Regintiesiems dar labiau nei neregiams yra prieinamos techninės naujovės, bet jiems net nekyla minčių, kad galbūt, nereiktų mokytis rašyti ir skaityti. Bet kažkodėl apie Brailio rašto reikalingumą pastoviai kyla įvairių diskusijų, nes kuriamos vis greitesnės ekrano skaitymo programos.
Tiflopedagogė, Brailio rašto kursų lektorė ir ekspertė Hanni Wüthrich, turėdama didelę darbo patirtį, tvirtina, kad 1825 m. Luji Brailio sukurtas Brailio raštas yra pats genialiausias išradimas, skirtas akliems ir silpnaregiams. Ji nuolat naudojasi Brailio raštu ir moderne technika, nes vienas kitą tik papildo. Hanni Brailio rašto moko ne tik mokinius, bet ir tiflopedagogus ir puikiai žino, koks jis yra naudingas ir nepakeičiamas. Ji Brailio raštu skaito ir rašo ne tik darbe, bet buityje, žaisdama ar spręsdama kryžiažodžius, užsirašydama natas. Jai net nekyla klausimų, kad vis didėjant garsinių knygų ir sintezatorių pasiūlai, būtų galima atsisakyti Brailio rašto. Asmenys nebegalintys skaityti reginčiųjų rašto ir nemokantys skaityti Brailio raštu, tampa beraščiais. Luji Brailis buvo gabus matematikas, todėl jo sukurta rašto sistema yra labai logiška ir ją lengva išmokti. Kiekvienas gali išmokti Brailio raštą. Žinoma, reikia įdėti pastangų ir treniruotis. Skaitydami Brailio raštu, neregiai lavina lytėjimą, tai padeda geriau pažinti aplinką. Apakusiems vyresniame amžiuje, taip pat naudinga išmokti Brailio raštą. Tokiais atvejais atsižvelgiama į kiekvieno asmens individualius poreikius, gal vienam pakaks išmokti tik perskaityti užrašus ant maisto produktų, vaistų ar kortų, o kitas norės skaityti knygas. Knygos dažniausiai spausdinamos Brailio trumparaščiu. Darbingo amžiaus neregiams, dirbantiems kompiuteriais, labai naudinga mokėti ir kompiuterinį Brailio raštą.
Hanni Wüthrich skaito Brailio raštą popieriuje, Brailio eilutėje, išmaniajame telefone ir multifunkciniame įrenginyje „Milestone“ ir nieko nežada atsisakyti . Naudinga perskaityti užrašus Brailio raštu ant laiptų turėklų geležinkelio stotyse, liftuose, medikamentų etiketėse. Šveicarijos aklųjų sąjunga Brailio raštu leidžia organizacijos žurnalą, metines darbų ataskaitas, kantonų aklųjų draugijų dokumentus, bei kitus leidinius ir Hanni Wüthrich įsitikinusi, kad jei būtų kitaip, tai neregiai būtų diskriminuojami. Brailio raštas labai svarbus ir reikalingas!
Parengė Ina Praprovienė
Roland Erne.Braille bleibt unerlässlich![interaktyvus][2019-04-17]. Prieiga per internetą: https://sbv-fsa.ch/sites/default/files/2019-03/der%20Weg_M%C3%A4rz-Ausgabe%202019_0.pdf
G.4