Peršokti į pagrindinį turinį

Kosmosą mes matome visi vienodai

Kosmosą mes matome visi vienodai

Astronomas Dr. Enrique Pérez-Montero – mokslininkas, astrofizikas, dirbantis Andalūzijos Astrofizikos institute (IAA-CSIC) Granadoje (Ispanija), liepos 5 d. viešėjo LAB.

„Kosmosą mes matome visi vienodai!, – pasakojo neregintis astronomas. – Juk 99 proc. planetos mes nematome. Nors tik iš nuotraukų esame matę, kad Žemė apvali, vis tiek tuo tikime“. Matantys žmonės kometas mato vienokia spalva, tačiau kosmoso platybėse kometa – visai kitokia.

Enrique mokslo populiarinimo paskaitoje labai įdomiai demonstravo, kad astronomija nėra vien vizualus mokslas. Garsinis arba jutiminis informacijos perteikimas kartais gali būti net pranašesnis už vizualųjį. Ir nors garso kosmose nėra (nes nėra oro ir garsas nesklinda), tačiau pagal gravitacines bangas jis sukuriamas.

Paklaustas, kiek žvaigždžių mūsų visatoje, Enrique Pérez-Montero paleidžia garsinį takelį, kuriame girdisi žvaigždžių įsižiebimo muzika. Vakarėjant įsižiebia viena žvaigždė, po to – kita, ir kiekvienos žvaigždės įsižiebimą lydi muzikos garsas, įsiliejantis į bendrą žvaigždyno muziką. Naudodamiesi šiais garsais, kai kurie kompozitoriai kuria „kosminę muziką“.

Kosminės muzikos galime pasiklausyti ir mes: https://www.nasa.gov/content/explore-from-space-to-sound ir https://www.system-sounds.com/nasa/

Susitikime buvo pateikiama ne tik garsinė, bet ir taktilinė informacija. Bendruomenė galėjo patyrinėti modelius, kaip atrodo asteroidas, žvaigždynai, meteoritas ir t.t.

Enrique Pérez-Montero pasakojo, kad jis taip pat konsultuoja, kaip praradęs regėjimą kosmose astronautas galėtų sėkmingai sugrįžti į Žemę. Juk kosmoso platybių mes nesame pilnai ištyrinėję, ten gali vykti įvairūs sprogimai, šviesos blyksniai, taip pat astronautai patiria perkrovas ir misijų metu gali netekti regėjimo.

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"