Dalinamės rugpjūčio mėnesį įgarsintų knygų sąrašu:
1. F. Fellini „Intymus žodynas“
Tai grakštūs didžio menininko pasakojimai apie jo patirtą, suprastą ir kurtą pasaulį. Tai poetiškos miniatiūros, kuriomis režisierius išsako savo požiūrį į kūrybą, religiją, politiką, į meną ir menininkus, į paradoksų kupiną žmogaus gyvenimą. Šioje knygoje F. Fellinis itin atviras. „Fellinio žodžio menas yra tylesnis, ne taip gerai matomas, tačiau ryškus ir stulbinantis – reikėtų jį iškelti, pabrėžti, išryškinti. [...] Tai menas pasakoti istorijas, apibūdinti aktorius, menininkus, paprastus žmones ar įvykius; jo žvilgsnis į pasaulį, išsakytas žodžiais; jo kalbėsenos elegancija, gelmė, lengvumas; jo kalba, visada kupina poezijos, turtinga emocijų, kokias tik jis gebėjo sukurti ir perteikti“, – rašo apie F. Fellinio „Intymų žodyną“ jo vaikaitė, asistentė ir kūrybos tyrinėtoja Daniela Barbiani.
2. D. Kazragytė „Kur skrendi, vienišas paukšti“
Kaip visad atvirai, su humoru ir autoironija aktorė pasakoja, kas jos gyvenime įvyko 2017–2019 metais. Gastrolės su spektakliu „Didvyrių aikštė“. Bičiulės padovanota staigmena – dvi savaitės išsvajotame Izraelyje. Nuotykiai ir netikėtumai. Vasaros kaime. Maži kasdienybės stebuklai, kuriuos Doloresa Kazragytė taip moka pamatyti. Ir prisiminimai apie sutiktus žmones: artimus ir tolimus, išėjusius, bet vis dėlto esančius šalia, padėjusius pasirinkti kelią ir ėjusius drauge. Kelionė tęsiasi.
3. M. Enard „Vagių gatvė“
Pasakojimas apie dideles žmogaus svajones ir žlungančias viltis, vaiko virsmo suaugusiuoju, pasišventusio tikinčiojo virsmo nusidėjėliu istorija, kurios fone sukyla ir išblėsta pirmoji Arabų pavasario revoliucijos banga, stiprėja religinis ekstremizmas, nukreiptas į Lakdaro svajonių kraštą – Ispaniją, o Barseloną siaučia kruvinos katalonų nepriklausomybės kovos. Galų gale Lakdaras, tarsi kartojantis Albertʼo Camus romano „Svetimas“ herojaus likimą, ima nujausti neišvengiamą tiesą: kad ir kiek kartų pradėsi gyvenimą iš naujo, kad ir kaip stengsiesi pritapti, tavo praeitis ir tavo kultūra nuolat lips tau ant kulnų, kol galop liksi vienas, svetimas tarp savų.
4. Renesanso išmintis
Jūsų rankose ryškiausią pėdsaką palikusių Renesanso meno, kultūros, mokslo, politikos atstovų mintys apie praeitį ir ateitį, humaniškumo, tikėjimo žmogaus jėgomis ir atsakomybės už savo poelgius idėjos. Renesanso žmogus, užnugaryje palikęs viduramžių tamsumą ir prietaringas baimes, žvelgia į pasaulį kitomis akimis. Pasitelkęs asmens laisvės, proto galios, kritinio mąstymo galimybes jis siekia suprasti save ir aplinką. Šimtmečius kaupta ir iš lūpų į lūpas perduodama Renesanso žmonių išmintis pralenkia laiką ir išlieka aktuali šiuolaikiniam žmogui. Tegul Leonardo da Vinčio, Martyno Liuterio, Elžbietos I, Galijėjaus Galilėjo, Viljamo Šekspyro ir kitų didžių Renesanso epochos žmonių mintys tampa jūsų asmeniniu vedliu tiek mąstant apie kasdienybę, tiek ieškant polėkių ir įkvėpimo!
