Peršokti į pagrindinį turinį

Podkastai: kas tai? kaip kurti? kur talpinti ir dalintis?

Podkastai – vis populiarėjanti medijų forma, suteikianti informacijos įvairiomis temomis, pavyzdžiui, apie politiką, muziką, sveikatą, keliones. To pasėkoje, Vokietijoje nuo praeitų metų įsteigta geriausio potkasto nominacija. Pirmą kartą šis medijos žanras buvo paleistas 2000-aisiais Jungtinėse Amerikos Valstijose, o po ketverių metų vienas britų autorius šiam medijų žanrui suteikė podcast pavadinimą. Anot Duden žodyno, Žodis pod kilęs nuo Apple firmos gaminamo grotuvo I-pod pavadinimo, o cast nuo angliško žodžio „to broadcast", reiškiančio siųsti, transliuoti, perteikti. Valstybinė lietuviių kalbos komisija siūlo šį medijų žanrą vadinti parsisiunčiama laida, tačiau leidžiami ir kiti terminai: rekomendaciniame Svetimžodžių atitikmenų sąraše (patvirtintame VLKK 2012 m. lapkričio 8 d. protokoliniu nutarimu Nr. PN-4) teikiami atitikmenys tinklalaidė (angl. podcast) ir tinklalaidžių sklaida, tinklalaidžių prenumerata (angl. podcasting). Rugsėjo trisdešimtoji minima kaip tarptautinė podkastų diena.

              Podkastai rengiami audio arba video formatu, pastarieji sutrumpintai vadinami vodc, tačiau video podkastuose vaizdas nesikeičia, prieš kameras sėdi kalbantysis, arba priklausomai nuo temos, ekrane rodomas statiškas paveikslas. Podkastai transliuojami įvairiais būdais, vienus galima parsisiųsti į savo išmanųjį įrenginį, kitus galima klausytis tinklalaidžių platformose, tokiose kaip spotify, itunes, ar Podigee. Vokietijos aklųjų ir silpnaregių sąjungos leidžiamas žurnalas „Sichtweisen“ taip pat kuria podkastus neregiams ir silpnaregiams aktualiomis temomis, bei talpina juos į minėtas tinklalaides.

Vokietijoje podkastus neregiams aktualiomis temomis kuria ne tik sąjunga, tačiau taip pat atskiri asmenys, turintys regos negalią. Silpnaregio meno galerijos įkūrėjo Johanno König podkastai apie meną susilaukė nemažo populiarumo šalyje, pagal reitingus šio kūrėjo įrašai atsidūrė dvidešimt šeštoje vietoje. Savo laidose Johannas kalbina įvairius menininkus.

              Robbie Sandberg – Vokietijos aklųjų sąjungos jaunimo klubo kuriančio podkastus, narys sutiko pasidalinti patarimais, kokie podkastai sudomina auditoriją, kokių techninių elementų reikia norint sukurti podkastą, bei kaip ieškoti klausytojų.

              Pašnekovas teigia, kad svarbiausias podkastų elementas yra pasiūlyti kažką, apie ką medijose yra mažai informacijos, arba jos išvis nėra. Tačiau reiktų prisiminti ir tai, kad auditoriją pritrauksime tik tuomet, jei kalbėsime temomis, aktualiomis kokiai nors žmonių grupei, o ne pavieniams žmonėms.

              Norint kurti podkastus anot Robio nereikia ypatingos technikos. Užtenka turėti gerą garso įrašo priemonę, kokybiškas ausines ir mikrofoną, bei gerai neregiams prieinamą montavimo programą. Robio teigimu, išmaniųjų telefonų diktofonai šiais laikais daro gan kokybiškus įrašus. Įrašų montavimui pašnekovas siūlo naudoti kompiuterinę programą Audacity.

              Įrašius podkastą reikia jį patalpinti į tam tikrą tinklalaidžių platformą, įkelti įrašą, sukurti jam pavadinimą, aprašą ir raktinius žodžius, kad įrašas būtų kuo lengviau randamas tinklalaidėje. Robis pataria įrašus talpinti į Podigee arba Apple podcasts tinklalaidžių plaformas, nes šios platformos geriausiai prieinamos neregiams. Įrašų talpinimo paslauga yra nemokama. Patalpinus įrašą, svarbu informuoti kuo daugiau žmonių apie įkeltą podkastą.

              Robio nuomone, podkastai yra ateities medija. Didžiausias šios medijos formos privalumas, kad mėgstamus įrašus galima klausytis bet kur ir bet kada, važiuojant traukiniu, laukiant gydytojo poliklinikoje arba tiesiog per pietų pertrauką.

              Pašnekovas taip pat pabrėžia, kad savo kanalą reikia nuolat atnaujinti, ieškoti pašnekovų arba įdomių temų, kad jūsų įrašai neprarastų populiarumo.

Parengė Ugnė Žilytė

Mit den Ohren in aller Welt unterwegs sein: Podcasts machen es möglich.(Sichtweisen2021-1-2);

G.231

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"