Peršokti į pagrindinį turinį

Kūrybinės dirbtuvės pasibaigė, o bibliotekos augimas – tik įsibėgėja

Kūrybinės dirbtuvės pasibaigė, o bibliotekos augimas – tik įsibėgėja

Gegužę ir birželį visuose miestuose, kuriuose veikia Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) padaliniai, vyko kūrybinės dirbtuvės „Kad skaityti galėtų visi: biblioteka, kuri vienija“. Minėdama 55 metų sukaktį, LAB pakvietė visus savo skaitytojus bei profesionalus ne tik pasidalinti savo istorijomis, patirtimis ar lūkesčiais, bet ir susitarti dėl LAB vystymosi krypties, ieškant drąsių ateities idėjų.

Net mažiausias pokyčių žingsnis negali būti žengtas neatsigręžus atgal: į istoriją, ištakas ir neregių bendruomenę, kuri prieš 55-erius metus sukūrė biblioteką, o dabar yra pasiruošusi jos ištekliais dalintis su visais, kam taip pat sunku skaityti. Todėl nenuostabu, kad svarbiausią, pirmąją renginio dalį, paskyrėme praeities istorijoms.

 

Kelios akimirkos iš ištikimų ilgamečių skaitytojų pasisakymų

Juozas: „Nebuvo, kad neregiai gyventų patamsiuose – jie turėjo savo biblioteką. Biblioteka aklajam yra šviesa. Skaitai – ir galva šviesesnė darosi. Trisdešimt metų grožinė literatūra Kaune Brailio raštu perrašinėta ranka. Taip, taškas į tašką, buvo kuriama biblioteka“.

Arvydas: „Biblioteka yra žmonės. Iki bibliotekos mažai domėjausi, o po to viskas gyva pasidarė – ne dėl mano nuopelnų, o dėl žmonių, kurie su manimi buvo. Biblioteka sužadino smalsumą, paskatino domėtis poezija, norą deklamuoti ir dainuoti.“

Roma: „Visada sakau: turėkit kantrybės, mokykitės klausytis knygos, to reikia išmokti. Noriu, kad biblioteka vienytų kuo daugiau žmonių, augtų ir stiprėtų.“

Alfonsas: „Biblioteka – tai mūsų informacijos šaltinis. Ji ne atskirtis, o išskirtis, ji teikia paslaugas ir aptarnauja išskirtinius žmones.“

 

LAB atveria duris platesnei auditorijai: ką sako mūsų naujieji skaitytojai?

Dabartis neišvengiamai yra praeities rezultatas. Kūrybinių dirbtuvių metu suteikėme šansą pasisakyti tiems, kas biblioteką ir skaitymo džiaugsmą atrado visai neseniai. Tai žmonės, turinys disleksiją, autizmo spektro sutrikimą ar fizinę negalią – sutrikimus, dėl kurių įprasta spausdinta knyga tampa ne malonumu, o išbandymu ir dideliu darbu.

Darius, turintis skaitymo sutrikimą (disleksiją) ir auginantis disleksiją turintį sūnų: „Klasėje buvau dažnai linksniuojamas, nes iš lietuvių kalbos nuolat gaudavau dvejetus, tėvai buvo kviečiami į mokyklą aiškintis, kodėl neskaitau, kodėl nerašau. Lietuvių kalbos egzaminą devintoje klasėje išlaikiau tik iš trečio karto. Teko palikti mokyklą – išėjau į technikumą, kur reikėjo braižyti, matuoti. Visada jaučiau, kad esu kitoks. Pirmą knygą perskaičiau 16-os, tai buvo „Faustas“. Skaityti buvo labai sunku, nesupratau, ką skaičiau, mokytoja konstatavo, kad neskaičiau... Iki šiol jaučiu literatūros stoką. Informaciją galima gauti kitaip, įvairiais būdais. LAB laužo stereotipą, kad informacija gaunama tik iš spausdintos knygos.“

Barbora, autistiško vaiko mama: „Mano vaikui tradicinis pasakų skaitymas netiko... Jis mieliau žiūrėdavo Youtube filmukus. Tada aš nufilmavau, kaip skaitau knygą „Grybų karas“, ir įkėliau tarp jo žiūrimų filmukų. Netrukus pastebėjau, kad jis išklausė mano skaitymą ne vieną kartą... Mes ir toliau „skaitome“ tokiu netradiciniu būdu. Prie garsinių knygų jis dar tik pratinasi. Daugeliui autistiškų vaikų garsinės knygos yra puikus sprendimas – juk jiems kyla dėmesio išlaikymo bei teksto suvokimo sunkumų. Net keli procentai gyventojų yra autistiški – tai be galo didelė potenciali LAB auditorija.“

