Peršokti į pagrindinį turinį

Neregių asociacija Šveicarijoje pagerino savo pastatų prieinamumą pasitelkdama šiuolaikines technologijas

Neregių asociacija Šveicarijoje pagerino savo pastatų prieinamumą pasitelkdama šiuolaikines...

              Šveicarijos neregių asociacija (SZBLIND ) Sankt Galene, Lencburge ir Lozanoje pradėjo aktyviai naudoti programėlę „NaviLens“  ir savo pastatų viduje svarbiausius objektus paženklino šios programėlės kodais, kuriuos išmanusis telefonas nuskaito iš tolimo atstumo, ir visai nesvarbu, kaip apšviestas pastatas ar kaip pasukta kamera. Tai reiškia, kad pastate judėdamas neregys, įsijungęs programėlę, į išmanųjį telefoną gauna informaciją apie netoliese esančius objektus. Informacija neregiui ištransliuojama jo telefone naudojama balso išvestimi.

              Platformoje „NaviLens“ esančius kodus reikia sugeneruoti, ant jų išsaugoti norimą turinį, juos atsispausdinti ir uždėti ant pastato, kokio nors produkto ar kito objekto. Koduose svarbią informaciją galima įvardyti, pvz., nurodyti objekto pavadinimą, produkto sudėtį ir kita.

              Pastatų pritaikymo darbuose dalyvavo trisdešimt neregių ir silpnaregių. Devyniasdešimt procentų testuotojų teigė, kad programėlė „NaviLens“ padeda labiau suprasti aplinką. Kai kurie testuotojai sužinojo, kad pastatuose yra liftas. Iki šiol jie niekada juo nesinaudojo, todėl ir nežinojo, kad toks daiktas yra.

              Lencburge į projektą buvo įtraukta daug objektų. Pirmasis programėlės kodas nukreiptas iš Lencburgo geležinkelio stoties Šveicarijos neregių asociacijos pastato kryptimi. Kodas pritvirtintas prie kelrodžio. Be centrinių pastato elementų (įėjimas, išėjimas, tualetas, liftas), techninės pagalbos priemonių paroda taip pat pasiekiama naudojant programėlės kodus.

Programėlė „NaviLens“ jau naudojama ne tik Šveicarijoje. Pavyzdžiui, Barselonoje ir Niujorke ji naudojama viešajame transporte, kai kuriuose muziejuose. Šveicarijos neregių asociacija yra pirmoji organizacija Šveicarijoje, bendradarbiaujanti su „NaviLens“. Asociacijos tikslas – parodyti suinteresuotoms organizacijoms, miestams, bendruomenėms, kaip technologijos gali būti naudojamos pastatų prieinamumui gerinti ir paskatinti kitas organizacijas sekti jos pavyzdžiu.

Parengė Ugnė  Žilytė

BarrierefreieSignaletikdankNaviLens(Tactuel, nr. 1, 2022);

Prieiga per internetą:

https://www.tactuel.ch/barrierefreie-signaletik-dank-navilens/

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"