Parodos pavadinimas „Išspręsti lygtį X = Prieinamumas“ (“Solving for X = Accessibility”). Šia paroda Ulricho meno muziejus siekė pasirūpinti kūrinių prieinamumu. Prieinamumas susilaukia vis daugiau muziejininkų dėmesio, nes jie supranta, jog sutrikusios regos lankytojai nori aktyviai dalyvauti kultūriniame visuomenės gyvenime.
Ši paroda yra viena iš keleto parodų, kurių metu pristatomi universitete vykdomi moksliniai tyrimai ir siekiama paskatinti diskusijas aktualiomis temomis.
Pagal penkis kūrinius iš Ulricho meno muziejaus rinkinių buvo sukurtos reljefinės kopijos, skirtos liesti. Tarp liečiamųjų kūrinių buvo ir garsiojo Andy Warholo darbo „Campbell Soup“, kuriame pavaizduotos konservuotos sriubos etiketės, fragmentas su vištienos sriuba „Chicken’n Dumplings“.
Parodos metu taip pat išbandyta universiteto mokslininkų sukurta programėlė, skirta mobiliesiems telefonams. Programėlė balso perdavimo funkcijos pagalba pateikia nuorodas ir išsamią informaciją apie kiekvieną parodoje eksponuojamą kūrinį.
Kartu naudojant programėlę ir liečiamąsias kopijas, tai užtikrina „multisensorinę“ prieigą, kitaip sakant, daugeliui pojūčių tinkamą prieigą prie Ulricho muziejaus rinkinių.
Paroda taip pat buvo įdomi ir regintiesiems – jie galėjo patirti regėjimo negalios skonį. Užsidėję akinius, imituojančius įvairias akių ligas, pradedant tinklainės atšoka ir baigiant geltonosios dėmės degeneracija, regintys lankytojai galėjo pasijusti regos neįgaliųjų kailyje.
Multisensorinė prieiga tapo populiaria fraze, nes muziejai ir menininkai pradėjo galvoti, kaip padarius, kad meno kūrinius lankytojai galėtų patirti ne vien tik per regą. Be ekskursijų, kurių metu naudojamasi audio gidais, prieinamumas užtikrinamas pateikiant parodų aprašymus Brailio raštu ir liečiamąsias kūrinių kopijas bei suteikiant galimybę, užsimovus pirštines, paliesti originalus. Kai kurie prieinami eksponatai gali turėti garsus, įjungiamus prisilietus prie kūrinio, ir net kvapus.
Reikia pasidžiaugti, kad Lietuvos aklieji ir silpnaregiai taip pat nėra nuskriausti, nes gali apsilankyti Nacionalinėje dailės galerijoje, kur iki 2020 m. sausio 7 d. vyksta liečiamoji paroda „Blind date“. Eksponuojamos garsių fotomenininkų nuotraukų, tapytojų ir grafikų darbų reljefinės kopijos, taip pat yra ir pačios galerijos maketas, 3D spausdintuvu išspausdintas Lietuvos aklųjų bibliotekoje.
Touch-based art at Ulrich Museum makes exhibit accessible to all//https://www-1.kansas.com/entertainment/article237241854.html?fbclid=IwAR00bziMQ8ERlxVrreWMZ8M9ch6wLceNcI600KSKjn-L4N3KFEMzOiDsurg [žiūrėta 2019-12-09]
Parengė Audronė Gendvilienė
G.88