Niekam nebūna lengva orientuotis oro uoste dėl nesibaigiančių eskalatorių ir daugybės įlaipinimo vartų. Įsivaizduokite, kaip tai sunku neregiui. Kaip tokiam žmogui orientuotis painiuose oro uosto labirintuose? Su tokiu iššūkiu susidūrė japonė Čieko Asakava (Chieko Asakawa) – neregė kompiuterių mokslininkė. Darbo reikalais jai tenka būti tai JAV, tai Japonijoje. Į JAV ji skrenda kartą per mėnesį. Kai vyksta be palydovo, neregę palydi oro uosto darbuotojai, bet kartais tenka jų palaukti, be to, moteris teigia netenkanti savarankiškumo.
Ieškodama išeities ponia Asakava sukūrė sudėtingos technikos prikimštą lagaminą, kuris jai padeda saugiai ir efektyviai pasiekti kelionės tikslą.
Lagamine sumontuotos filmavimo kameros ir jutikliai, tarp jų daug tokių pačių technologijų, kokios naudojamos autonominiuose automobiliuose. Lagaminas naudoja dirbtinį intelektą (DI). Jo pagalba sudaromas supančios aplinkos žemėlapis, apskaičiuojami atstumai tarp naudotojo ir stacionarių bei mobilių objektų. Naudojant mobiliojo telefono programėlę į lagaminą įrašomas kelionės tikslas, DI suplanuoja maršrutą ir nukreipia naudotoją vibracija, perduodama į lagamino rankeną.
Be to, lagamine įdiegta veidų atpažinimo technologija. Ji praneša, jei šalia yra pažįstamas žmogus. Taip pat galima pažymėti netoliese esančias parduotuves ir kitas lankytinas vietas ir, jei reikia, nukreipti naudotoją į jas.
Ši sistema buvo kuriama nuo 2017 m. bendradarbiaujant IBM, Japonijos bendrovėms ir Pensilvanijos Karnegio Melono universitetui, kuriame dirba ponia Asakava – ji yra nusipelniusi IBM Robotikos instituto profesorė.
Ponia Asakava sako, kad tikimasi lagaminą komercializuoti, o bandomąjį modelį ketinama išbandyti oro uoste, prekybos centre ir kitose viešosiose erdvėse. Nors dabartiniame lagamine yra per daug sudėtingos technikos, kad jame tilptų drabužiai, ateityje padėtis gali pasikeisti, sako mokslininkė.
Nenuilstanti novatorė
Ponia Asakava yra aistringa bėgikė, vaikystėje ji netgi svajojo dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Deja, kai mergaitei buvo 11 metų, baseine įvyko nelaimingas atsitikimas, po kurio mergaitė pamažu prarado regėjimą, o 14 metų visiškai apako.
Vėliau Asakava susidomėjo neregiams prieinamų technologijų kūrimu. Tarp jos kūrinių yra „aDesigner“ – neįgalumo simuliatorius, skirtas interneto dizaineriams, kad kurtų neįgaliesiems prieinamesnes svetaines, ir „IBM Home Page Reader“ – balso naršyklė, leidžianti neregiams ir silpnaregiams naudotis internetu. Asakava yra pelniusi pramonės įmonių ir valstybinių apdovanojimų, ji įtraukta į JAV Nacionalinę išradėjų šlovės salę.
– Niekada neatsipalaiduoju, kai keliauju viena, – sako ji. – Visada galvoju apie tai, kokios technologijos man padėtų keliauti lengviau, greičiau ir patogiau.
Būtent įtampa kelionių metu paskatino moterį sukurti dirbtinio intelekto valdomą lagaminą. Mokslininkė sako, kad lagaminas turi ir kitų pritaikymo galimybių. Jis galėtų padėti regos negalią turintiems žmonėms orientuotis miestuose, o jo objektų atpažinimo technologiją galima panaudoti spalvoms atpažinti – tai naudinga perkant drabužius, sako jo kūrėja.
Galbūt didžiausia šio prietaiso nauda ta, kad jis leidžia neregiams atsipalaiduoti.
– Regėjimo negalią turintys žmonės paprastai naudojasi baltąja lazdele arba šunimi vedliu. Tačiau naudodamiesi šiomis judėjimo priemonėmis visada turime būti atidūs supančiam pasauliui, – sako Čieko Asakava. – Kai dirbtinis intelektas pradeda rūpintis orientavimusi erdvėje, aklas žmogus gali užsiimti kitais dalykais: skambinti telefonu, klausytis paukščių, netgi svajoti. Viešoji erdvė tampa vieta, kuria galima mėgautis, o ne tik stengtis joje susiorientuoti. Lagaminas neregiams atvers daugybę durų, nes visur galėsime nueiti patys, – sako Asakava.
Ji prognozuoja, kad technologijai natūraliai vystantis komponentai taps mažesni, lengvesni ir galingesni.
Asakavos nuomone, be naujųjų technologijų „negalima pakeisti visuomenės, kad ji taptų įtraukesnė“. Anot mokslininkės, išmanusis lagaminas yra puikus pavyzdys, kaip dirbtinis intelektas ir technologijos gali pakeisti regos negalią turinčių žmonių gyvenimą.
Tom Page. A robot suitcase could replace canes and guide dogs for blind people [interaktyvus] prieiga per edition.cnn.com/travel/article/ai-suitcase-blind-chieko-asakawa-spc-intl/index.html[žiūrėta 2023-08-14]
Parengė Audronė Gendvilienė