Peršokti į pagrindinį turinį

Kalbanti baltoji lazdelė padeda dar lengviau orientuotis neregiams

Kalbanti baltoji lazdelė padeda dar lengviau orientuotis neregiams

Baltoji lazdelė, informuojanti ne tik apie kliūtis, bet ir apie gatvių iškabas

                             Gatvėje neregiai orientuojasi visai kitaip nei regintys žmonės, nes kliūtis, tokias kaip laiptai, grindų danga ir kitas, jie aptinka prieš save pečių plotyje švytuodami arba braukdami baltąja lazdele. Tačiau ne visada neregiai gali žinoti namų numerius ar gatvės pavadinimus, nes ne visuomet šalia jų yra regintys žmonės, o navigaciniai prietaisai ir programėlės vis dar turi kelių metrų paklaidą.

                             Mokslininkų grupė iš Erlensee sukūrė inovatyvią baltąją lazdelę. Stick Reader 3000 atrodo kaip įprasta baltoji lazdelė, tačiau ji turi kelias neregiams labai naudingas funkcijas. Jos pagalba įmanoma perskaityti gatvės iškabas bei reklaminius plakatus. Virš antgalio yra pritvirtinta maža kamera, kurią nuo purvo ir vandens saugo uždara sklendė. Į vos storesnę už įprastos lazdelės rankeną yra įmontuotas garsiakalbis, akumuliatorius, garso ir duomenų prievadas. Jei reikia, laisvų rankų įranga taip pat gali būti prijungta „Bluetooth“ ryšiu. Tai ypač svarbu judriuose keliuose.

                             Norint įjungti skaitymo režimą, reikia laikyti lazdelę antgaliu į viršų. Antgalio kryptimi yra padaromos kelios nuotraukos, kurios ocr programėlės pagalba yra paverčiamos tekstu.

                             Maža lempa užtikrina gerą vaizdo ir teksto atpažinimą esant silpnam apšvietimui. Akumuliatoriaus veikimo laikas budėjimo režimu šiuo metu yra vienas mėnuo. Įjungus lempą, jis sutrumpėja iki dvylikos valandų. Garsinio skaitymo programinė įranga yra atviro kodo ir gali būti tobulinama pagal pageidavimus. Šiek tiek pasipraktikavus įmanoma perskaityti namų ir atvažiuojančių autobusų numerius.

                             Gamintojai planuoja tobulinti šį įrenginį. Ketinama taip sutvarkyti skaitymo funkciją, kad ją naudoti būtų galima be interneto ryšio. Taip pat bus tobulinama apšvietimo technologija. Ateityje šį įrenginį bus galima susieti su išmaniuoju telefonu. Telefono pagalba bus galima lengviau rasti lazdelę, jei kas nors ją padės į kitą vietą ir neinformuos savininko. Telefone reiks paspausti mygtuką, kad lazdelė pradėtų skleisti garsą ir neregys pasitelkdamas savo klausą, galėtų ją rasti.

Šio prietaiso gamintojai yra neregiai ir silpnaregiai todėl labai gerai žino vartotojų poreikius. Taigi, nekantriai lauksime naujienų.

Parengė Ugnė Žilytė

Lydia Zubek. Vorlesestock hilft Blinden im Alltag (Lydiaswelt);(2018-04-01).

Prieiga per internetą: https://lydiaswelt.com/2018/04/01/vorlesestock-hilft-blinden-im-alltag/

G.28

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"