Peršokti į pagrindinį turinį

Regos sutrikimų turinčių vaikų ankstyvasis ugdymas

Regos sutrikimų turinčių vaikų ankstyvasis ugdymas

Rega labiausiai vystosi pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais, todėl tai labai svarbus kūdikio raidos  etapas. Jei kūdikis nemato, silpnai mato arba dėl kitų priežasčių negali pakankamai patirti vizualių įspūdžių, tai gali turėti rimtų pasekmių jo tolimesnėje raidoje. Ypatingai svarbu anksti diagnozuoti regos sutrikimus ir specialiųjų poreikių turinčiam vaikui suteikti tinkamą ugdymą.

Petra Persello asociacijos NETZ silpno regėjimo specialistė pasakoja, kad regos sutrikimų turintiems kūdikiams pagalba yra siūloma visoje Šveicarijoje, bet skirtinguose kantonuose šiek tiek skiriasi pagalbos suteikimo tvarka. Šveicarijos Šiaurinėje dalyje, netoli Vokietijos sienos esančiame Argau kantone kūdikius specialistų konsultacijai gali užsiregistruoti patys tėvai, arba pediatrai, oftalmologai, fizioterapeutai, vaikų darželių darbuotojai su tėvų sutikimu.

Standartizuotų testų ir stebėjimų pagalba specialistai įvertina kūdikio vizualius gebėjimus ir vizualaus suvokimo lygį, pvz. kaip vaikas suvokia formas ir spalvas.  Kaip jau buvo paminėta, su vaiko gebėjimu matyti tampriai susijęs jo judesių vystymasis, nes kūdikis daug ko išmoksta stebėdamas ir pamėgdžiodamas. Blogai matydamas, jis negali atpažinti daugelio ryšių, negali jų susieti ir mokytis veiksmų.  Dažniausiai pirmieji savaitiniai ugdymo užsiėmimai vyksta namų aplinkoje, per žaidimus skatinamas kūdikio vizualinis susidomėjimas, vėliau treniruojamas regėjimo likutis ir mokomasi  optimaliai jį panaudoti. Atsižvelgiant į vaiko amžių, vizualinio susidomėjimo skatinimui, gali būti naudojama šviesa, blizgūs objektai, kontrastingi žaislai ir paveikslėliai, judantys objektai ir žaidimai, šviesos dėžutės.

Specialiųjų poreikių ugdymas neapsiriboja vien regėjimo skatinimu. Jo pagrindinis tikslas yra mokyti regos sutrikimų turinčius vaikus savarankiškai tvarkytis kasdieniame gyvenime, todėl didelis dėmesys skiriamas likusių jutimų lavinimui, orientacijai ir mobilumui namuose ir artimoje aplinkoje. Vaikai mokomi savarankiškai pavalgyti, apsirengti, nusirengti, prižiūrėti kūną ir atlikti namų ruošos darbus.  

80 procentų  suvokimo vyksta per regėjimą. Kūdikiai pirmiausiai mokosi bendrauti per mimikas ir akių kontaktą. Jei vaikas nemato mamos ir aplinkinių veidų, bei mimikų, jis negali pamėgdžioti, todėl artimieji mokomi, kaip reiktų žaisti ir bendrauti su vaiku, kaip sukurti vaiko poreikius atitinkančią aplinką, individualiai pritaikytais  metodais lavinti bendravimą, stambiąją ir smulkiąją motoriką, socialinį elgesį, pažinimą.

Parengė Ina Praprovienė

Petra Persello. Schwerpunkt: Heilpädagogische Früherziehung. [interaktuvus] [2019-06-18]. Prieiga per internetą:

http://www.tactuel.ch/schwerpunkt-heilpaedagogische-frueherziehung-fuer-kinder-mit-sehbehinderung/

G.25

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"