Peršokti į pagrindinį turinį

Kovo mėnesį išleidome

Kovo mėnesį išleidome

Dalinamės kovo mėnesio specialiais formatais parengtų knygų sąrašu:

Garsiniai (MP3) leidiniai

1. Jordan B. Peterson. Kitapus tvarkos. Dar 12 gyvenimo taisyklių

„12 gyvenimo taisyklių“ padėjo suvaldyti chaosą ir įvesti tvarką daugelio žmonių gyvenimuose. Drąsiame tęsinyje autorius pateikia dar vieną gelbėjimo rinkinį ir primena, kad nors chaosas baugina savo nežinomybe, bet gyvendami tvarkingai sustyguotą gyvenimą prarandame kūrybiškumą ir žinių troškimą. Jis siūlo ieškoti pusiausvyros tarp chaoso ir tvarkos, o supratę, kas tarp jų slypi, rasime ir savo gyvenimo kelią. Jordan B. Peterson primena, kad tikrai turime kur semtis įkvėpimo, ir dalijasi psichologinėmis ir filosofinėmis mintimis, profesine patirtimi, nagrinėja mitus, pasakoja asmenines istorijas.

2. Chigozie Obioma. Žvejai

„Žvejai“ – tai Abelio ir Kaino dramą primenanti istorija, įvykusi praėjusio amžiaus pabaigos Nigerijos mieste Akūrėje, pasakojama devynmečio Bendžamino, jauniausio iš brolių ketverto, akimis. Griežtas tėvas ilgam išsiunčiamas į tarnybą tolimame mieste, tuo pasinaudodami jo sūnūs, užuot ruošę namų darbus, kasdien po pamokų eina žvejoti. Prie netoliese tekančios grėsmingos uždraustos upės jie sutinka pamišusį piktaliežuvį vietos valkatą ir šis įtikina vyresnėlį, kad jo lemtis – būti nužudytam vieno iš brolių. Toliau besiklostantys kone mitiniai įvykiai – tragiški ir kartu atperkantys – knygos veikėjų gyvenimą ir skaitytojų vaizduotę pastūmėja ne šio pasaulio tikrovės link. Pirmykšte jėga ir žavesiu alsuojančio romano „Žvejai“ veiksmas neperžengia Akūrės ribų, tačiau šis kūrinys prisodrintas universalios prasmės. Per vienos šeimos likimą atsiskleidžia didžiausi Afrikos ekonominiai, politiniai, religiniai prieštaravimai, nepaprastas jos kultūros grožis. Šiuo ryškiu debiutu Chigozie Obioma iškilo kaip vienas originaliausių naujų šiuolaikinės Afrikos literatūros balsų.

3. Asta Jolanta Miškinytė. Ir tada jie išplaukė

Pagrindiniai knygos veikėjai neįvardinti. Tai Vyras ir Moteris, atstovaujantys kiekvieną iš mūsų. Juk mes visi su skirtinga patirtimi ir likimais, įstrigę rutinoje ir gyvenimuose, kuriuos pakeisti trūksta drąsos. Vyras ir Moteris labai skirtingi, tačiau jie abu nebejaučia gyvenimo džiaugsmo. Ji nebepakelia gyvenimo, į kurį spraudžia visuomenė. Jis, patyręs visko ir dalyvavęs kariniuose konfliktuose, nebesitiki jokių likimo dovanų. Ar įmanoma užgesusiems gyvenimams įkvėpti naujos kibirkšties? Naujų jausmų fone jiems teks rinktis, ko nori iš ateities, o vėliau prisiimti savo sprendimų pasekmes.

4. Vilius Kočiubaitis. Gydytojai miršta kitaip

Skubiojoje medicinoje atsitiktinių gydytojų nebūna. Jie ne „mažieji dievai“ ir ne stebukladariai, nors jų rankose pacientų likimai ir gyvybės. Ir ne šventieji. Vis dėlto kaip tik jie, nualinti milžiniškų krūvių, nepakeliamos įtampos, biurokratijos, pikti, stokojantys empatijos, iškankinti nemigos, klystantys, dirbantys už menką atlygį ir kamuojami ydų, skuba padėti kitiems. Mesdami viską ir kiekvienąkart atiduodami dalelę savęs. Jiems nestatomi paminklai ir nesakomos liaupsės. Priešingai... Šiandienos pasaulyje, kur gyvybės gelbėjimas paverstas ligonių kasų apmokama paslauga, o pacientas – ligų klasifikacijos kodu, jie yra leisgyvės, nužmogintos sveikatos sistemos įkaitai ir aukos. Kokie santykiai tarp gydytojo ir paciento sergančioje, vartotojiškoje visuomenėje? Ką iš tikrųjų išgyvena gydytojai, kaip toli savo darbe jie priversti atitolti nuo Hipokrato priesaikos idealų, kai neišvengiama kasdienybe tampa ne tik ligos, skausmas, kančia, mirtis, bet ir nuopuolis, skurdas, agresija bei smurtas? Šie pasakojimai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti keisti ir išgalvoti, tačiau tikrovė yra niūri ir kartais net keistesnė už fantazijas.

