„Neuron“ žurnale rašoma, kad kelios dienos, praleistos tamsoje, pagerina klausą. Mokslininkai mano, kad kai smegenys laikinai negauna vaizdinės informacijos, jos pradeda geriau apdoroti girdimąją. Mokslinį tyrimą atliko Patricko Kanoldo vadovaujami Merilendo universiteto moksliniai darbuotojai. Jie teigia, kad buvimas tamsoje nepagerins klausos, jei žmogus dažnai lankosi roko koncertuose. Tačiau turintiems klausos sutrikimų tai tikrai bus naudinga. Tyrėjai remiasi tuo, kad nuo gimimo akli žmonės naudojasi kitais pojūčiais ir pasiekia įstabių rezultatų. „Atrodo, kad aklieji turi supernormalių gebėjimų klausos srityje – sako Kanoldas. – Jie geriau skiria įvairaus dažnio garsus ir geriau nustato, iš kur sklinda garsas“.
Tokius ypatingus gebėjimus mokslininkai aiškina šitaip: kai nuo ankstyvos vaikystės smegenys negauna vaizdinės informacijos, girdimiesiems signalams apdoroti jos pasitelkia tą smegenų sritį, kuri paprastai naudojama vaizdams apdoroti. Iki šiol mokslininkai manė, kad smegenys šitaip persitvarkyti gali tik ankstyvoje vaikystėje. Bet viena Kanoldo kolegių Hey-Kyoung Lee prieš kelis metus atliko eksperimentą su suaugusiais graužikais, kurie kelias dienas buvo laikomi tamsoje, ir rezultatai nustebino. Hey-Kyoung Lee, kuri dabar dirba Johnso Hopkinso universitete, norėjo ištirti, kaip buvimas tamsoje veikia gyvūnų smegenų žievės dalį, atsakingą už regą. „Staiga aptikome pakitimų už klausą atsakingoje smegenų žievės dalyje, nors to visai nesitikėjome“, pasakojo ji.
Norėdama išsiaiškinti šio reiškinio priežastis, Lee pasikvietė į talką Kanoldą. Vieno eksperimento metu pelės buvo laikomos tamsoje maždaug savaitę. Po to mokslininkai išmatavo pelių elektrinį smegenų aktyvumą, o pelėms tuo metu leido klausytis įvairaus garsumo ir tono garsų.
Paaiškėjo, kad tamsoje laikytų pelių smegenyse yra neuronų, kurie stipriau reaguoja į garso stiprumo ir tono pokyčius. „Padidėjo jautrumas garsams, – daro išvadą Kanoldas. – Sustiprėjo neuronų jungtys, kurios perduoda garsinę informaciją.“
Šie mokslininkų atradimai gali labai praversti kurtiems žmonėms, kurie naudojasi kochlerio implantais. Šių žmonių smegenys kartais sunkiai apdoroja naują garsinę informaciją, kurią siunčia implantai. Ši problema dažna tarp kurčių nuo gimimo žmonių, jei kochlerio implantus jie gavo būdami suaugę. „Įsivaizduokite save tokioje padėtyje. Jūs nesate girdėję jokių garsų, ir staiga smegenims pradedate siųsti garsinę informaciją. Smegenys nežino, ką su ja daryti. Tad tyrimas su tamsoje laikytomis pelėmis rodo, kad pabūti tamsoje naudinga, nes smegenys priverčiamos aktyviau apdoroti garsus.“
Seeing Less Helps The Brain Hear More // NATIONAL Public Radio, Your Health rubrika [interaktyvus]; prieiga per: https://www.npr.org/sections/health-shots/2014/02/05/272092118/seeing-less-helps-the-brain-hear-more?fbclid=IwAR3HAICfpkbJzkTCbDISuamJznk_E_cNwuBLqsRTEm9DW2yiDhXcy9vxUYA&t=1565939972823 [žiūrėta 2019-08-26]
Parengė Audronė Gendvilienė
G.44
Komentarai