5. J. Bortkevičienė „Atsakinga tėvystė“
Ar norėtumėte, kad jūsų vaikas elgtųsi tinkamai? TAIP – atsakytų absoliučiai visi tėvai, tačiau, kaip tą pasiekti, žinome ne visi. Auklėjimo rekomendacijų, metodų, patarimų yra tiek daug ir įvairių, kad išsirinkti tinkamiausią – sudėtinga. Viskas bus kur kas paprasčiau, jei vadovausitės dviem kriterijais – meile ir atsakomybe, o šimtus taisyklių pakeisite keliomis auksinėmis: turėti kantrybės, skirti laiko, dėmesio ir pamėginti suprasti savo vaikus. Tai yra pagrindiniai atsakingos tėvystės principai, kuriais vadovautis ir siūlo šios knygos autorė – psichologė, edukologė, konferencijos „Atsakinga tėvystė“ idėjos sumanytoja ir organizatorė, trijų vaikų mama Jūratė Bortkevičienė. Autorė atskleidžia, kaip kurti darnius, meile ir pagarba pagrįstus santykius su savo atžalomis.
6. M. Walker „Kodėl mes miegame“
„Kodėl mes miegame: miego ir sapnų galia“ – tarptautinis neurofiziologijos mokslų daktaro Matthew Walker bestseleris. Tai – detalus, daugybe mokslinių tyrimų paremtas leidinys, kuris kiekvieną skaitytoją įtikins, kad geras miegas lemia gerą sveikatą, neutralizuoja stresą ir garantuoja ilgesnį gyvenimą, padeda susikoncentruoti sudėtingoms užduotims, padidina kūrybiškumą ir veikia daug efektyviau nei bet kokie stimuliatoriai.
7. E. Verdeck, E. Reeve „Išgyvenimo knyga vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų“
Knygoje keliami svarbūs klausimai („Kas yra ASS?“, „Kodėl aš?“) ir pateikiamos strategijos, kaip bendrauti, susirasti draugų, ką daryti, kad sektųsi mokykloje. Knygos dalyje apie kūną ir smegenis aiškinama apie simptomų valdymą, mankštą, dietą, higieną, atsipalaidavimą, miegą, tualeto reikalus ir stimus. Ypatingas dėmesys skiriamas padėti vaikams susidoroti su stipriomis emocijomis, keisti elgesį, o prireikus sulaukti paramos iš savo „pagalbininkų komandos“. Knygoje yra daug tikrų vaikų istorijų. Tai tarsi vadovėlis, kurį galima atsiversti visada, kai prireikia pagalbos. Naudokitės knyga, kai reikia išmokti naują temą ar įgūdį. Atsiverskite ją iš naujo, kai vaikui kyla klausimų, kai jis susiduria su pokyčiais, išgyvena tam tikrą raidos etapą ar stengiasi įveikti sunkumus.
8. A. Ostrovsky „Pramanyta Rusija: nuo Gorbačiovo laisvės iki Putino karo“
Išskirtinė The Economist biuro Maskvoje vadovo Arkady Ostrovsky knyga „Pramanyta Rusija: nuo Gorbačiovo laisvės iki Putino karo“ analizuoja, kaip valstybė, prieš daugiau nei ketvirtį amžiaus paskelbusi laisvę, vėl tapo autokratine ir ėmė konfrontuoti su Vakarais. Gilios įžvalgos, kurias padaryti gali tik tikras rusas, supažindina skaitytoją su propagandos meistrais, oligarchais, machinatoriais, kurie kūrė Rusiją po Sovietų Sąjungos žlugimo. Jie kūrė ir naują, grėsmingą tapatybę šaliai, kurioje idėjos dažnai naudojamos kaip vėzdai. Ostravsky‘o žinios apie daugybę svarbiausių žaidėjų leidžia jam paaiškinti Vladimiro Putino iškilimą ir atskleisti, kaip jis įvaldė naują demagoginį populizmą.