5. Christina Baker Kline. Ištremtos

„Ištremtos“ – ambicingas ir daug jausmų sukeliantis romanas apie trijų moterų gyvenimus Australijoje, jų sunkumus siekiant išsigelbėti, išeiti į laisvę ir įsitvirtinti naujoje visuomenėje. 19 a. pradžioje Londone jauna naivi guvernantė Evangelina, suviliota šeimininkų sūnaus, būdama nėščia apkaltinama vagyste ir pasodinama į plačiai pagarsėjusį Niugeito kalėjimą. Po kelių mėnesių mergina išgirsta nuosprendį: ji bus išgabenta į Van Dimeno žemę Australijoje, kur tremiami nuteistieji. Nors mergina ir nenutuokia, kas jos laukia, žino viena: jos kūdikis gims kelionėje. Laive Evangelina susidraugauja su jauna žolininke Heizele, nuteista ištremti septyneriems metams už tai, kad mamos verčiama pavogė sidabrinį šaukštą. Jos net nenumano, kaip ateityje susipins jų likimai.

6. Ieva Dumbrytė. Šaltienos bistro

Ieva Dumbrytė – debiutuojanti lietuvių autorė, ant literatūros stalo serviruojanti tikrai įspūdingą patiekalą. „Šaltienos bistro“ – romanas, kurio siužete socrealizmą keičia siurrealizmas, o keisčiausiems veikėjams nutinka dar keistesnių dalykų. Rašytoja Jurga Tumasonytė savo atsiliepime įspėja, kad knyga „Šaltienos bistro“ yra subalansuota turintiems stiprų skrandį ir mėgstantiems juodą humorą. Jaunas vaikinas bėga nuo pilkos gyvenimo rutinos ir gimdytojų įtakos. Vos baigęs mokslus jis čiumpa pirmą pasitaikiusį pasiūlymą ir pradeda dirbti gan keistoje vietoje – „Šaltienos bistro“. Atskyrinėti mėsą nuo kaulų gal ir nėra didžiausia gyvenimo svajonė, tačiau vieną dieną jis tikisi pakilti karjeros laiptais ir pats sukurti geriausią šaltienos receptą.

7. V.S. Alexander. Maisto ragautoja

Antrasis pasaulinis karas – tema, kuri dar ilgai domins skaitytojus, o daugybė jame dalyvavusių žmonių verti atskiro pasakojimo. Istorinių romanų rašytojas V. S. Alexander knygoje „Maisto ragautoja“ nukelia į 1943-iuosius metus ir pasakoja apie moteris, nuo kurių priklausė Adolfo Hitlerio gyvenimas. Tai drąsos, pasiaukojimo ir meilės istorija. Kai sąjungininkai pradėjo bombarduoti sostinę, tėvai penkiolikmetę Magdą Riter iš Berlyno išsiuntė į Vokietijos pietus. Tačiau ramaus gyvenimo mergina čia neranda, nes nacių vadovybė pasirenka Magdą viena iš Hitlerio maisto ragautojų. Jos užduotis – ragauti fiureriui skirtą maistą ir tikrinti, ar jis neužnuodytas.

8. Karen Swan. Vasara Kornvalyje

Populiariame romane „Kalėdų dovana“ prasidėjusi nepaprasta istorija tęsiama naujoje knygoje „Vasara Kornvalyje“. Iš pirmo žvilgsnio Kesė ir Henris gyvena idilišką gyvenimą mažame bute Londone: juos supa mylimi draugai ir artimieji, o po dvejų metų kartu poros kasdienybė vis dar primena medaus mėnesį. Henris nori žengti dar žingsnį pirmyn ir vesti Kesę. Tačiau Kesė, prisimenanti, kiek skausmo ir kartėlio atnešė jos žlugusi pirmoji santuoka, atidėlioja vestuvių planus. Nusprendusi vasarą praleisti atokioje sodyboje Kornvalyje, Kesė nė neįtaria, kad į jos duris pasibels buvęs mylimasis.

9. Tadeusz Konwicki. Raistai

„Raistai“ – pirmasis Tadeuszo Konwickio romanas, parašytas 1947 m., bet dėl cenzūros draudimo išleistas tik 1956 m. Jame autorius pasakoja apie lietuvių skaitytojui menkai pažįstamą tikrovę – apie lenkų pogrindžio agoniją Vilniaus krašte, kovą su nacizmu ir bolševizmu pasirinkusių Vilniaus jaunuolių likimus. Rašytojas remiasi autentiškais nutikimais ir savo, aštuoniolikmečio jaunuolio, asmenine patirtimi. Patys „Raistų“ veikėjai nėra pavyzdingi herojai. Pasak prof. Algio Kalėdos, „partizanų klajonės po pelkes, kemsynus – tai tarsi simboliškas, o drauge realiai išgyvenamas nusivylimas idealais, dėl kurių aukota gyvybė ir asmeninė laimė“.

