Peršokti į pagrindinį turinį

Liepos mėnesį išleidome

Liepos mėnesį išleidome

Dalinamės liepos mėnesį įgarsintų knygų sąrašu:

1. Virginie Despentes „Vernonas Subutexas 1“

Kas yra Vernonas Subutexas? Miesto legenda. Puolęs žmogus. Visuomenės veidrodis. Vernonas Subutexas ne taip jau seniai turėjo kultinę muzikos įrašų parduotuvę „Revolveris“. Dešimtajame dešimtmetyje legendos apie jį sklandė po visą Paryžių. Žavus, laisvas, pašėlęs rokeris, širdžių ėdikas. Tačiau 2006-aisiais, atėjus interneto amžiui ir vinilų nuosmukiui, įrašų parduotuvė bankrutuoja, o Vernono reputacija žlunga. Pasibaigus santaupoms, kaupiantis skoloms ir mirus turtingam draugui, kuris mokėdavo už jo buto nuomą, Vernonas Subutexas atsiduria Paryžiaus gatvėse – visuomenės paribiuose. Vienintelė Vernono Subutexo korta – trys kasetės, kuriose užfiksuota paskutinė Alekso Bličo, ką tik nuo perdozavimo mirusio garsaus muzikanto ir Vernono šelpėjo, išpažintis. Ieškodamas naudos, Vernonas neapdairiai paskleidžia žinią apie kasetes, ir netrukus minia žmonių – nuo kino prodiuserių iki detektyvų ir garsenybių – Vernonui nė neįtariant, jau lipa jam ant kulnų.

2. Joonas Porsti „Propagandos kerai“

Pasibaigus šaltajam karui ir sugriuvus Sovietų Sąjungai, pasaulis pasitiko kupiną vilčių dešimtmetį. Vis daugiau valstybių tapo demokratinės, o politinė propaganda, rodės, drauge su diktatūromis nugrimzdo į istorijos užmarštį. Vis dėlto šimtmetis, kuriame gyvename, parodė, kad demokratija nėra apsaugota nuo šio reiškinio. Irako karas, Ukrainos konfliktas ir radikaliosios Islamo valstybės iškilimas pavertė propagandą pasaulio politikos centru.

Žurnalistas Joonas Pörsti apžvelgia šimtą nuomonės kontroliavimo metų – nuo Pirmojo pasaulinio karo iki šiandien. Jis pasitelkia istorinius šaltinius, straipsnius ir faktus, bet kartu neapsunkina skaitytojo – publicistinis stilius įtaigus, jam netrūksta humoro ir ironijos.

3. Anthony Doerr „Malonės sniegas“

Hidrologas Deividas Vinkleris gyvena Aliaskoje. Nuo mažumės pakerėtas sniego, kartais jis sapnuoja pranašiškus sapnus. Sykį susapnavęs, jog per potvynį neįstengia išgelbėti dukrytės Greisės, apimtas panikos pabėga kuo toliau, kad tik pakeistų ateitį ir perrašytų lemtį. Kamuojamas kaltės ir nežinios, vienoje Karibų jūros saloje praleidžia dvidešimt penkerius metus. Bet kadaise Deividą išgelbėjusi šeima įtikina, kad jis turi grįžti į tėvynę ieškoti savųjų. A. Doerrio meistriškumas įspūdingas: krištolinio skaidrumo sakiniai, ryškios ir jaudinančios detalės.

4. Dan Snow „Ši diena istorijoje“

Ši knyga – tai 365 trumpi pasakojimai apie svarbiausius įvykius, nutikusius pasaulio istorijoje kurią nors vieną metų dieną. Kada prasidėjo ir baigėsi trumpiausias karas istorijoje? Kada ginčas dėl alaus Oksfordo aludėje tapo 100 mirčių ir 470 metų atgailos priežastimi? Kada ir, svarbiausia – kodėl Napoleonas pabėgo nuo pulko triušių?

