
Aklų ir silpnaregių vaikų tėvai visada rūpinasi, kaip sustiprinti savo vaikų savarankiškumą. Specialių orientacijos ir mobilumo užsiėmimų metu treneriai išmoko neregius orientuotis aplinkoje, savarankiškai nueiti iki mokyklos ir kitur, išmokti daugiau maršrutų. Norint susiorientuoti pastatų viduje, geriausias pagalbininkas – lytėjimui skirtas reljefinis planas arba žemėlapis. Nepaisant to, ką sako jūsų paauglys, navigacija išmaniajame telefone niekada nebus geresnė už reljefinį žemėlapį.
Niekas nesitiki, kad tėvai sudarys visų maršrutų, kurių prireiks vaikui, reljefinius planus. Reikia pasirinkti reikalingiausią maršrutą arba tokį, kuriuo vaikas dažniausiai vaikšto, ir pagaminti reljefinį planą. Tai gali būti kitų mokslo metų klasės planas arba maršrutas nuo jūsų namo iki bendruomenės baseino. Kurdami reljefinius planus ir žemėlapius, galite naudotis pačiais naujausiais būdais – išspausdinti su 3D spausdintuvu arba taktilinės grafikos aparatu ant mikrokapsulinio popieriaus – tačiau dauguma tėvų neturi prieigos prie šių įrankių. Todėl verta pasitelkti kūrybiškumą ir pabandyti veikti su tuo, ką turite po ranka namuose. Galite karpyti ir klijuoti detales ant kartono, gofruoto popieriaus, naudoti karštų klijų pistoletą, panaudoti detalėms storesnius audinius, odą ir kt.
Pabaigę darbą, pasidžiaukite savimi, nes dabar galite vadintis taktiliniu kartografu ar reljefinių žemėlapių kūrėju. Pasidalinkite su kitais tėvais savo laimėjimais ir sunkumais socialinėje žiniasklaidoje, paskatinkite kitus tėvelius bandyti kurti žemėlapius. Į kūrybinį darbą galite įtraukti ir vaiką. Daugiau informacijos straipsnyje anglų kalba:
Creating a DIY Tactile Map for Your Child or Teen Who Is Blind or Visually Impaired by Samantha Kelly
https://www.familyconnect.org/info/browse-by-age/grade-schoolers/transition-to-independence-grade-schoolers/creating-a-diy-tactile-map/1235 [žiūrėta 2020-02-03]
Parengė Audronė Gendvilienė
G.108