Peršokti į pagrindinį turinį

LAB tarptautinių partnerysčių plėtra

LAB tarptautinių partnerysčių plėtra

Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojos pagal projektą „Lietuvos aklųjų bibliotekos tarptautinių partnerysčių plėtra“ dalyvavo dviejų dienų stažuotėje Estijoje. Stažuotė vyko Estijos aklųjų bibliotekoje.

Estijos aklųjų bibliotekos vadovė Marja Kivihall pristatė bibliotekos veiklos modelį. Biblioteka šiuo metu turi 840 vartotojų. Į šį skaičių įeina ne tik Estijoje, bet ir kitose šalyse – Suomijoje, Latvijoje, Lietuvoje – gyvenantys skaitytojai. Apie 50 proc. bibliotekos vartotojų – rusakalbiai, todėl nemaža leidybinės produkcijos specialiaisiais formatais dalis išleidžiama rusų kalba. Literatūros prieinamais skaitymo negalią turintiems vartotojams formatais sklaida vyksta per bibliotekos sukurtą elektroninę sistemą, pradėjusią veikti tais pačiais metais kaip LAB ELVIS – 2012 m., arba per paslaugų punktą, aptarnaujamą Estijos aklųjų organizacijos. Nemaža vartotojų dalis – disleksijos problemą turintys vartotojai, kurie patys su džiaugsmu ima atrasti specialiąją biblioteką ir prieinamus informacijos produktus.

Estijoje šiuo metu jau sukurta net 40 filmų su garsiniu vaizdavimu. Nustebino gana didelis filmų skaičius – Lietuvoje ši paslauga dar tik pradeda žengti pirmuosius žingsnius. Estijos aklųjų bibliotekos komunikacijos specialistas Priit Kasepalu garsinių komentarų kūrimo procese aktyviai dalyvauja kaip ekspertas.

LAB direktorė Rasa Januševičienė ir Informacijos išteklių centro vadovė Dalia Balčytytė išsamiai pristatė Lietuvos aklųjų bibliotekos veiklą. LAB ir Estijos aklųjų biblioteka pasirinko skirtingus kelius, skirtingus veiklos modelius. LAB modelis – įtraukios, socializuojančios, integruojančios ir visuomenę informacijos prieigos neįgaliesiems kūrimo klausimais edukuojančios bibliotekos; Estijos aklųjų biblioteka labiausiai koncentruojasi į leidybą ir informacijos produktų kūrimą.

Vyko diskusijos specialiųjų formatų leidinių leidybos, savanorystės ir kitais klausimais. Estijos kolegos surengė ekskursiją po biblioteką, noriai atsakinėjo į daugybę kylančių klausimų.

Stažuotės metu aplankėme ir Estijos nacionalinę biblioteką. Įspūdingas jos pastatas, primenantis pilį ar tvirtovę, pastatytas tik prie 25 metus, yra 8 aukštų ir daugiau kaip 5 tūkst. kvadratinių metrų ploto. LAB delegacijai surengta turininga ekskursija po biblioteką, supažindinta su jos erdvėmis, koncepcija ir sprendimais. Ši biblioteka galėtų būti universalaus dizaino pavyzdys. Jos erdvės prieinamos įvairią negalią turintiems žmonėms. Nors nepastebėjome specialaus pritaikymo regos neįgaliesiems, tačiau kiekvienoje vartotojams skirtoje erdvėje nuolat dirba bibliotekos darbuotojai, pasiruošę padėti rasti reikalingą informaciją ar vietą, konsultuoti, atsakyti į klausimus.

Stažuotės metu pasidalinta LAB informaciniais leidiniais ir kontaktine informacija. Pasitelkdami tarptautinę partnerystę tikimės užmegzti naujų ryšių ir pasisemti naujų idėjų.

N.1

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"