Peršokti į pagrindinį turinį

Astronomijos pamokos pritaikytos regos negalią turintiems mokiniams

Astronomijos pamokos pritaikytos regos negalią turintiems mokiniams

Beribė Visata yra paauglių rankose – bet ją pačiupinėti svarbiau Liucijai Courtois, nei regintiems mokiniams. Liucija Courtois, 18 metų mokinė, yra silpnaregė. Šią savaitę ji su dviem draugais, matančiais normaliai, plušėjo prie nešiojamojo kompiuterio, į kurį buvo įkeltas kodavimo programavimo kalbos „Quorum“ paketas; programa nukreipia Čilėje stovinčius teleskopus taip, kad užfiksuotų asteroidų vaizdus.

„Quorum“ yra pritaikyta taip, kad tiktų naudotis akliesiems, dirbantiems su ekrano skaitymo programine įranga. Cerro Tololo observatorijos teleskopai pagal mokinių komandas užfiksuos vaizdus, kurie bus apdoroti su specializuota programine įranga – ji konvertuoja duomenų taškus į garsus.

Astronomai, kompiuterijos mokslininkai, programinės įrangos inžinieriai, mokyklų moksleiviai ir mokytojai bando programą „Quorum“ ir „Afterglow Access“ programinę įrangą, siekdami, kad astronomijos programos, kurios paprastai būna vizualios, taptų prieinamos akliesiems ir silpnaregiams. Jie vykdo nacionalinį projektą IDATA (novatoriai, kuriantys akliesiems pritaikytas astronomijos priemones).

Šis projektas sudomino Liuciją Courtois, besimokančią „Corona del Mar“ vidurinėje mokykloje ir kitus panašaus amžiaus mokinius. Penkiolikmetė Abby Gordon suranda asteroido ir mėnulio paviršiaus nuotraukas, pasitelkdama „Afterglow“ prieigą, kad pademonstruotų, kaip vaizdai paverčiami garsais. „Kai nuotrauka šviesesnė, garsas stipresnis, – sako ji. – Nemaniau, kad galima klausytis nuotraukos“.                     

Mokiniai taip pat gali pačiupinėti kosmines nuotraukas. Netoliese ant stalo yra plastikinės plokštelės su reljefiškai atvaizduota Sūkurio galaktika, sukurtos su 3-D spausdintuvu mokytojos Barbaros Stačelski klasėje Tustino vidurinėje mokykloje, kur iki pietų ji dirba tiflopedagoge, o kartą per savaitę po pietų ateina dirbti į Šv. Džeimso mokyklą.

Galaktikos branduolys ir žvaigždžių fabrikai pavaizduoti kaip apvalūs iškilimai, iškilimų sutankėjimai, o didžiausios žvaigždės kaip smeigtuko galvutės. Regintis žmogus mato Sūkurio galaktiką kaip iš centro į šalis besidriekiančias spirales. Kai aklasis čiupinėja šiuos atvaizdus, spiralių iškilimus ir smeigtukų galvutes, panašiai kaip reljefinius taškus Brailio knygoje, jis gali įsivaizduoti, kaip atrodo galaktikos ir žvaigždės tolimojoje Visatoje.

Newport class makes astronomy accessible to visually impaired. HILLARY DAVIS.  May 17, 2019 [interaktyvus] prieiga per: https://www.latimes.com/socal/daily-pilot/news/tn-dpt-me-idata-program-20190517-story.html?fbclid=IwAR0xCAUNk5uXJmIfZtiJEswjsb2knXSZV-SnpDJ_8QCqUPhv_l8WmBKyU6M [žiūrėta 2019-05-22]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.6

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"