Regina, kurios regėjimas su amžiumi nusilpo: „Anksčiau, kol gerai mačiau, daug keliaudavau. O dabar su garsinėmis knygomis aš keliauju per visą pasaulį. Atradau Italiją, Prancūziją. Čia toks malonumas! Akiratis prasiplečia. Ir mano senatvės svajonė išsipildo – galiu skaityti.“

 

Ateitis: bendruomenė akcentuoja LAB lyderystę įtraukties srityje

Kūrybinių dirbtuvių „Kad skaityti galėtų visi: biblioteka, kuri vienija“ dalyvius kvietėme drąsiai pažvelgti į bibliotekos ateitį ir pasvarstyti, už ką biblioteka galėtų gauti tarptautinės reikšmės apdovanojimą lygių galimybių ir įtraukties srityje 2030 m. Išsakytos idėjos, net pačios drąsiausios, mums padeda suprasti, ko iš mūsų laukiama, tikimasi ir kur link turime judėti!

„2030 m. biblioteka gauna apdovanojimą už mokymosi ypatumų stigmų naikinimą, už lyderystę ir kompetenciją konsultuojant ugdymo įstaigas dėl vadovėlių, kurie būtų prieinami visiems.“

„2030 su LAB pagalba visos šalies bibliotekos tampa ne tik virtualiai, bet ir fiziškai prieinamos visiems ypatumų turintiems žmonėms: visur yra vedimo ir įspėjamieji paviršiai, pažymėti laiptai ir įrengtos nuožulnos, informacija pateikiama kontrastingais užrašais ir Brailio raštu. Visų šalies bibliotekų darbuotojai žino, kaip pasitikti neregį, judėjimo negalią ar autizmo spektro sutrikimą turintį lankytoją. Knygą Brailio raštu galima gauti bet kurioje šalies bibliotekoje.“

„2030 m. biblioteka gauna apdovanojimą už išmaniosios aplinkos sukūrimą – ši technologija automatiškai nustato, koks skaitymo ypatumas būdingas vartotojui, ir pagal tai parenka jam tinkamiausią formatą (garsinį, Brailio raštą, lengvai suprantamą kalbą ar informacijos perteikimą vaizdu). Tokią aplinką valdyti mintimis galėtų ir nekalbantis vartotojas.“

Ambicingose ateities vizijose mūsų biblioteka matoma ne tik kaip įtraukties ir informacijos prieinamumo kompetencijų centras, bet ir kaip modernių formatų leidykla bei įtrauki kultūros renginių erdvė.

Beje, LAB jau dabar laukia visų ir kiekvieno – neturintieji skaitymo ypatumų čia gali mėgautis įprastinėmis knygomis ir sutikti savaip skaitančių bendraminčių.

 

Daugybė idėjų bibliotekos pavadinimui

Ateities idėjų užsūpuotiems kūrybinių dirbtuvių dalyviams teko dar viena labai rimta užduotis – išrinkti pavadinimą mūsų bibliotekai. Ar plečiantis skaitytojų auditorijoms, ji vis dar vadinsis Lietuvos aklųjų biblioteka? Ar šios bibliotekos „vėliava“ taps istorinė asmenybė? O gal... tai jau bus kur kas daugiau, nei biblioteka? Štai – aibė idėjų!

Erdvė „Skaitome visi“ | Prano Daunio biblioteka | „Jungtis“ | Biblioteka ypatingiems žmonėms | „Šviesa“ | Pritaikytų formatų biblioteka |Svajonių biblioteka | Prieinamo turinio biblioteka | Skaitymo namai | Lietuvos aklųjų biblioteka | MAGIJA (MAtau, GIrdžiu, JAučiu) | „Spindulys“ | Išmanioji biblioteka | Atvira pojūčių biblioteka | „Skaitančios mintys“ | Biblioteka turintiems skaitymo sunkumų | Lietuvos šviesos ir žinių fondas | Vaclovo Areimos biblioteka | „Skaityk lengvai“ | Ateities biblioteka | Biblioteka skaitantiems savaip | Erdvė „Skaityk savaip“ | Juozo Marcinkaus biblioteka | Išmanioji pritaikytų medijų biblioteka | Įtrauki biblioteka | „Patirk knygą“

 

Nuoširdžiai dėkojame visiems, dalyvavusiems kūrybinėse dirbtuvėse! Jūsų idėjos auga ir vystosi tiek LAB komandos kasdienybėje, tiek drąsiuose mūsų ateities planuose.

N.192

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"