10. Abir Mukherjee. Neišvengiamas blogis. Kn. 2

Romanų ciklo „Kalkutos detektyvas“ antroji knyga. Veiksmas vyksta dvidešimtojo amžiaus pradžioje, britų valdomoje Indijoje. Šį kartą Kalkutos pajėgų kapitonas Semas Vindemas kartu su seržantu Banerdžiu tirs dramatišką Sambalpuro maharadžos sūnaus nužudymą. Pasakiškai turtingoje Sambalpuro šalyje gyvena tigrai, gausu deimantų kasyklų ir stovi nuostabūs Saulės rūmai. Princo Adahiro žmogžudystė buvo tik pirmasis nusikaltimas prasidėjusioje grandinėje.

11. Aneta Anra. Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus

Ši jaunosios kartos rašytojos Anetos Anros knyga pagrįsta Holokaustą patyrusių žmonių, žydų gelbėtojų pasakojimais. Čia pateikiami jaudinantys autorės pokalbiai su Kauno gete ir Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjusia Judit (Dita) Zupavičiene-Sperlingiene, Vilniaus žydų gelbėtojų Strużanowskių šeima, pasakojama apie Kauno geto fotografo Cvi Kadušino (George Kaddish), Vilniaus žydų gelbėtojos Aleksandros Drzeweckos likimus. Dėmesys sutelkiamas į mergaitės ir jaunos moters karo metų išgyvenimus.

12. Olga Tokarczuk. Jautrusis pasakotojas

„Jautrusis pasakotojas“ – tai eseistikos rinkinys (tarp pateikiamų esė įkomponuoti ir kelių viešų paskaitų, įskaitant ir Nobelio kalbą, tekstai) ir pirmoji autorės knyga, pasirodžiusi po to, kai ji buvo apdovanota Nobelio literatūros premija. Tai ir unikalus rašytojos kvietimas į savo kūrybos užkulisius, ir refleksijos apie šiuolaikinį pasaulį (be kita ko, gvildenamos tokios temos kaip kelionės, žmonių požiūris į gyvūnus, kūrybinis procesas ar literatūros galia). Skaitytojui čia atveriama rašytojos kuriamų trumpesniųjų žanrų tekstų, romanų ir paskirų veikėjų genezės laboratorija, jis supažindinamas su varginančiu, tačiau patraukliu kūrybiniu procesu.

13. Aldona Ruseckaitė. Per žarijas

Nedidelės apimties tekstuose, kai kur primenančiuose mažas noveles, talpiai, struktūriškai nuosekliai autorė neria pasakojimo tinklą. Ironija ir groteskas, lyrika ir autentiški susitikimai su lietuvių rašytojais, žūtbūtinis užsispyrimas, minant valdininkų slenksčius ir važiuojant biurokratijos mašina, įtraukia skaitantįjį kaip deginanti akistata, kaip dokumentika.

14. Lucinda Riley. Dingusi sesuo. Meropės istorija

Ciklo „Septynios seserys“ septintoji knyga. Po tėvo mirties seserys vėl susitinka laidotuvėse ir sužino, kad kiekvienai iš jų paliktas laiškas, paslaptingos koordinatės ir užuominos apie tikrąją kilmę. Kiekvienas romanas skirtas vis kitai dukrai ir jos istorijai. Kai šeimos advokatas praneša, kad dingusi sesuo greičiausiai yra apsistojusi Naujojoje Zelandijoje, ten keliauti susiruošia Kelė su savo mergina. Jos turi tik vieną užuominą: žvaigždės formos žiedo piešinį. Seserų misija suvienyti savo šeimą skaitytojus nukels ne tik į vaizdingąją salą, bet ir Kanadą, Angliją, Prancūziją ir Airiją, o taip pat ir į praeitį.

15. Tarryn Fisher. Žmonos

Įsivaizduok, kad tavo vyras turi dar dvi žmonas. Bet myli jį taip stipriai, kad tau nesvarbu. Tačiau vieną dieną jo kišenėje randi popieriaus skiautę – lapelį apie apsilankymą pas gydytoją, jis priklauso moteriai vardu Hana, ir esi tikra, kad ji – viena iš žmonų. Randi Haną ir nuslėpusi tiesą su ja susidraugauji. Tačiau tada Hana atvyksta išgerti kavos su išdavikėmis mėlynėmis ir supranti, kad jos vyras ją muša. Vyras, kuris, žinoma, yra ir tavo vyras.

16. Jodi Richardson. Nerimastingos mamos

Nerimastavimo keliami išbandymai niekada neužklumpa taip stipriai, kaip tada, kai ruošiamasi tapti mama. Nuo pastojimo akimirkos iki nėštumo, vaikelio gimimo ir jo auginimo mamos susiduria su begale priežasčių, auginančių nerimą. Motinoms nerimas – tai ne tik nemalonūs išgyvenimai. Tai – ir „stop“ ženklas ties kiekvienu posūkiu kelyje į turiningą, visavertį gyvenimą, trukdantis išreikšti asmenines, profesines ir motiniškas galimybes.

