
Golbolas yra tokia sporto šaka, kuri buvo specialiai sukurta žmonėms su regos negalia. Nepaisant visų privalumų, kuriuos sportuojantiems asmenims teikia ši sporto šaka, kyla rizika susižeisti. Dėl traumų arba ligų, arba ir dėl vieno, ir kito, ne tik prastėja varžybų rezultatai, bet ir didėja naujų traumų rizika. Autoriams nepavyko rasti duomenų apie prieš golbolo varžybas patirtas traumas ar ligas, kuriomis buvo sirgę sportininkai. Tad šio tyrimo tikslas buvo nustatyti sportininkų patiriamų traumų ir ligų dažnumą mėnesį iki varžybų. Buvo atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 39 sportininkai (iš jų buvo 12 moterų) iš komandų, dalyvaujančių Čilės nacionaliniame golbolo čempionate. Septyni anketos klausimai buvo susiję su sužalojimais ir ligomis keturių savaičių laikotarpiu prieš varžybas. Atsakymai buvo išanalizuoti pagal pasiskirstymo dažnį ir nustatant pagrindines tendencijas.
Iš anketos atsakymų nustatyta, kad 64,1 proc. (viso 25) tyrimo dalyvių buvo patyrę įvairių traumų, o tai turėjo įtakos treniruočių kokybei. Šešiasdešimt procentų sportininkų manė, kad traumos turės įtakos jų rezultatams čempionato metu. Net 25,64 proc. dalyvių (10 žmonių) pranešė, kad serga kokia nors liga.
Autorių žiniomis, tai yra pirmasis tyrimas, kuriame buvo aiškinamasi, ar sutrikusios regos sportininkai praeityje buvo patyrę traumų ir ar persirgo kokiomis ligomis. Ši informacija yra svarbi kuriant prevencines strategijas ir teikiant geresnę medicininę pagalbą varžybų metu. Tyrimo nauda specialistams: specialistų grupės, treniruojančios ir prižiūrinčios regos negalią turinčius sportininkus, naudodamiesi šio tyrimo medžiaga, gali kurti prevencines strategijas, kuriomis siekiama sumažinti traumų skaičių, pagerinti sportinius rezultatus ir suteikti geresnę medicininę pagalbą varžybų metu.
Rubén Gajardo, Carmen Aravena, Macarena Fontanilla. Injuries and Illness Prevalence Prior to Competition in Goalball Players // Journal of Visual Impairment and Blindness, 2019, Volume 113, Issue 5, September 2019 , pp. 403–474 [interaktyvus] prieiga per: https://doi.org/10.1177/0145482X19876478 [žiūrėta 2019-10-25]
Parengė Audronė Gendvilienė
G.76
Komentarai