9. K. Bojs „Mano šeima europiečiai“
Karin Bojs savo šeimos mažumą ypač aštriai suvokė per savo mamos laidotuves. Ji nepažinojo net senelių, o tuo labiau nieko nežinojo apie dar ankstesnes kartas. Gedėdama mamos autorė nusprendė pasidaryti DNR tyrimus ir tokiu būdu daugiau sužinoti apie save, šeimos ryšius ir santykius su visuomene. Ji itin gilinosi į savo DNR sekos nustatymo procesą taip tapdama savotiško eksperimento dalimi. Stebėtina, bet autorė sugebėjo atsekti savo šeimos liniją iki priešistorinių laikų. Tyrimo metu autorė bendravo su dešimtimis mokslininkų, dirbančių genetinių tyrimų srityje. Autorės pasakojimas apima visą Europą, knygoje kalbama apie centrinės Vokietijos neandartaliečius, Prancūzijoje gyvenusius senovės žmones.
„Mano šeima europiečiai“ – tai ir Europos tautų istorija. Šiuolaikinės technologijos ir nauji metodai leidžia atsekti savo protėvių kilmę. Autorė teigia, kad DNR gali padėti suprasti ankstesnių kartų patirtis bei paveldėtus tokius dalykus, kaip identitetas ar sveikata.
10. M. Galeotty „Vory“
Markas Galeotti – Rusijos organizuoto nusikalstamumo ekspertas, konsultuojantis įvairių šalių vyriausybės ir teisėsaugos įstaigas. Po du dešimtmečius trukusių autoriaus tyrimų atsirado unikalus pasakojimas apie vory – Rusijos supermafiją. Vory atsirado dvidešimtojo amžiaus pradžioje lageriuose ir kalėjimuose. Ten ir susiformavo jų savita subkultūra su hierarchija, unikalia tatuiruočių simbolika, bausmių sistema, vagių kodeksu, draudžiančiu bet kokį mokamą darbą, bet kokias asociacijas su vyriausybe ar teisėsauga. Vory v zakone išgyveno, prisitaikė ir klestėjo per visus istorijos pokyčius: stalinizmą, Šaltąjį karą, Afganistano karą, Sovietų Sąjungos žlugimą. Šiandien jų įtaka siekia tiek nusikalstamą pogrindį, tiek aukščiausius Rusijos valdžios sluoksnius. Tatuiruoti lagerių kaliniai tapo grėsmingais kostiumuotais gangsteriais.
11. J. Cummine „Amerikos purvas“
Perskaičiusieji „Amerikos purvą“ pasikeis negrįžtamai. Tai viena svarbiausių mūsų laikų knygų – literatūros žygdarbis, kiekviename puslapyje pulsuojantis širdgėla, drama ir humaniškumu. Priversti bėgti Lidija ir jos aštuonmetis sūnus Luka atsisveikina su ligi tol turėtais įprastiniais viduriniosios klasės gyvenimo patogumais. Jie tampa eiliniais migrantais, keliaujančiais per Meksiką ant traukinių vagonų stogų Jungtinių Amerikos Valstijų link. 2020 m. pradžioje romano „Amerikos purvas“ leidėjas buvo priverstas atšaukti numatytą autorės turą po JAV, nes jai buvo pagrasinta mirtimi.
12. Marcel Proust „Apie skaitymą“
Tai dvi esė, kuriose vienas žymiausių visų laikų rašytojų apmąsto, kodėl mes skaitome. Sumanytos kaip refleksijos apie Prousto itin mėgtą meno kritiką Johną Ruskiną, šios esė virsta psichologine skaitymo studija. Prousto išvada – kitaip nei bet kas kitas, skaitymas gali tapti postūmiu savarankiškam dvasiniam gyvenimui. Šios esė lietuviškai pasirodo pirmąkart, iš prancūzų kalbos jas išvertė Prousto žinovas prof. Vytautas Bikulčius.
