Rugpjūčio 14 d. Gold FM eteryje bus tęsiama sociokultūrinės radijo laidos „Aklas pasimatymas“ transliacija. Jau dešimtą sezoną transliuojama laida nuo šiol ne tik kalbės jautriomis socialinėmis temomis, bet ir kvies klausytojus išgirsti aktualias naujienas lengvai suprantama kalba. „Žinios lengvai“ – tai pirmoji naujienų apžvalga Lietuvoje, parengta lengvai suprantama kalba.
Projekto sumanytoja Lina Žaltauskaitė džiaugiasi, kad radijo laida „Aklas pasimatymas“, iš pradžių sukurta pasakoti apie neregių gyvenimo ypatumus, o vėliau praplėtusi lauką iki įvairių socialiai jautrių grupių aktualijų, grįžta į eterį: „Dešimt metų skambėti komercinės radijo stoties eteryje ir dar kalbant jautriomis visuomenėje temomis – tai yra labai daug. Aš didžiuojuosi, kad galime tęsti savo darbus“, – sako laidos kūrėja.
Nuo pat sukūrimo pradžios, laidos tikslas buvo kviesti visuomenę į pasimatymus su tuo, kas mažiau pažįstama ir suprantama, supažindinti su galimybėmis, kurias atranda žmonės su negalia bei kitų sunkumų turinčios jautrios socialinės grupės.
„Manau, kad šioje informacijos gausoje yra labai svarbu suteikti visuomenei galimybę išgirsti ir tokios informacijos, kuri prisidėtų prie stereotipų laužymo, galų galia, parodytų, kad žmogaus galimybės, juolab šiame pažangos laike, yra nepamatuojamos. Norime kalbėti apie Lietuvą, kurioje įvairovė yra gerbiama ir vertinama“, – džiaugiasi darbus tęsianti laidos vedėja Irma Jokštytė-Stanevičienė.
Laidos kūrėjos pripažįsta, kad tęsti darbus be finansinės paramos būtų neįmanoma, todėl džiaugiasi gauta Medijų rėmimo fondo parama, leidžiančia atnaujinti veiklą.
„Per laidos gyvavimo metus, keitėsi ne tik visuomenė, keitėmės ir mes, „Aklo pasimatymo“ kūrybinė komanda. Atsirado naujų sumanymų, plečiame informacinės sklaidos lauką. Nuo rudens tv.alfa.lt portale kviesime žiūrovus į „Susitikimus“ su „Aklo pasimatymo“ herojais, jų istorijos įkvėps ne vieną. Na, o pagrindinė šio sezono naujiena – tai pirmosios žinios Lietuvoje, lengvai suprantama kalba“, – apie laidos naujienas pasakoja L. Žaltauskaitė.
„Žinios lengvai“ bus rengiamos bendradarbiaujant su VšĮ Informacijos kaupimo ir sklaidos centru. Jo direktorė Miglė Baltrūnaitė džiaugiasi didėjančiu informacijos prieinamumu:
„Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis informacija parengta lengvai suprantama kalba (easy tor ead) informacijos prieinamumą pagerintų net 15 proc. (apie 420 tūkst.) Lietuvos gyventojų. Nors pagrindinė lengvai suprantamos kalbos tikslinė auditorija yra skiriami asmenys su intelekto negalia į skaitytojų ratą yra įtraukiami ir, pavyzdžiui, negimtakalbiai asmenys, senjorai (kurie patiria demenciją), vaikai.
Skirtingose pasaulio šalyse jau yra įvairių tekstų pritaikytų lengvai suprantama kalba: grožinės literatūros knygos, receptų knygos, istorinės knygos ir t.t. Labai džiugu, kad ir Lietuvoje judame vis platesniu informacijos prieinamumo keliu. Šiuo metu Lietuvoje jau turime pirmąją grožinę literatūros knygą parengtą lengvai suprantama kalba, tačiau didžiausias tekstų lengvai suprantama kalba srautas yra informaciniai tekstai: apie tam tikras Lietuvos institucijas, asmenims su negalia skirtas paslaugas ar kompensacijas ir pan. Šie tekstai yra labai svarbūs ir reikalingi, tačiau tai nėra tie tekstai, kuriuos žmogus norėtų skaityti vakare su puodeliu arbatos. Labai trūksta tokios informacijos, kurią mes kiekvienas girdime kas dieną: kas svarbaus įvyko šiandien? Gal svarbios sporto varžybos? Gal svarbus įvykis Lietuvoje? Gal kažkas išleido naują albumą? Juk visi norime žinoti, kas vyksta mūsų visuomenėje, taip ir tampame jos dalimi, tiek dalyvaudami, tiek žinodami kas vyksta aplink mus ir su mumis“, – sako ekspertė M. Baltrūnaitė.
„Žinios lengvai“ nebūtų galėjusios nuskambėti eteryje ir be verslo indėlio. Šių žinių atsiradimą finansuoja telekomunikacijų bendrovė Telia, jau ne pirmą kartą remianti iniciatyvas, kurių dėka informacijos prieinamumas socialiai jautrioms grupėms didėja:
„Nuoširdžiai tikime, kad kuriame ryšius tarp žmonių, ir norime tai daryti tvaresnėje ir pažangesnėje visuomenėje, bei prisidėti prie lygių galimybių bei sąlygų gerinimo ne tik savo organizacijoje, bet skatindami įtrauktį visais lygmenimis platesniame – visuomenės kontekste. Žinios lengvai suprantama kalba labai svarbus žingsnis į informacijos prieinamumą – visiems“, – džiaugiasi Telia įvairovės ir įtraukties partnerė Julija Markeliūnė.
Ekspertė taip pat pastebi, kad prisidėdami prie tokių svarbių pokyčių, verslai ne tik patys tampa socialiai jautresni, bet taip rodo ir tinkamą dialogo pavyzdį kitiems:
„Nepriklausomai nuo savo dydžio kiekviena kompanija susideda iš žmonių, kurie yra dalis visuomenės, todėl ir baimės ar nuostatos organizacijoje labai panašios kaip ir visuomenėje. Prisidėdami prie įvairių socialinių akcijų pirmiausia keičiamės patys, tuo pačiu keisdami ir visuomenę. Labai tikimės, kad šis bendradarbiavimas dar labiau prisidės prie taip reikalingų pokyčių žmonių su negalia įtraukties tema, dažnai sakau, kad Lietuvoje esame skolingi dešimtmečius tylos žmonių su negalia temai, pastebime, kad pradėjus kalbėti įvyksta tartum domino efektas ir vis daugiau verslų pradeda kalbėti žmonių su negalia tema. Šioje vietoje nėra vietos konkurencijai, labai džiaugiamės matydami, kai kiti verslai jungiasi ir kokią įtaką tai daro visuomenei.“
Atnaujintą „Aklo pasimatymo“ laidą klausytojai išgirs trečiadieniais – 19:00, o „Žinios lengvai“ – 20:00 Gold FM eteryje. Visos laidos vėliau bus talpinamos goldfm.lt grojaraštyje ir Youtube kanale „Aklas pasimatymas“.
Komentarai