Autorius sako: „Mano tikslas buvo parinkti dienų įvykius, kurie ir dabar dar ataidi. Būna ypatingų dienų – nuo nacionalinės sveikatos sistemos, Jungtinių Valstijų ar „Google“ radimosi dienos iki kinų jūrinės ekspedicijos ar britų valdžios Indijoje pabaigos, – kai mūsų politikos ar kultūros tektoninės plokštės pasislenka.“ Vieni įvykiai žinomi visiems, kiti tikrai nustebins. Ir nesakykite, kad nenorite sužinoti, kas lemtingo ir svarbaus nutiko tą dieną, kai gimėte jūs.

5. Fred Kaplan „Kibernetiniai karai“

Daugelis žmonių yra girdėję terminą „kibernetiniai karai“, tačiau labai mažai jų galėtų paaiškinti, kas tai iš tiesų yra. Žurnalistas ir rašytojas Fredas Kaplanas knygoje „Kibernetiniai karai“ naršo po vidinius JAV Nacionalinio saugumo agentūros koridorius, slapčiausius Pentagono kibernetinio saugumo skyrius ir analizuoja Baltuosiuose rūmuose vykstančias politines diskusijas apie kibernetinį saugumą. Autorius paaiškina, kas yra kibernetiniai karai, kaip jie sukeliami ir veikia visuomenę. Jis pasakoja dar negirdėtą istoriją apie karininkus, pareigūnus, mokslininkus ir šnipus, išradusius naują karybos rūšį, planavusius ir kėlusius kibernetinius karus daug dažniau nei žmonės nutuokė.

6. Michael Talbot „Holograminė visata“

Šiandien beveik visi žino, kas yra holograma – tai trimatis vaizdas, lazeriu suprojektuotas į erdvę. Ir štai du didžiausi XX amžiaus mąstytojai sako, kad mūsų visata – tai milžiniška holograma, kurią yra bent iš dalies sukūręs žmogaus protas. Mąstytojai, iškėlę šią idėją, yra fizikas teoretikas Davidas Bohmas (kuris, beje, buvo Einšteino globotinis) ir neurofiziologas Karlas Pribramas, kuris padėjo mums suprasti, kaip funkcionuoja žmogaus smegenys. Knygos autorius kūrybiškai plėtoja Bohmo ir Pribramo idėjas. Jis pateikia naują požiūrį į visatą, kuris ne tik leidžia atskleisti iki šiol neįmintas fizikos paslaptis, bet ir atsako į klausimą, kas yra tokie paslaptingi reiškiniai kaip telepatija, išėjimas iš kūno, skaidrūs sapnai, mistiniai kosminės vienybės pojūčiai ir stebuklingi išgijimai.

7. Anders Hansen „Treniruokite smegenis“

Judėjimas ne tik gerina savijautą, bet ir teigiamai veikia koncentraciją, atmintį, kūrybingumą ir atsparumą stresui. Aktyvi fizinė veikla padeda greičiau apdoroti informaciją ir prireikus geriau sutelkti protinius gebėjimus. Judėjimas yra efektyvus ir jokio šalutinio poveikio neturintis vaistas nuo nerimo, depresijos ir dėmesio sutrikimų. Tyrimai aiškiai rodo, kad atminties lavinimas, sudoku ir kryžiažodžiai teigiamu poveikiu smegenims nė iš tolo negali prilygti reguliariam fiziniam aktyvumui. Autorius populiariai aprašo milžinišką fizinio aktyvumo įtaką smegenims ir aiškina, kodėl net žinodami, kad judėti taip naudinga, mieliau liekame ant sofos.

