Peršokti į pagrindinį turinį

Patarimai, kaip neregiui orientuotis stovyklavietėje

Patarimai, kaip neregiui orientuotis stovyklavietėje

                             Neregiui orientuotis stovyklavietėje nėra lengva, tačiau įmanoma. Aklas stovyklautojas Michaelis Riteris dalinasi patirtimi ir patarimais, kaip visiškai nematant, arba turint labai mažą regos likutį neįžengti į svetimą palapinę.

                             Daugumoje stovyklaviečių neregiams sunku orientuotis, ypač tas būdinga palapinių aikštelėse, nes jose dažnai kinta aplinka, būna nutiesta daug virvių, lokaciją keičia kempingo viryklės, o kai kurios stovyklavietės nėra apsuptos keliais, kuriuose yra orientyrų.

                             Michaelis teigia, kad svarbiausia pasirinkti tinkamą palapinės stovėjimo vietą. Negalima jos statyti per vidury stovyklavietės, geriausia apsistoti krašte. „Mano mėgstamiausia stovyklavietė turi gan gerą išdėstymą. Vienoje jos pusėje teka upelis, o kitoje driekiasi dažnai važiuojama gatvė“ – sako stovyklautojas.

Pasakotojui užteko vieną savaitgalį paviešėti su reginčiu žmogumi ir kitą kartą toje pačioje vietoje jau galėjo stovyklauti vienas.

Palapinę gali padėti rasti raktų ieškiklis.

Aklojo stovyklautojo teigimu, jei jis pasistato palapinę nelabai palankioje vietoje, į pagalbą pasitelkia raktų ieškiklį: „Pakabinu raktų ieškiklį ant palapinės, išorinėje pusėje, ir visada turiu jo nuotolinio valdymo pultelį su savimi. Būdamas nutolęs kelis metrus nuo palapinės, paspaudžiu mygtuką ir pagal raktų ieškiklio skleidžiamus garsus, galiu rasti savo palapinę. Tik nekabinkite raktų ieškiklio palapinės viduje, nes medžiaga sugeria garsą ir visada turėkite atsarginių baterijų“. – pataria pašnekovas.

Naktinis apšvietimas

                             Turintiems regos likutį gali pasitarnauti ir naktinis apšvietimas. Tam tinka žibintuvėlis, prie palapinės pritvirtintas žibintuvėlis bei šviečiančios lazdelės, tačiau reiktų atkreipti dėmesį į jų kokybę. Šios priemonės ypač padeda naktį einant į palapinę.

Vietos nustatymas su išmaniaisiais telefonais

                             Michaelis pataria su išmaniuoju telefonu nusistatyti palapinės stovėjimo vietos koordinates. Tam labai tinka Iphone programėlė blindsquare. Taip pat patartina nusistatyti palapinių miestelių prausyklų bei kioskų buvimo vietos koordinates.

Pagelbėti gali ir kompasas

                             Kartais pravartu naudoti kompasą, nesvarbu, ar tai būtų kalbantis prietaisas neregiams, ar kompasas išmaniajame telefone. Tai ypač padeda statant palapinę, vasarą galite ją nukreipti tinkama kryptimi, kad per daug neįdegtumėt, o žiemą, kad saulė greičiau išdžiovintų jūsų palapinę. Taip pat kompasas pasitarnauja, lyjant lietui, nes tokiu oru kabinti raktų ieškiklį arba naudoti išmanųjį telefoną nėra pati geriausia išeitis.

Kelios gudrybės statant palapinę

                             Jei vis dar nesate tikri dėl palapinės statybos, turėtumėte tai praktikuoti sode ar gyvenamojoje patalpoje. Su savimi turėkite tvirtą brezentą arba pončą, kuris galėtų tarnauti kaip paklotas priedams, kad jie nepasimestų žolėje. Didžiausi palapinės statymo priešininkai yra vėjas ir lietus. Pirmasis ypač kenkia, jei negali matyti savo palapinės. Tokiu aatveju reikia visas dalis su kuo nors prispausti prie žemės, arba prismeigti su palapinės kuoliuku, kad jie negalėtų pajudėti iš vietos.

                             Kad daiktai nepasimestų, patariama nesitraukti tų daiktų, kurių reikės vėliau ir iškart uždaryti tašes, kai ką nors iš jų išsitraukiate.

                             Neregiai taip pat turėtų priprasti, visada uždarinėti palapinę, nors ir reiktų į ją tuoj pat sugrįžti, nes į palapinę greitai priskrenda vabzdžių, kuriuos sunku išvaikyti turint regėjimo sutrikimų. Kai kurie neregiai papurškia palapinės įėjimą purškalais nuo vabzdžių, tačiau Michaelio manymu toks būdas ne visada būna veiksmingas.

Stovyklavietėje reiktų nevaikščioti basomis, nes galima skausmingai įsidurti į palapinės kuoliukus arba kitus aštrius dalykus, gulinčius pievoje. Geriausiai tiktų dėvėti pležinias šlepetes su stabiliu padu.

Kelios gudrybės sudedant palapinę

                             Kad pasitikrintumėte ar nieko nepalikote palapinėje ir kad nepasimestų jos dalys, užsekite palapinę, ištraukite jos kuoliukus ir viską sustumkite į vieną kampą.

                             Štai tokiais patarimais dalinasi 47-erių aklas stovyklautojas iš Vysbadeno Michaelis Riteris.

 

Parengė Ugnė Žilytė

Orientierung auf dem Zeltplatz. (Sichtweisen);(2019-05)

prieiga per internetą: https://sichtweisen-archiv.dbsv.org/archiv/sichtweisen-ausgabe-05-2019.html

G.26

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"