Peršokti į pagrindinį turinį

Jungtinės Karalystės gyventoja laimėjo bylą dėl akliesiems nepritaikyto balsavimo

Jungtinės Karalystės gyventoja laimėjo bylą dėl akliesiems nepritaikyto balsavimo

Britanijos aukščiausiasis teismas nusprendė, kad Vyriausybės nuostatos dėl akliesiems ir silpnaregiams balsuoti skirtų priemonių yra neteisėtos, nes neleidžia akliesiems ir silpnaregiams balsuoti savarankiškai ir slaptai.

Karališkasis nacionalinis aklųjų institutas (RNIB) teismui pateikė ekspertų parodymus ir pristatė savo atliktą tyrimą apie aklųjų žmonių patirtį balsavimo metu, kurią išsamiai aprašo savo naujausioje ataskaitoje „Turned Out 2017“. Nustatyta, kad tik vienas iš keturių aklų ir silpnaregių rinkėjų mano, kad dabartinė sistema jiems leidžia balsuoti savarankiškai ir slaptai. Ankstesnio tyrimo metu, kurio ataskaitą RNIB paskelbė prieš tai („Turned Out 2016“), paaiškėjo, kad beveik du trečdaliai tų, kurie nebalsavo, sakė, kad būtų balsavę, jei balsavimo procesas jiems būtų buvęs labiau pritaikytas.

Šią bylą teisme iškėlė ponia Reičel Endrius (Rachael Andrews), kuri buvo nepatenkinta taktiliniu balsavimo trafaretu (TVD). TVD yra trafaretas, kurį reikia uždėti ant balsavimo biuletenio, ir juo naudodamiesi aklieji bei silpnaregiai turėjo pasirinkti kandidatą, už kurį jie nori balsuoti.

Tačiau, nors trafaretas padeda sutrikusios regos žmogui pirštais aptikti langelį, kuriame reikia pažymėti kryžiuką, trafarete nepažymėta, už kokį kandidatą žmogus balsuoja. Aklajam reikia pagalbos – kad palydovas arba rinkimų apylinkės personalo narys perskaitytų kandidatų sąrašą ir pasakytų kandidatų eilės tvarką balsavimo biuletenio sąraše. Ponia Reičel teismui teigė, kad negali savarankiškai ir slaptai balsuoti, naudodamasi tik trafaretu, be pašalinių pagalbos, todėl trafaretas netinka šiam tikslui. Ji laimėjo bylą.

Džiaugiamės teismo sprendimu, teigia RNIB atstovai. Dabar vyriausybė turi skubiai sukurti kitokius trafaretus, kad akli ir silpnaregiai rinkėjai per ateinančius rinkimus galėtų balsuoti iš tiesų nepriklausomai ir slaptai.

Sprendimas priimtas praėjus dienai po vietos tarybos rinkimų daugelyje Anglijos ir Šiaurės Airijos vietovių. Daugeliui aklų ir silpnaregių, su RNIB susisiekusių per socialinės žiniasklaidos puslapius, balsavimo procesas rinkimų apylinkėse paliko slogų įspūdį, ir tai parodo, koks svarbus šis teismo sprendimas. Poniai Reičel teisme atstovavo advokatas Leigh Deigh.

Success on legal challenge for accessible voting! [interaktyvus] prieiga per: https://www.rnib.org.uk/success-legal-challenge-accessible-voting (žiūrėta 2019-05-24)

Parengė Audronė Gendvilienė

G.8

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"