17. Heather Demetrios. Mielas Liūdesy: jaunimo rašytojai ir paaugliai apie tamsiąją meilės pusę

Knyga, skirta jaunimui, jau patyrusiam pirmuosius skaudžius meilės išgyvenimus. Populiarūs jaunimo rašytojai Heather Demetrios, Adi Alsaid, Amy Ewing, Gayle Forman, Jasmine Warga ir kiti susivienijo tam, kad padėtų viso pasaulio paaugliams susivokti savo jausmuose ir išgyventi pirmosios meilės sukeltą skausmą. Meilės istorija baigėsi ir atrodo, kad mūsų siela niekada nebeatsigaus. Šiame rinkinyje jaunimo pamėgti ir populiarūs rašytojai atsako į realius paauglių laiškus.

18. Ką turime žinoti apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms ir karo metui

Šio leidinio tikslas – kad visi Lietuvos piliečiai turėtų bendrą supratimą apie valstybės veiksmus reaguojant į ekstremaliąsias situacijas, pavojus ir grėsmes taikos ir karo metu (siekiant apsaugoti piliečius), be to, ypač svarbu, kad jie žinotų, ką, norint apsisaugoti nuo nelaimių, reikia daryti jiems patiems ir kaip prireikus prisidėti prie šalies gynybos.

19. Ką turime žinoti apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms ir karo metui: rimti patarimai linksmai

Sutrumpinta ir smagiau parašyta leidinio „Ką turime žinoti apie pasirengimą ekstremaliosioms situacijoms ir karo metui“ versija, kur pateikiami tik praktiniai patarimai ir su jais susijusi informacija. Čia rasite apie 30 išsamiai aprašytų patarimų, kaip elgtis įvairių nelaimių ar karo atveju.

20. Ką turime žinoti apie pasipriešinimą

Kaip turėtų priešintis piliečiai, atsidūrę agresoriaus okupuotoje teritorijoje? Aptariami galimi potencialaus agresoriaus veikimo būdai, pateikiami argumentai, kokiems potencialaus agresoriaus veiksmams reikia būti pasiruošus. Daug dėmesio knygelėje skirta išgyvenimo temai.

21. Pilietinio pasipriešinimo abėcėlė

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos išleistas leidinys supažindins su pilietinio (neginkluoto) pasipriešinimo tikslais, strategijomis, taktika, „ginklais“ bei jų „šaudmenimis“. Teorinėje dalyje gausu pavyzdžių, o pagrindinę turinio dalį sudaro patarimai.

22. Albertas Daugirdas. Išgyvenimo atmintinė

Ši atmintinė yra pagalbinė priemonė gilinant žinias ir tobulinant įgūdžius tiems, kurie nėra abejingi savo ir savo artimųjų saugumui. Leidinys suteiks Jums žinių ir įgūdžių (jei treniruositės praktiškai), kaip ekstremalioje situacijoje taikos ar bet kokios krizės metu efektyviai panaudoti standartines, žmogaus pagamintas priemones, kurias galima įsigyti, pasiruošti iš anksto arba tiesiog rasti savo aplinkoje. Išmokus tai padaryti, vėliau galima mokytis panaudoti gamtos teikiamas galimybes.

23. Ričardas Savukynas. Kaip nugalėti propagandą

Leidinyje analizuojamos 12 pagrindinių mąstymo klaidų, pateikiami pavyzdžiai ir klaidų taisymo būdai.

24. Vanda Juknaitė. Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra

„Ta dūzgianti ir kvepianti liepa yra“ iš pradžių buvo sumanyta kaip rašytojos autobiografija. Dėl sunkios ligos tarp dangaus ir žemės atsidūrusiai knygos autorei kilo mintis pažvelgti į savo gyvenimą iš anapus. Todėl tekste labai ryškus istorinio laiko naratyvas. Tačiau nejučia, pamažu tekstas virsta pastangomis susitaikyti su mirtimi. Pro kančios tamsą nelauktai prasiveržia gyvybės šviesa, neužgesinama gyvenimo meilė.

25. Andy Shepherd. Slapti Erškėtrožių kalvos žirgai

Erškėtrožių kalvos ligoninės pastatas kadaise buvo tikrų tikriausi princesės rūmai, kurių veidrodžiuose gyvena stebuklingi sparnuoti žirgai. Atrodo, kad didinguosius gyvūnus mato tik Emalina. Tad ji vienintelė gali padėti Kibirkštėlei – gražuolei kumelei sužeistu sparnu, per klaidą patekusiai į mūsų pasaulį ir negalinčiai grįžti namo pas kitus žirgus veidrodžiuose. Emalina gauna laišką nuo paties Žirgų valdovo, kuris prašo jos pagalbos. Kad išgelbėtų Kibirkštėlę nuo ją medžiojančio pikto juodo ristūno, mergaitė turės sukurti stebuklingą spalvų skydą. Tačiau ne taip lengva rasti ryškiaspalvių daiktų pilkame ir niūriame pasaulyje, kur siaučia Antrasis pasaulinis karas ir negailestingos ligos.

