Peršokti į pagrindinį turinį

Kaip padėti sutrikusios regos senjorams?

Kaip padėti sutrikusios regos senjorams?

Daugelis mano, kad apakimas yra viena iš didžiausių nelaimių gyvenime. Vis dėlto dauguma žmonių niekada visiškai neapanka, bet gyvena su tam tikros formos regėjimo sutrikimais.

Remiantis JAV Nacionalinio akių instituto (NEI) duomenimis, tarp sutrikusios regos žmonių daugumą sudaro pensinio amžiaus žmonės. Regėjimo prastėjimas vėlyvame amžiaus tarpsnyje gana dažnas reiškinys, bet senjorams prie jo gali būti ypač sunku prisitaikyti, nes tuo pat metu pablogėja ir kiti pojūčiai – klausa, uoslė ir skonio pojūtis. Vienas iš pirmųjų žingsnių, padedančių gyventi saugiai ir aktyviai sutrikus regai – išsiaiškinti sutrikimo laipsnį ir priežastį.

Amerikos oftalmologijos akademija rekomenduoja 65 metų ir vyresniems žmonėms kiekvienais metais arba kas dvejus metus pasitikrinti regą, bet svarbu, kad patikrinimo metu būtų išplečiami vyzdžiai. Per įprastą akių patikrą oftalmologas įvertina paciento regėjimo aštrumą, įvertina bendrą abiejų akių būklę ir funkcijas. Bet regos tikrinimas, siekiant nustatyti naują arba pasunkėjusią akių ligą, išsirašyti receptą akiniams arba kontaktiniams lęšiams – ypač svarbus, siekiant užtikrinti optimalią regėjimo funkciją bet kokio amžiaus žmonėms.

Daugumos žmonių regėjimas silpsta pamažu, todėl senjorai gali nežinoti, kaip stipriai pablogėjo regėjimas. Jiems gali padėti artimieji, stebėdami tokius dalykus:

  1. Žmogus žiūri šnairai arba pakreipia galvą, kai bando ką nors įžiūrėti.
  2. Užkliūva už baldų ar ką nors apverčia.
  3. Nebedaro anksčiau mėgiamų darbų, pavyzdžiui, nebeskaito, neberašo.
  4. Norėdamas paimti kokį daiktą, siekia pro šalį.
  5. Dažnai pargriūva. Vaikšto neryžtingai.

Jei jums brangus žmogus vis dar vairuoja automobilį, nelaimingų atsitikimų ir rizikingų manevrų padažnėjimas taip pat gali byloti apie regėjimo pokyčius. Svarbu apie tai pasikalbėti su senjoru ir užrašyti jį pas akių gydytoją, kuris nustatys, koks tai regos sutrikimas ir parinks atitinkamą gydymą.

Carol Bradley Bursack, Minding Our Elders. How to Make Life Easier and Safer for Seniors with Low Vision [interaktyvus]; prieiga per: https://www.agingcare.com/articles/making-life-easier-for-older-adults-with-low-vision-177792.htm  [žiūrėta 2020-02-07]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.110

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"