Peršokti į pagrindinį turinį

Knygos „Patnerships for change“ apžvalga

Knygos „Patnerships for change“ apžvalga

Larry Campbell, M.N.G. Mani, Wenru Niu. Partnerships for Change: National Strategies (Partnerystės ir pokyčiai: nacionalinės strategijos).

Knygoje aprašoma daugiau nei prieš tris dešimtmečius pradėta JAV Overbruko aklųjų mokyklos ir ICEVI organizacijos veikla siekiant įvairių pasaulio šalių nematančius vaikus išmokyti naudotis kompiuteriais bei  įtraukti juos į valstybines švietimo ir užimtumo sistemas.

Knygos autoriams teko pasukti galvą, kaip skaitytojams padėti „susitikti“ su kai kuriais žmonėmis, tapusiais pagrindiniais jos herojais. Kilo mintis rašytinį žodį papildyti į tekstą įterpta vaizdo medžiaga. Tai suteikia galimybę išgirsti aktyviausių neregių pasakojimus apie save, išgirsti balsus tų, kuriems pavyko padaryti

svarbių pokyčių savo šalių švietimo ir užimtumo sistemose.Vitas Purlys

Knygoje aprašytos istorijos paremtos jos autorių asmenine patirtimi. Larry‘is Campbellas, M.N.G. Mani ir Wenru Niu išnagrinėjo kompiuterių mokymo kursų ataskaitas, kursų dalyvių įvertinimus, prisiminė svarbesnius pokalbius su kursų dalyviais. Dauguma knygoje panaudotų nuotraukų ir įterptų vaizdo įrašų nufilmuoti neseniai, rengiant knygą, bet Overbruko mokykloje kursų metu darytos nuotraukos parodo, kaip per tuos tris dešimtmečius pasikeitė technologijos.

Kai kurie vaizdo įrašai gauti iš išorinių šaltinių, tad žiūrovams tenka pakentėti 3–5 sekundes, kol rodoma reklama prieš filmo pradžią.

Knyga suskirstyta į penkis skyrius.

1 skyrius supažindina su trimis pagrindiniais partneriais, inicijavusiais šį projektą Europoje ir Azijoje: Nippon fondu (Japonija), Overbruko aklųjų mokykla (JAV), tarptautine ICEVI organizacija. Nippon fondas šiuo metu padeda pabėgėliams iš Ukrainos, atsidūrusiems Japonijoje.

2 skyriuje aprašoma Overbruko aklųjų mokyklos programa nuo jos kuklios pradžios – nedidelės kompiuterinio raštingumo programos neregiams jaunuoliams ir tiflopedagogams iš viso pasaulio – iki didelių regioninių mokymo programų, pirmiausia Rytų Europoje ir Baltijos šalyse, paskui Pietryčių Azijoje.

Skaitytojai sužinos, kokie sunkumai buvo iškilę, kokie sprendimai buvo priimti ir kokius pokyčius jie sukėlė aklųjų ir silpnaregių gyvenimuose, jiems išmokus naudotis pritaikytomis informacinėmis technologijomis, o svarbiausia – kaip daugelio besivystančių šalių nematantiems vaikams palengva atsivėrė mokyklų durys.

Overbruko mokyklos ir ICEVI organizacijos programos, iki tol vykdytos atskirai, 2002 m. susiliejo vykdant bendras veiklas Pietryčių Azijoje. Ši partnerystė tęsiasi iki šiol.

3 ir 4 skyriuose skaitytojai supažindinami su neregių švietimo iniciatyvomis Pietryčių Azijoje, kaip pavyko išjudinti šio regiono visuomenes ir pasiekti pageidaujamų pokyčių.

5 skyriuje aptariamas reiškinys, kurį autoriai vadina pirmųjų dviejų XXI amžiaus dešimtmečių „palankiu vėju“, padėjusiu įgyvendinti sumanymus. Autoriai tikisi, kad knyga bus naudinga visiems, kurie stengiasi „pakeisti tai, ką reiškia būti nematančiu žmogumi“.

Aprašomi vadinamieji „švietimo ambasadoriai“ – žmonės, padarę teigiamą poveikį savo šalies švietimo sistemoms ir kitiems Europos regionams. Tarp jų minima Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro mokytoja Regina Labinienė. 1992–1993 mokslo metais ji dalyvavo Overbruko aklųjų mokyklos kvalifikacijos kėlimo programoje. Su anksčiau stažuotėje dalyvavusiu matematikos mokytoju, tiflopedagogu, a. a. Vitu Purliu įkūrė kompiuterių centrą neregiams mokyti kompiuterinio raštingumo, LASUC padalinį. Netrukus Regina Labinienė tapo Lietuvos švietimo ministerijos Specialiojo ugdymo sektoriaus vedėja ir 18 metų atstovavo Lietuvai Europos specialiųjų poreikių ir įtraukiojo ugdymo agentūros valdyboje.

Knygoje įterptos nuorodos, kurias spustelėję, skaitytojai išgirs šios knygos herojų balsus, tarp jų – Reginos Labinienės ir vieno pirmųjų LASUC kompiuterių centro mokinių Karolio Verbliugevičiaus pasakojimus. K. Verbliugevičius išmoko naudotis neregiams pritaikytomis technologijomis, tapo verslininku, o vėliau savo gebėjimus atskleidė tarptautinėje Overbruko mokyklos ir ICEVI organizacijos programoje Mongolijoje.

Knygos pristatymą žiūrėkite čia: https://www.youtube.com/watch?v=UdPoqa-dXcQ&ab_channel=PartnershipforChange

Knygą galima skaityti pdf formatu (nuoroda apačioje) arba atvykti į biblioteką Vilniuje, kur yra popierinis variantas. Dėkojame Larry Campbell ir M.N.G.Mani už padovanotą knygos "Partnerships for Change" egzempliorių.

Partnerships for Change: National Strategies - Regional Collaboration. Autoriai Larry Campbell, M.N.G. Mani ir Wenru Niu. – Filadelfija: Overbrook School for the Blind and International Council for Education of People with Visual Impairment, 2021. [interaktyvus] prieiga per:

https://icevi.org/wp-content/themes/ICEVI/pdf/TNF-Book-PARTNERSHIPS-FOR-CHANGE.pdf

Apžvalgą parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"