26. Sally Hepworth. Kaimynai

Šeimyniško rojaus paveiksle visiškai nedera ką tik atsikrausčiusi Izabelė Heterington. Vieniša, nors aplink gyvena vien šeimos su vaikais. Būstą nuomojasi, o visi kiti čia įsigiję namus. Apie jos darbą irgi niekas nieko nežino. Naujoji gyventoja ypatingą susidomėjimą kelia trims jaunoms mamoms. Tik kad jos ir pačios turi ką nutylėti... Jaudinanti šeimyninė drama ir dėmesį prikaustanti priemiesčio paslaptis nepaleis iki paskutinio puslapio.

27. Anne Tyler. Mėgėjiška santuoka

Įtikinanti istorija apie nesuderinamą santuoką ir jos pasekmes, apimančias net tris kartas. Polina ir Maiklas – iš pažiūros tobula pora. Jie žavūs, jauni, mylintys. Tačiau Antrojo pasaulinio karo išvakarėse sudaryta skubota santuoka tarsi visam laikui lieka mėgėjiška – pernelyg skirtinga pora taip ir nesugeba nušlifuoti kampų.

28. Diane Chamberlain. Šešėlyje

Geriausios Džoelės D’Andželo draugės Maros smegenys pažeistos – gimdant sūnų jai plyšo aneurizma. Džoelė vieniša ir gedi, tad remiasi į vienintelį žmogų, kuris supranta jos skausmą: savo kolegą – ir Maros vyrą – Liamą. Tai, kas prasideda kaip draugiška paguoda, pamažu virsta kai kuo daugiau... ko neigti jau neįmanoma. Draskoma kaltės ir to, kad jos svajonei dalintis jausmais su Liamu nelemta išsipildyti, Džoelė tvirtai pasiryžta padėti Marai, kad ir labai neįprastomis priemonėmis. Nors viena meilė yra pasmerkta, kitai meilei lemta išsiskleisti.

29. Witold Gombrowicz. Dienoraštis. Antra dalis.

„Knyga be pabaigos, mąstymo ir stebėjimo šedevras: Witoldo Gombrowicziaus „Dienoraštis“ yra vienas reikšmingiausių šio žanro kūrinių. Tai įžvalgūs pamfletai prieš bet kokį melą ir ideologiją.“ Leidykla Fischer Taschenbuch

30. Herkus Kunčius. Kolūkio metraščiai

Romanas apie kolūkių kūrimą, gyvenimą ir griuvimą. Tikra laiko mašina į LTSR laikotarpį. Pagrindinis romano veikėjas – Vytautas, nuo mažumės persigėręs Sovietų Sąjungos ideologijos, amžinasis kolūkio „Lenino keliu“ pirmininkas. Jis didvyris, idėjinis komunistas, savo gimtajame kaime įsteigęs pavyzdinį kolūkį. Dokumentuojami šviežiai susiformavę sovietiniai papročiai, aprašoma kolūkiečių buitis, darbai ir susirinkimai, minimi žinomi valdžios veikėjai. Netrūksta ir satyrinio patoso, perduodamo cituojant nusipelniusius sovietmečio rašytojus, partinius veikėjus ar įvairius lozungus apie taurią kolūkio misiją.

31. Darius Musteikis. Čia bus Mėmelio pilis. Pirmoji knyga

Iki Vokiečių ordino riterių atvykimo į klampią vietą prie Dangės žiočių čia telkšojo pelkės. Kaip sekėsi Vokiečių ordinui įsitvirtinti čia, kur dabar stovi Klaipėda? Realūs istoriniai įvykiai ir tikri istoriniai personažai susipina su autoriaus sukurtais veikėjais ir istorijomis. Romanas paskatins skaitytoją nusikelti į gūdžius viduramžius, kad kartu su knygos personažais statytų Mėmelio pilį ir su pilies gynėjais atremtų puolančius kuršius, sembus ir žemaičius. Knygos tęsinys – „Mėmelio komtūro kalavijas“.

32. Vaidotas Jauniškis. Patirti peizažą

Vaidas Jauniškis – kultūros analitikas, teatro kritikas, Lietuvos Muzikos ir teatro akademijos dėstytojas, nuolat žiniasklaidoje publikuoja aktualius ir aštrius klausimus nagrinėjančius straipsnius. Knygoje „Patirti peizažą“ sudėti tekstai apima daugiau nei 10 metų laikotarpį, fiksuoja kaitą, kurią patiria miestas, kultūra, mados, meno reiškiniai ir kūrėjai, visuomenė ir jos pažiūros. Subjektyvūs atsiminimai gali priminti senovinius žemėlapius ar graviūras, kurių pirmame plane buvo piešiami žmonės, išėję už miesto vartų. Jiems miestas tampa tolima scena, kuri vis dėlto brangi ir sava, nes joje praleidai tam tikrą dalį gyvenimo ir išmatavai ją savo batais.

