Peršokti į pagrindinį turinį

Patarimai alternatyvaus teksto rengėjams, kaip aprašyti atvaizdus

Patarimai alternatyvaus teksto rengėjams, kaip aprašyti atvaizdus

„Parašyti trumpą ir glaustą alternatyvųjį tekstą – tikras menas, nes informacija apie  atvaizdus nebūna visiškai vienoda. Naudingas patarimas – aprašant atvaizdą, su kuo mažiau žodžių atsakyti į klausimus: koks, kas, ką, kur, kada, kodėl ir kaip. Patarimus parengė DAISY konsorciumo specialistai.

Koks yra paveikslėlis?

Kas yra pavaizduota paveikslėlyje?

Ką jie veikia?

Kur tai vyksta?

Kada tai vyksta?

Kodėl tai vyksta?

Kaip perteikiamas veiksmas?

Kai kurie atsakymai gali būti nesusiję su kontekstu, kurį perteikia paveikslėlis, tačiau šie klausimai gali padėti nuspręsti, kas rengs aprašymus. Paprastai alternatyvaus teksto rašymo užduotį leidėjas paskiria konkrečiai darbuotojų grupei arba trečiajai šaliai.

Patarimai

Yra dar keli patarimai, kurie palengvina alternatyvaus teksto kūrimo procesą. Juos savo kailiu išbandė DAISY konsorciumo nariai:

Labai naudinga, kai leidykla turi „prieinamumo advokatą“. Daugelis organizacijų savo leidybos komandose išrenka „alternatyviojo teksto čempionus“. Jungtinėje Karalystėje tiek „Taylor ir Francis“, tiek „Bloomsbury“ leidyklos pastebėjo, kad šios neoficialios pareigos atkreipia kolegų dėmesį į vaizdų aprašymo svarbą.

Sudėtingesniems tekstams pasitelkite atskirų dalykų specialistus. Jei akademinio ar dalykinio leidinio autorius pats negali sukurti gero alternatyvaus teksto, reikia parinkti patikimą specialistą, kuris išmano savo dalyką.

Leidyklos ir kitos leidybinės organizacijos viena po kitos ėmėsi rengti vidaus gaires, kurios nustato vaizdų aprašymo „taisykles“. Nelengva visus įtikinti pakeisti darbų eigą ar prisiimti papildomas užduotis, tačiau pateikti geriausios praktikos gaires  – gera pradžia.

Įkurkite komunikacijos centrą. Nesvarbu, ar knygų autoriams reikia saugios erdvės pasikalbėti apie tai, kaip kurti alternatyvųjį tekstą, ar jums reikia turėti galimybę tiesiogiai pasikalbėti su dalyko specialistu, – svarbu suburti našiai dirbančias grupes, besikeičiančias mintimis ir idėjomis.

Nustatant leidybos biudžetą, prašykite finansinės paramos – reikia pradėti galvoti į priekį ir užtikrinti, kad leidybos planuose būtų numatytas prieinamumo užtikrinimo finansavimas.

Pravartu turėti vaizdų aprašymų duomenų bazę. Nors vaizdų aprašymai gali skirtis priklausomai nuo konteksto, visada naudinga turėti išsaugotą ankstesnį darbą.

Džiaukitės sėkme! Nėra jokių abejonių, kad kai kurios knygos itin sudėtingos, joms kurti alternatyvų tekstą sunku, todėl pagirkite alternatyvaus teksto kūrėjus už atliktą darbą (nepriklausomai nuo to, kurioje komandoje jie dirba). Girdėjome net apie alternatyvaus teksto kūrėjų apdovanojimus!

Bendraukite su savo skaitytojais. Rinkite atsiliepimus apie alternatyvaus teksto kokybę. Tai padės gerinti aprašymus, be to, parodysite savo organizacijos pasirengimą užtikrinti leidinių prieinamumą. DAISY konsorciumo Leidybos prieinamumo užtikrinimo grupės pirmininkė Stacy Scott neabejoja alternatyvaus teksto svarba:

 „Baigiau matematikos studijas. Kadangi esu neregė, nebūčiau galėjusi studijuoti, jei vadovėliuose nebūtų pateikti iliustracijų aprašymai. Iliustracijos yra tokios pat svarbios, kaip rašytinis žodis. Žinokite, kad tiems, kurie negali savo akimis pamatyti vaizdų, jie ne mažiau svarbūs nei regintiesiems. Taigi, visur ir visada pridėkite alternatyvųjį tekstą, kurstykite mūsų vaizduotę ir padarykite taip, kad jūsų leidinių turinys būtų pritaikytas visiems.“

Image Descriptions: Managing the Process [interaktyvus] ; prieiga per:

https://inclusivepublishing.org/blog/image-descriptions-managing-the-process/ [žiūrėta 2022-08-12]

Parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"