13. R. Korsakienė, V. Grybaitė „Strateginis organizacijų valdymas“
Ši mokomoji knyga yra pagrįsta pripažintomis strateginio valdymo teorijomis ir praktinėmis koncepcijomis. Mokomasis leidinys apima pagrindines organizacijos verslo ir korporacijos lygmens strategijas, analizuoja strategijos ir įmonės veiklos organizavimo suderinimo bei strateginių pokyčių valdymo klausimus. Leidinys skiriamas studentams, studijuojantiems verslo vadybos ir įstaigų vadybos pagrindinių studijų programas. Be to, leidiniu gali naudotis inžinerines programas studijuojantys studentai, siekiantys suvokti strateginio valdymo problemas ir įgyti strateginio valdymo gebėjimų.
14. K. O. Knausgaard „Mano kova 4. Šokis tamsoje“
Aštuoniolikmetis Karlas Uvė pirmąkart atsiskiria nuo tėvų ir išvyksta į nediduką žvejų kaimelį pačiame Šiaurės Norvegijos pakraštyje dirbti mokytoju ir rašyti. Ten jį pasitinka naujų ir trikdančių patirčių kupinas pasaulis. Nors vietiniai jį priima šiltai, nuožmaus šalčio naktims vis plačiau užgulant kaimą, Karlas Uvė ir pats ima grimzti į tamsą. Romane pasakojama apie klaustrofobišką, bet grožio kupiną jauno žmogaus pasaulį, apie plačius, bet naivius jo užmojus, paties išprovokuojamas žeminančias situacijas, nuoširdumą ir brandos stoką, egzistencinio ir seksualinio išsilaisvinimo troškimą, lydimus nesibaigiančios arktinės žiemos.
15. B. Sullivan „Susipažinkite – tai jūs“
Genetikos specialistas Bill Sullivan padeda atsakyti į klausimą, kodėl esame tokie, kokie esame. Arba tiesiog supažindina mus pačius su savimi. Autorius bando atsakyti, kas gi nulemia mūsų asmenybę, trauką tam tikriems dalykams bei pomėgius. Mokslas jau pažengė tiek, kad į išvardintus klausimus gali atsakyti paprastai ir aiškiai. Mėgstamiausi patiekalai, patraukliausios asmenybės, jausmai, etiniai, politiniai įsitikinimai ir kiti dalykai, kurie veda mus per gyvenimą, yra nulemti DNR, mikrobų bei mus supančios aplinkos. Profesorius teigia, kad daugelis atsakymų iš tikrųjų slypi mūsų individualioje DNR struktūroje.
16. I. Kant „Apie pedagogiką“
Vienas žymiausių visų laikų mąstytojų Immanuelis Kantas apibendrina savo požiūrį į pedagogiką. Susisteminamos perskyros tarp lavinimo ir mokymo, aptariami skirtingi mokytojų ir tėvų vaidmenys. Svarbiausia knygos įžvalga – vaikai turi būti mokomi ne dabarčiai, bet ateičiai.
17. M. Martišius „Kiek kainuoja laikas“
„Kiek kainuoja laikas?“ net žaliausią ekonomikos srityje pavers žinovu. Knygoje nerasite atbaidančių mokslinių nuorodų ar grafikų. Čia suvokiama jūsų laiko kaina: jei turite daugiau laisvo laiko, galite skaityti nuo pradžios iki pabaigos ir įgyti galybę žinių. Jei esate užsiėmęs, skaitykite tik intarpus, kuriuose pateikiamos kiekvieną temą iliustruojančios istorijos.
Nuo pasakojimo apie pinigų plovimo pavadinimo kilmę ir vaikų ginčo dėl saldainių iki investavimo, korupcijos ir konkurencijos – pasitelkdamas įvairias istorijas ir pavyzdžius, nuspalvinančius kartais nykoką teoriją, dr. Mantas Martišius gyvai ir suprantamai paaiškina esmines ekonomikos dedamąsias.
Komentarai