33. Donaldas Kajokas. Skudurėlių šventė. Trečioji knyga

Pirmosios trilogijos knygos – „Kazašas“, „Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys“. „Skudurėlių šventė“ – romanas apie neišvengiamą mirties slėpinį, apie nykstamybę, apie vilties ir tikėjimo vos pastebimus brangakmenius, apie kuklų stogelį virš to, ką užgyveno rašantysis, apie jo intelektualinės-dvasinės slinkties kryptį, apie neregimas, sykiais kraupias, sykiais šypsningas, tačiau neabejotinai egzistuojančias ir visus mus veikiančias jėgas, – taip, romanas ir apie tai, ir apie visai ką kita. Rašant šį kūrinį rašytojui labiau rūpėjo ne socialinė terpė, o žmogaus vidus, jo šventumas ir monstriškumas, kurių, pakilus dar aukščiau, irgi tarsi nebelieka...

34. Alvydas Sadeckas. Iš kriminalisto gyvenimo

Pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos kriminalinės policijos vadovo Alvydo Sadecko pokalbis su žurnalistu Valdu Bartasevičiumi apie organizuotą nusikalstamumą, jo priežastis ir šaknis, plėtrą atkūrus mūsų valstybės nepriklausomybę, kriminalistų kovą su nuožmiomis nusikaltėlių gaujomis, jų veiklos metodus, specifinį gyvenimo būdą. Pasakojama ir apie politinių intrigų žalą šalies teisėsaugai, prieštaringą, neretai asmeniniais išskaičiavimais grindžiamą politikos pasaulį. Knygoje pateikta ir kitų kriminalinės policijos komisarų pasakojimų apie garsių organizuoto nusikalstamumo gaujų likvidavimą, jų vidinius ryšius ir santykius, psichologiją, nesuvokiamą žiaurumą ir nuožmų sąskaitų suvedinėjimą.

35. Kazimiera Venckuvienė-Šimkutė. Alena

Autorė šią knygą, kurios pavadinimas atsirado prisiminus, kaip tėtė kreipdavosi į mamą, visuomet pabrėždamas raidę E ir vadindamas Alena, skiria mamai. Mama – Elena Juškytė – buvo aštuonerių metukų, kai nuo plaučių uždegimo mirė jos mama. Liko penketas vaikų: Juozapas, Marijona, Elena, Petronėlė ir Petras.

Vaikams

1. Vytautas V. Landsbergis. Milžinas Antanas

Pasakėlė mažiesiems skaitytojams apie išdykusią mergaitę Birutę ir jos draugą gerąjį milžiną Antaną.

2. Dovilė Zavedskaitė. Lietus ir skafandras

Istorija apie mergaitę, kuri tol galvojo apie savo baimę, kol neiškeliavo su tąja baime į kelionę po pasaulį. Tai – susitikimų ir pokalbių knyga, kurioje po žodį skleidžiasi ne tik mus supančioje gamtoje glūdinti tyla, bet ir tikra laumžirgiška, uodiška, dilgėliška išmintis.

3. Lina Itagaki. Grybo auksas

Skaitydamas šią knygą, pasinersi į tikrą istoriją apie talentą, kūrybą, meilę ir mirtį; atpažinsi garsias skulptūras, stovinčias įvairiuose Lietuvos miestuose; susipažinsi su žymiausiais XX a. pirmosios pusės Lietuvos dailininkais; sužinosi, kas gi yra tas skulptūros menas.

4. Stepas Zobarskas. Brolių ieškotoja

S. Zobarskas – vienas garsiausių lietuvių vaikų rašytojų, išleidęs apsakymų ir literatūrinių pasakų knygų Lietuvoje iki 1940 m., rašė vaikams ir emigravęs į JAV. Šios knygos siužetas pagrįstas lietuvių liaudies pasaka apie mergaitę, kuri išvyko ieškoti po karo negrįžusių 9 brolių, apie jai padėjusį kiškelį, apie ją apgavusią piktąją laumę. Kaip ir būdinga tokio pobūdžio literatūrinėms pasakoms, rašytojas plačiau, detaliau negu folklore pavaizdavo veikėjų jausmus, pridėjo gamtos aprašymų, siužetą papildė įvairiomis detalėmis, padarė jį dinamiškesnį, artimesnį vaiko suvokimui.

5. Vladas Dautartas. Auksinio lyno vaišės. Pasaka nepasaka apie lydekutį Kikutį

Abi pasakos patrauklios spalvinga veiksmo aplinka, į vandenų karalystę perkelta žmogiška tikrove, gamtos tausojimo idėjomis.

6. Hugh Lofting. Daktaro Dolitlio plaukiojanti sala

Mažytės salos pavadinimas buvo išspausdintas tokiomis smulkiomis raidėmis, kad daktaras turėjo savo stipriuosius akinius užsidėti. Tada jis palengva perskaitė „Beždžionių sala“ ir tyliai sušvilpė. Mat ši sala yra plaukiojanti sala, ji plaukioja iš vietos į vietą, paprastai netoli Pietų Amerikos. „Ar mudu ten keliausime?“ paklausiau aš. „Žinoma“, atsakė daktaras. Tad greičiau į kelionę, renkimės!

