Peršokti į pagrindinį turinį

Leidiniai apie Luji Brailį ir jo sukurtą raštą neregiams

Leidiniai apie Luji Brailį ir jo sukurtą raštą neregiams

2025 metais pasaulis mini Bailio rašto sukūrimo 200-sias metines. Norinčiuosius daugiau sužinoti apie žmogų, sukūrusį šešių taškelių raštą, taip pat apie kitus aklųjų raštus, kviečiame skaityti toliau minimus leidinius:

Valentinas Vytautas Toločka. Skaitantys pirštai: aklųjų rašto istorijos apybraiža. – Vilnius, „Mūsų žodis“, 1997.

Apie Brailio raštą, jo raidą ir ypatumus literatūros lietuvių kalba nėra gausu. V. Toločkos knygą „Skaitantys pirštai“ 1976 m. išleido „Minties“ leidykla. Ši knyga buvo autoriaus pataisyta, papildyta, ir „Mūsų žodis“ ją išleido pakartotinai.

Margaret Davidson. Luji Brailis tamsos vaikas: biografija; iš prancūzų kalbos vertė Jūratė Karazijaitė. – Vilnius: Lietuvos aklųjų biblioteka, 2009.

Biografinėje knygoje „Luji Brailis tamsos vaikas“ autorė M. Davidson pasakoja apie genialaus prancūzo, aklųjų taškinio rašto sukūrėjo Luji Brailio gyvenimą tėvų namuose, susižeidimą, jo pirmąjį mokytoją kleboną tėvą Paliuji, apie mokymąsi ir darbą Paryžiuje, Karališkajame aklų vaikų institute. Pasakojama, kaip sunkiai buvo pripažintas jo sukurtas raštas, apie paskutines kūrėjo dienas, apie rašto pripažinimą ir jo triumfo žygį per pasaulį, apie kūrėjo atminimo įamžinimą.

Jean Roblin. Skaitantieji pirštai: Luji Brailio gyvenimas,  1809-1852; iš anglų kalbos vertė Audronė Gendvilienė. – Vilnius: Lietuvos aklųjų biblioteka, 2010.

Knygoje pasakojama apie Luji Brailio vaikystę, apakimą, mokymąsi gimtajame Kuvrė, vėliau Paryžiuje aklųjų institute, pedagogo darbą, aklųjų rašto sukūrimą, įvairius trukdymus naująjį raštą vartoti. Kalbama apie Luji Brailio mirtį ir rašto įsigalėjimą viso pasaulio aklųjų mokyklose.

Leidinius rasite Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje.

Parengė Audronė Gendvilienė

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"