8. Vadimas Zizas „(Ne)adekvatus Aš“

Knyga gimė iš didelio noro padėti kitiems išvengti skaudžių klaidų ir pasirinkti teisingą kelią. Anksti netekęs mamos ir patyręs kitų sudėtingų likimo išbandymų, Vadimas Zizas savo pavyzdžiu įrodo – išeitis visada yra. Žmogus gali rinktis, su kuo bendrauti, kuo tikėti ir ką pasiekti. Nors gyvenimo scenarijai dažnai primena kino filmą, bet prarasto laiko ar žmonių realybėje nebesusigrąžinsi. Garsus vyras skatina atsibusti iš vidutinybės miego, išdrįsti keisti savo mąstymą ir tapti pagarbos vertu žmogumi. Kiekvienas gali ir turi būti laimingas.

9. E. Douglas Kihn „Kinų medicina šiuolaikiniame pasaulyje“

Perskaitę šią Rytų medicinos gydytojo knygą, sužinosite, kokių galimybių teikia kinų medicina, ir išmoksite jas pritaikyti. Autorius pristato teorinius pagrindus ir kartu pateikia praktiškas strategijas, pratimus, užduotis bei konkrečius nurodymus, kaip pakeisti nesveikus įpročius sveikais. Baigę šiuos sveikos gyvensenos mokymus, sulėtinsite tempą, mažiau nerimausite, tapsite lieknesni ir stipresni bei pagerinsite gyvenimo kokybę.

10. Andrius Pauliukevičius „Tobulas kūnas“

Šioje knygoje daugiametę trenerio patirtį turintis ir asmeniniais pasiekimais Europos kultūrizmo čempionatuose Lietuvos vardą garsinantis Andrius Pauliukevičius pateikia aktualiausią informaciją tiems, kas nori patobulinti savo kūną. Jis griauna mitus apie pagrindinius mitybos ir sportavimo principus, kuriuos turėtų taikyti visi, siekiantys gražių kūno formų: tiek metantys svorį, tiek norintys padailinti raumenis. Skaitydami knygą sužinosite: kokie yra vyrų ir moterų kūno tipai ir kaip tokių tipų žmonėms maitintis ir treniruotis; svarbiausius mitybos principus ir nurodymus, kaip susidaryti mitybos planą; kaip sėkmingai mesti svorį; ką daryti norintiems džiaugtis gražiais raumenimis ir dar daug daugiau.

11. Michail Zygar „Imperija turi mirti“

Knygoje kalbama ne tik apie 1917 m. spalio perversmo-revoliucijos išvakares, bet ir apie 1905–1907 m. neramumus Rusijos imperijoje. Istoriniai įvykiai ir priežastinė jų seka atkuriama ne iš archyvinių šaltinių, o iš prisiminimų, memuarų ir biografijų, taigi politinis ir socialinis peizažas tapomas kaip portretų koliažas. Gyvenimiškos amžininkų istorijos ir neįtikėtinos jų biografijos susilieja į margą ekspresionistinę drobę, turinčią ir istorinę, ir literatūrinę vertę.

Nors personažų daugybė, skaitytojai tame margumyne nepasimeta. Jie su malonumu pasineria į žmogiškomis aistromis, svaiginančia sėkme, trapiais sandėriais ir niekingomis išdavystėmis kunkuliuojantį istorinių įvykių katilą, iš kurio, paveikta skurdo, priespaudos ir socialinių utopijų, išniro nauja socialinė ir politinė farmacija, pavadinta Sovietų Rusija, vėliau – SSRS.

12. Alfredas Bumblauskas, Mangirdas Bumblauskas „Lietuvos istorija: paaugusių žmonių knyga“, 2 dalis

Kodėl Lietuvoje keliamos dvi vėliavos: tautinė trispalvė ir senąją Lietuvą atstovaujanti istorinė vėliava su Vyčiu raudoname fone? Koks santykis tarp šių vėliavų, koks ryšys tarp senosios ir naujosios Lietuvos? Apie visa tai kalbama II Lietuvos istorijos dalyje „Ilgasis XIX amžius“.