7. Marius Marcinkevičius. Sivužas

Ar gali mažytis Paršelis rašyti eiles, o karvė čiuožti pačiūžomis? Kokios paslaptys slypi juodose ežero gelmėse, kur gyvena pabaisos su didžiuliais nasrais? Kokia grėsmė tyko karvės ir Paršelio? O jeigu tos pabaisos bėdoje ir joms reikia pagalbos? Ar išties pagalbos koją mūsų herojai ir kas nugalės – draugystė ar baimė?

8. Dovilė Zavedskaitė. Paštininkas ir serbentai

Kai prakiūra vamzdis, nebėra vandens. Kai nėra vandens, nebėra gyvenimo. Kol tėtis liūdi dėl prarasto gyvenimo, sūnus rašo laiškus Nieko Nežinau gatvėje įsikūrusiai Santechnikų tarnybai. Ši siuntinėja atvirukus atgal, o vandens kaip nėra, taip nėra. Prakiurusio vamzdžio katastrofa arba mūsų tobulas gebėjimas iš musės padaryti dramblį šioje knygoje tampa atspirtimi nonsenso estetikai, šviesiai tekstinei ir vizualinei ironijai. Tačiau svarbiausia tema – vaiko pastanga sutvarkyti pasaulį.

9. Audra Baranauskaitė. Nukas

Mano vardas NUKAS. Ne Jonukas ir ne Antanukas. Daug kas sako, kad esu nepaprastas berniukas. Vieną dieną galiu nieko negirdėti, o kitą – nieko nematyti, bet svarbiausia: kai GIRDŽIU – nieko NEMATAU, o kai MATAU – nieko NEGIRDŽIU, ir niekas (net daktarai!) nežino, kodėl taip yra. Nukas – į nieką nepanašus, negana to, jam nutinka keisčiausių dalykų.

10. Marius Marcinkevičius. Maži eilėraščiai mažiems

Ar gali būti vaikystėje geresni skaitiniai nei eilėraščiai? Jų spalvinga rimuota kalba turi ypatingo žavesio! Poetas ir tėtis Marius Marcinkevičius tęsia geriausias lietuvių poezijos vaikams tradicijas, ir tai daro žaismingai, nenuobodžiai ir linksmai.

11. Modesta Jurgaitytė. Ypatingas

„Ypatingas“ – tai jautri istorija apie paprastą, bet kartu ir nepaprastą berniuką Juozapą. Kokius jausmus patiria vaikas, kai jaučia, kad yra kitoks? Kaip į tai reaguoja aplinkiniai? Pasakojimas atliepia vaikams aktualią problemą – patyčias. Kas jos, ir kaip su jomis gyventi? „Mano vardas Juozapas. Aš paprastas vaikas. Ir mano širdis paprasta. Tik lyg medalis kabo ant krūtinės. Aš toks gimiau. Mama sako, kad buvau apdovanotas, nes turiu didelę ir jautrią širdį. Ir tik tokios širdys išgelbės pasaulį. Tu – ypatingas. Taip sako mano tėvai. O aš noriu būti paprastas. Be to medalio. Arba nešioti jį kišenėj. Dar svajoju turėti daug draugų. Dabar jų beveik neturiu. Bet jau greitai eisiu į mokyklą ir būtinai jų susirasiu.“ Tik ar mokykloje Juozapas susiras draugų..?

12. Jurga Vilė. Chameleono sapnai

Chameleonas Leonas vaikštinėja prie jūros. Šviečia saulė, dvelkia švelnus vėjelis. Staiga kelią jam užtveria keturi dideli. Leonas sustoja, pakeičia spalvą, pasišiaušia. Dideli neišsigąsta. Savo radinį jie gabenasi į miestą, į keisto kvapo butą, apgyvendina akvariume. Chameleoną Leoną apima juodas liūdesys. Kas jį išsklaidys?

13. Inga Dagilė. Akmenėlis

Ši istorija nutiko Vilniuje. O gal Kaune? Ar Varšuvoje, Berlyne, Romoje, Paryžiuje? Ji nutiko visur. Visoje Europoje. Pirma juos visus atskyrė, paskui uždarė. Atitvėrė ištisus miesto kvartalus ir kad niekas nepabėgtų padarė vartus. Tie, kas išeidavo pro vartus, niekada nebegrįždavo. Jie mirdavo. Gal jie buvo nusikaltėliai, gal platino mirtinas infekcijas, gal jie buvo priešo kariai? Ne. Jie buvo tokie pat kaip tu ir aš. Tik... jie buvo žydai. Tai pasakojimas apie berniuką ir mergaitę, apie karštą vasarą, skanų beigelį ir piktą varną. Apie tikrą draugystę, baimę ir viltį. Ir apie atmintį.

14. Renate Welsh. Vampyriukas neturi likti vienas

Smagiai pasakojama istorija apie Vampyriuką prasideda tuo, kad šešiasdešimt septynerių metų (bet dar žaisminga) ponia Lizi, grįžusi iš sanatorijos namo, dainuodama puolė valyti trijų savaičių dulkes ir savo virtuvėje rado pagrindinį istorijos herojų.

