RNIB vadinamųjų „kalbančių“ knygų biblioteka susikūrė tuoj po Pirmojo pasaulinio karo, darbas įsibėgėjo, bet Antrasis pasaulinis karas projektą beveik sužlugdė, kai bibliotekos garso įrašų studija buvo subombarduota.
Laimei, bibliotekai pavyko greitai vėl atnaujinti darbą, gavus nedidelę Amerikos aklųjų fondo pagalbą, – jis atsiuntė 500 000 gramofono adatų labdarą. Ši siunta padėjo patenkinti vis didėjantį garsinių knygų poreikį.
Šiuo metu, praėjus 80 metų nuo pirmojo įrašo, RNIB garso įrašų studijos užimtos nuo ryto iki vakaro, darbuotojai stengiasi užtikrinti garso įrašų kokybę. Bibliotekoje dabar yra daugiau kaip 23 000 pavadinimų garsinių knygų.
Praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje vidutinės apimties garsinė knyga būdavo įrašoma į maždaug 10 gramofono plokštelių, galinčių sutalpinti 25 įrašo minutes kiekvienoje pusėje. Net ir tai buvo nuostabus dalykas, bet kažkas juk turėjo visus tuos įrašus kataloguoti ... Pagarba bibliotekininkams.
Pirmasis juostinis magnetofonas, skirtas garsinėms knygoms skaityti, pasirodė 1960 m., o juostų ritės tuomet buvo tokios didelės, kad paštas turėjo pradėti teikti atskirą paslaugą, kad galėtų jas pristatyti skaitytojams į namus. Bet garso įrašymas į juostas buvo daug patogesnis nei į šelako plokšteles, ir, laimei, ritės netrukus sumažėjo.
Rašytojas Roaldas Dahlas buvo vienas iš daugybės garsių žmonių, kurie atvykdavo į RNIB garso įrašų studijas ir įgarsindavo savo pačių knygas. Jį skaitytojai atpažindavo iš to, kad pradėdamas skaityti, sakydavo: „... skaito Roaldas Dahlas, – tai aš!“
Kamdeno garso įrašų studijoje sumontuota šiuolaikinė garso įrašymo įranga, o garso operatoriai atidžiai stebi, kad būtų taisyklingai ištartas kiekvienas skiemuo. Kadangi reikia kokybiškai įrašyti diktorių balsus, nieko negalima palikti atsitiktinumui. Todėl RNIB garso įrašų studijose naudojamos pažangiausios mikrofonų technologijos, kurios užfiksuoja kiekvieną niuansą.
Įrašinėjant garsinę knygą, negalima kaip nors pagudrauti ir pagreitinti darbo. Studijose visada matome iki skausmo pažįstamą vaizdą: garso operatorius sėdi prie pulto, o diktorius prie mikrofono su knyga, nusiteikę ilgam darbui.
From bombs to blockbusters: inside our studio. This is where the magic happens [interaktyvus] prieiga per: https://www.rnib.org.uk/Inside-the-talking-books-studio [žiūrėta 2019-09-02]
Parengė Audronė Gendvilienė
G.51
Komentarai