Pagrindinis knygos autorių tikslas – papasakoti istoriją, regimą paauglio akimis ir išmokyti pastebėti istorijos, kultūros ženklus savo kasdienėje aplinkoje. Antroji Lietuvos istorijos dalis skirta XIX amžiui. Šis amžius – tai pereinamasis laikas nuo senosios Lietuvos istorijos, kuri baigėsi Abiejų Tautų Respublikos padalinimu 1795 m., iki naujosios, tautinės Lietuvos atsiradimo 1918 vasario 16 d. Tai kovų už valstybės laisvę ir tautinio atgimimo laikai. Mums svarbu parodyti, kaip per šį amžių pasikeitė tiek Lietuvos, tiek ir lietuvio supratimas.

13. Jojo Moyes „Uždraustas vaisius“

Mereme, penktojo dešimtmečio pajūrio miestelyje, kiekvienas žino savo vietą. Lotei Svift, merginai, gyvenančiai su gerbiama Holdenų šeima, Meremas patinka, o Holdenų duktė Silija priešinasi griežtoms jo normoms. Kai grupė menininkų atsikrausto į „Arkadiją“, didžiulį art deco stiliaus namą pajūryje, Lotė ir Silija susivilioja neįprastu jų gyvenimo būdu. Tai, kas vėliau nutinka name, lemia tragiškas ir ilgalaikes pasekmes. Po beveik pusės amžiaus „Arkadija“, kaip ir jos paslaptys, prisikelia naujam gyvenimui. Pasakojimas žadina klausimą: ar įmanoma visiškai užmiršti praeitį?

14. Grigorij Služitel „Savelijaus dienos“

Tai romanas apie išsiskyrimus ir praradimus, iš kurių daugiausia ir susideda tiek sužmogintų kačių, tiek sukatėjusių žmonių gyvenimas. Lydėdami katiną Savelijų klaidžiais ir toli gražu nelengvais keliais sužinosime, koks jo požiūris į pasaulį, žmones, mirtį ir meilę.

G. Služitelis meistriškai kuria personažus ir jų gyvenimo istorijas, miesto vaizdus ir atmosferą. Jo Savelijus labai jau nekatiniškas, veikiau tai žmogus katino kailiu: mąslus, smalsus, ironiškas, įžvalgus ir linkęs filosofuoti.

Tai pirmoji autoriaus knyga. Ji sulaukė didelės sėkmės, buvo palankiai įvertinta tiek skaitytojų, tiek kritikų ir pelnė ne vieną apdovanojimą.

15. David Graeber „Anarchistinės antropologijos fragmentai“

„Anarchistinės antropologijos fragmentai“ – ankstyvas Graeberio tekstas, kuriame jis apmąsto politinio angažuotumo ir akademinės veiklos santykį, o taip pat nedviprasmiškai pasisako už anarchizmą, kurį supranta kaip politinę nuostatą, skeptiškai žiūrinčią į bet kokią hierarchiją ir nelygybę. Tai ne tik refleksija, apibendrinanti tarptautinio lygio akademinio antropologo tyrimus, bet ir manifestas, kviečiantis ir kitus akademinės bendruomenės narius nusileisti iš savojo dramblio kaulo bokšto.

16. Hiro Arikawa „Keliaujančio katino kronikos“

Nana išsiruošė į kelią. Kadaise laukinis katinas, dabar jis patogiai tupi ant priekinės sidabrinio furgono sėdynės greta savo šeimininko Satoru ir žvelgia pro langą į besikeičiančius pribloškiamo grožio Japonijos vaizdus. Satoru jam nepaaiškino, kodėl reikėjo leistis į šią kelionę, bet Nanai nelabai ir rūpi: kad ir kiek ilgai, kad ir kaip toli keliautų, jam svarbiausia – kad šį nuotykį patirs kartu su savo žmogumi. Tačiau, įpusėjus kelionei ir aplankius tris senus Satoru draugus, Nana ima nuvokti, koks tikrasis jų kelionės tikslas ir kaip stipriai tai galų gale pakeis jųdviejų gyvenimus.