15. Hugh Lofting. Daktaras Dolitlis

Jonas Dolitlis – geraširdis ir ekscentriškas kaimo gydytojas, savo praustuvėje auginantis auksinę žuvelę, sandėliuke – triušius, po pianino dangčiu – baltąsias peles, o rūsyje – ežį. Jo namai pilni visokių padarų: papūgų, kiaulių, beždžionių, šunų... Be to, daktaras turi stebuklingą dovaną: gali susikalbėti su gyvūnais. Kai į jį kreipiasi sergančios beždžionės iš Afrikos, daktaras Dolitlis nedelsdamas išsiruošia į kelionę. Jį lydi išmintingoji papūga Polinezija, antis Tap-tap, šuo Vipas, beždžionė Či-či, kiaulė Kriu-kriu ir pelėda Tū-tū. Kvapą gniaužiantys nuotykiai ir daugybė juokingų situacijų laukia daktaro ir jo bendražygių kiekviename žingsnyje.

16. Karin Erlandsson. Naktinis ekspresas

Pasakojimas apie meilę ir ilgesį, suteikiančius drąsos tam, kas atrodo neįmanoma. Danjos močiutė gyvena sename stoties pastate prie nebenaudojamo geležinkelio. Kiekvieną gruodį Danja su mama, tėčiu ir vyresniąja seserimi Nanda atvažiuoja pas ją pasisvečiuoti. Močiutė sena, turi įdomybių pilną sekreterą, kartais darosi užmarši ir kalba keistus dalykus. Vieną vakarą ji dingsta kaip į vandenį. Tą pačią naktį į senąją stotį atvyksta traukinys. Konduktorius jį vadina Naktiniu Ekspresu, galinčiu nuvežti pas tau brangų žmogų. Ar tai tikra? Ar traukinys padės Danjai surasti močiutę? O gal ji tik sapnuoja? Kai mergaitė išdrįsta įlipti į Naktinį Ekspresą, prasideda neįtikimi nuotykiai – laikas ir erdvė, regis, paklūsta visai kitokiems dėsniams. Kūrinys 2021 metais apdovanotas svarbia Suomijos Runebergo vaikų literatūros premija.

17. Evangelikų giesmynas su maldomis, PDF ir MP3 formatais.

Žurnalai

  1. Savaitė, 2022, Nr. 9, 10, 11, 12, 13, PDF ir MP3 formatais
  2. Metai, 2022, Nr. 3
  3. National Geographic Lietuva, 2022, Nr. 3
  4. IQ, 2022, Nr. 3
  5. Mūsų žodis, 2022, Nr. 3
  6. #ĮveikSave, 2022, Nr. 5 (kovas)
  7. Moteris, 2022, Nr. 1, 2, 3
  8. Iliustruotasis mokslas, 2022, Nr. 1, 2
  9. Psichologija Tau, 2022, Nr. 2
  10. Ar žinai, kad?, 2022, Nr. 1
  11. Žmonės. Legendos, 2022, Nr. 1

Spausdintos knygos Brailio raštu

1. Kristín Steinsdóttir. Šviesė (4 knygos)

Kristin Steinsdottir romanas „Šviesė“ parašytas remiantis autorės močiutės gyvenimo istorija. Pirmosios meilės praradimas bei naujos aplinkos dirgikliai išjudina ir taip netvirtą Šviesės psichologinę pusiausvyrą. Paulina – dabar jau moteris – vis sunkiau susitaiko su realybe ir ieško paguodos fantazijų bei iliuzijų pasaulyje. Prieš skaitytojo akis pamažu skleidžiasi užburianti unikalios moters gyvenimo istorija – moters, apie kurios (ir į ją panašių žmonių) išgyvenamą realybę tuo metu viešai nebuvo kalbama.

2. Aira, César. Vaiduokliai (2 knygos)

Ši istorija pilna intarpų ir nukrypimų, kuriais unikalusis argentiniečių rašytojas Césaris Aira įterpia svarstymus apie literatūrą, architektūrą, antropologiją, seksualumą, gyvenimą ir mirtį. „Vaiduokliai“ (1990) – autentiškas kūrinys, nuaustas iš daugybės perspektyvų, atmosferiško pasakojimo, humoro blyksnių ir gotikinių motyvų.

Sąrašas knygų Brailio raštu, kurias:

  • gali skaityti Brailio eilute tiesiai iš ELVIS;

  • gali užsakyti – spausdintą Brailio rašto knygą atsiųsime tiesiai į namus, jos grąžinti nereikės! Dėl užsakymo kreipkis tel. 8 666 85 307 arba el. paštas info@labiblioteka.lt

Pilnas (atnaujintas) sąrašas: https://www.labiblioteka.lt/naujienos/brailio-rasto-leidiniu-pagal-poreiki-sarasas/588

Nuo 1 iki 15 kn. sąraše – įkeltos 2021-2022 m.

 

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"