Nauji leidiniai lenkų kalba!

Virtuali biblioteka ELVIS pasipildė garsiniais leidiniais lenkų kalba, kuriuos gavome iš Lenkijos centrinės bibliotekos neregių skyriaus (Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Dział Zbiorów dla Niewidomych).

Štai ką rasi naujienų sąraše:

1. Tokarczuk, Olga „Dom dzienny, dom nocny“

Literacka, imaginacyjna oda do pogranicza, nie tylko geograficznego, fizycznego, ale w najszerszym rozumieniu tego pojęcia... Jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści Olgi Tokarczuk.

2. Spyri, Johanna „Kornelia“

Zaniepokojony brakiem dobrych manier córki owdowiały ojciec, zmuszony do dłuższego wyjazdu, wzywa na pomoc dwie ciotki dziewczynki.

Spontaniczna, naturalna Kornelia jest trudnym materiałem na damę - woli świat natury i prostoty. Czy uda jej się ocalić ten swój świat?

3. Doctorow, Edgar Lawrence „Ragtime“

Ameryka, początek XX wieku. Epoka wielkich odkryć, wynalazków i gwałtownego rozwoju techniki, epoka wielkich przemian społecznych i politycznych. Na tym tle toczy się akcja Ragtime'u, falująca jak tytułowa synkopowana murzyńska muzyka tamtych czasów. Liczne wątki tej powieści splatają się w pełen ekspresji obraz amerykańskiego społeczeństwa. Jest tu więc rodzina zamożnego przemysłowca i uczonego amatora, uczestnika wypraw polarnych, tragiczna postać czarnego pianisty ragtime'owego, uwikłanego w konflikt z białą społecznością małego miasteczka, żydowski emigrant z Łotwy, który robi karierę jako jeden z prekursorów sztuki filmowej. Obok tych fikcyjnych postaci pojawiają się autentyczni bohaterowie epoki - Henry Ford czy Harry Houdini.

4. Tokarczuk, Olga „Bieguni“

Co mamy wspólnego z biegunami - prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?

Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów - Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków.

Ta powieść nie ma granic - dzieje się na całym świecie.

5. Tokarczuk, Olga „E. E.“

Inicjacyjna powieść, dzięki której Olga Tokarczuk zyskała uznanie krytyki i czytelników. Historia piętnastoletniej dziewczyny o zdolnościach mediumicznych, dojrzewającej w Breslau na początku XX wieku.

6. Tokarczuk, Olga „Gra na wielu bębenkach“

Najgłośniejszy i najszerzej komentowany tom opowiadań ostatnich dekad. Bogactwo tematów i maestria krótkiej formy. Za zasłoną codzienności autorka dostrzega zawsze coś, co burzy porządek i wyrywa z rutyny.

7. Tokarczuk, Olga „Opowiadania zimowe“

Świat staje się coraz bardziej bizarny.

Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk.

Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.

Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.

Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?

Zmienny rytm opowiadań sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty.

8. Tokarczuk, Olga „Szafa“

Świat niepokojącej wyobraźni Olgi Tokarczuk. Trzy mistrzowskie opowiadania, uznawane za kwintesencję krótkiej formy w twórczości noblistki.

9. Tokarczuk, Olga „Podróż Ludzi Księgi“

Francja, rok 1685. Król Słońce ustanawia katolicyzm jedynym legalnym wyznaniem. Grupy hugenotów przemierzają kraj, by dotrzeć na północ, gdzie mają nadzieję znaleźć nową ojczyznę.

10. Tokarczuk, Olga „Prawiek i inne czasy“

Jedna z najgłośniejszych i najpoczytniejszych powieści Olgi Tokarczuk, przełożona na trzydzieści języków. Prawiek – wieś w centralnej Polsce – skupia losy pokoleń kilku rodzin, codzienność przeplata tu się z niezwykłością, rzeczywistość z mitem.

11. Tokarczuk, Olga „Prowadź swój pług przez kości umarłych“

Inspirująca, głośno dyskutowana powieść. Thriller moralny z metafizyczną zagadką, zaskakującą pod każdym względem.

Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wsród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko - miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake'a. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarami padają myśliwi. Czy to możliwe, by - jak sugeruje Duszejko - to zwierzęta zaczęły czyhać na życie swoich oprawców? Wszak Blake pisał: "Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie".

12. Tokarczuk, Olga „Księgi Jakubowe“

Rzeczpospolita w przededniu rozbiorów, wielokulturowa, wieloetniczna kraina bliższa Stambułowi niż Paryżowi i człowiek znikąd, który zmieni los wielu tysięcy ludzi. Wielka podróż od chłopskich chat poprzez magnackie dwory aż do cesarskich komnat.