Knyga tapo bestseleriu ne tik Japonijoje, bet ir kitose šalyse – pasaulyje jau parduota daugiau nei 1 milijonas egzempliorių.

17. Steven Levitsky, Daniel Ziblatt „Kaip miršta demokratijos“

Ar šiandien demokratijai gresia pavojus? Įprasta manyti, kad demokratinė valdžia nuverčiama pasitelkus karinę jėgą, ginklus ir prievartą. Tačiau pastaruoju metu įsigali ne toks staigus ir dramatiškas būdas – vos pastebimai vykstantis procesas, prasidedantis jau prie balsavimo urnų. Ne vienoje šalyje teisėtai išrinkti vadovai kasdien žingsnis po žingsnio silpnina demokratiją, iki ši nustoja būti pamatiniu valstybės gyvenimo principu.

Autoriai siūlo dar kartą pažvelgti į šiuolaikinių demokratijų būklę ir neseną istoriją. Analizuojant praeities įvykius, kurie atvėrė vartus autoritariniam valdymui ar, priešingai, užkirto jam kelią, bei stebint demokratijas, patiriančias sunkumų, įmanoma suvaldyti demokratijos žlugimo grėsmę. Pasimokyti iš istorijos ypač svarbu dabar, kai didžiausioms ir stipriausioms pasaulio demokratijoms kyla vis daugiau iššūkių.

18. Frank Ryan „Virusfera. Nuo slogos iki COVID-19: slaptasis virusų pasaulis“

Įdomus ir ilgai trukęs virusų tyrimas – nuo to, kokie jie yra ir ką daro, iki gyvybiškai svarbaus vaidmens žmonijos istorijoje. Kas yra virusai? Ar jie turi genus? Ar jie egzistuoja pagal tuos pačius evoliucijos modelius, kaip ir augalai bei gyvūnai? Frankas Ryanas atsako į šiuos ir daugelį kitų klausimų, tyrinėdamas virusų sukeltas ligas – peršalimą, tymus, vėjaraupius, pūslelinę, kiaulytę ir raudonukę, taip pat mažiau pažįstamas ligas, tokias kaip pasiutligė, hemoraginė karštligė, Ebola, COVID-19 ir virusų sukeltas vėžys. Knygoje pateikiama įdomių faktų apie virusų elgesį ir tai, kas skatina juos užkrėsti savo šeimininką – žmogų.

19. Fernando Pessoa „Nerimo knyga“

Portugalų poetas ir prozininkas Fernando Pessoa (1888–1935) – mįslinga asmenybė, neprilygstamas tapatybių kūrėjas. Šis kūrinys buvo surinktas po rašytojo mirties iš jo paliktų sunkiai įskaitomų rankraščių. Pirmąkart pasirodžiusi tik 1982 metais, „Nerimo knyga“ tapo vienu iš pamatinių portugalų literatūros kūrinių. Ji apibūdinama kaip antiknyga, kaip literatūra anapus literatūros, kaip veikalas be rėmų ir be ribų. Joje F. Pessoos talentas iškyla visa didybe.

Bernardas Soarešas – niekuo neišsiskiriantis tarnautojas, slampinėtojas po Lisaboną. Jis sėdi prie stalo, nepriekaištingai tvarko sąskaitas ir kalba nerimasčių litanijas Nepaguodžiamųjų Guodėjai. Lisabonos ir jo sielos tikrovės susikerta, susilieja, susipina, o Soarešas stengiasi viską fiksuoti su apskaitininko skrupulingumu. Tai intymūs išpažinimai, ties bravūros ar parodijos riba balansuojantys giliaminčiai apmąstymai, grynosios poezijos proveržiai, vaikystės prisiminimai. Postmodernizmas gerokai prieš postmodernizmą. Absurdo teatras iki absurdo teatro. Čia daug kas trikdo, glumina, stulbina, baugina.

N.194

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"