietijos Puškino draugija, Vilniaus savivaldybė.

Konferencijoje dalyvavo ir dvi Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojos – Ugnė Žilytė ir Audronė Gendvilienė – rengiančios Kultūros įstaigų prieinamumo neregiams gaires. Ugnė Žilytė perskaitė pranešimą. Po sesijos muziejininkė Marija Konickaja surengė ypatingą „liečiamąją“ ekskursiją – suteikė galimybę paliesti senovinius raižytus baldus, perbraukti per fortepijono klavišus, pačiupinėti virdulį, krosnies koklius, kitus eksponatus. Padarėme išvadą, kad A. Puškino muziejus ne tik labai įdomus, bet ir prieinamas neregiams.

Šiek tiek apie konferenciją.

Dauguma pranešimų buvo nuotoliniai, įrašyti iš anksto ir transliuojami konferencijos metu. Juos skaitė pranešėjai iš Lietuvos, Rusijos, JAV, Kazachstano, Vokietijos. Pranešimų autoriai daugiausia literatūrinių muziejų darbuotojai. Pranešimuose pristatytas Anastasijos Cvetajevos muziejus Pavlodare; Levo Tolstojaus muziejus-sodyba „Jasnaja Poliana“ Rusijoje, Tulos srityje; Vladislovo Sirokomlės muziejus Lietuvoje, Venclovų namų muziejus Vilniuje ir kt. Keletas konferencijos dalyvių nagrinėjo rašytojų kūrinius. Net du pranešimai buvo iš A. Solženycino rusų išeivijos namų – vyr. mokslo darbuotojos aptarė A. Solženycino apysakų „Apelsinų uogienė“ ir „Matrionos kiemas“ formą ir turinį, pristatė pagal rašytojo kūrybą parengtą viktoriną muziejaus lankytojams.

Susidomėjimą sukėlė Literatūrinio A. Puškino muziejaus atstovės pranešimas apie tai, kaip atrastas Levo Pavliščevo kelionių dienoraštis padėjo atpažinti žmones negatyvuose ir nuotraukose, saugomose A. Puškino muziejuje Vilniuje.

Ar žinojote, kad Aleksandras Puškinas mėgo nešioti žiedus? Pranešimą „Memorialinis daiktas“ apie tariamai poeto nešiotą medalioną perskaitė pedagogikos studentė iš Sankt-Peterburgo.

Netikėtą pranešimą „Privati kolekcija. Kutiūras sovietiškai, 1960–1970 metai“ apie privačią nuotraukų ir iškarpų iš žurnalų kolekciją perskaitė iš Vokietijos atvykusi Puškino draugijos atstovė Jevgenija Hartleben-Kurakina. Pranešėja jaunystėje dirbo modeliu Leningrado mados namuose. Jos pranešimas ir demonstruojamos nuotraukos nukėlė į laikus, kai žmonėms trūko būtiniausių drabužių, nors ant podiumo puikavosi merginos su itin stilingais apdarais.

Pranešimai buvo skaitomi rusų ir lietuvių kalbomis. Jų tekstai artimiausiu metu bus išversti į abi kalbas.

Parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"