Dalinamės vasario mėnesį įgarsintų knygų sąrašu:
1. Imogen Clark. Laiškai iš praeities
Karai vos per trisdešimt ir ji siuva nuotakoms vestuvines sukneles. Deja, jos pačios gyvenimas nė iš tolo neprimena pakilios šventės: tėvas serga Alzheimeriu ir Kara vienintelė gali juo pasirūpinti; motina mirė, kai jai buvo dveji, o vyresnysis brolis Maiklas paliko namus vos baigęs mokyklą. Atradusi laiko Kara užlipa į palėpę, į kurią vaikystėje tėvas griežtai drausdavo eiti. Tarp daugybės senų daiktų ji randa dulkėtą dėžę, o joje – šūsnį atvirlaiškių iš įvairiausių pasaulio kampelių... Kas ir kodėl penkiolika metų juos siuntė? Ar tai dėl jų buvo draudžiama įžengti į palėpę? Kara negali liautis apie tai galvojusi. Tačiau ko griebtis, jei vienintelis žmogus, galintis ką nors papasakoti, nebeatsimena net savo paties vardo? Kara supranta – lengva nebus, bet šįkart ji nepasiduos. „Laiškai iš praeities“ – intriguojanti istorija apie šeimą gaubiančias paslaptis ir apie tai, kiek daug galime pasiekti pasikliaudami nuojauta. I. Clark šiame romane nesiūlo lengvų išeičių, tačiau palieka gerų permainų viltį.
2. Jack Higgins. Erelis nusileido
Romanas, sulaukęs didžiulio pasisekimo ir pelnęs rašytojui tarptautinį pripažinimą, yra išverstas į 55 pasaulio kalbas. Vokiečių žvalgybininkai, persirengę anglų desantininkais, užima pajūrio miestelį Anglijoje ir ketina įvykdyti neregėto įžūlumo operaciją. Į Antrojo pasaulinio karo metus skaitytoją nukeliantis įtempto siužeto nutrūktgalviškas karinis trileris pasižymi autentiška dvasia ir vaizduotę kaitinančiais nuotykiais.
3. Sofi Oksanen. Šunų aikštelė
Pagrindinė veikėja Olenka, nesėkmingai susiklosčius modelio karjerai, grįžta namo į Ukrainą, kur jos laukia nepriteklių spaudžiama šeima. Likimas Olenką suveda su šių dienų verslu: pagalbinio apvaisinimo klinikai pardavusi kiaušialąstes, per savo sumanumą netrukus gauna darbą agentūroje, telkiančioje donores bei surogatines motinas ir sparčiai kyla aukštyn. Tačiau ilgainiui ne viskas susiklosto sėkmingai: merginą pasiveja tolimos praeities klaidos, išvyniojančios ilgą paklydimų ir nusikaltimų grandinę, kurios ji nepajėgia nutraukti ir turi bėgti iš šalies. Per Olenkos prisiminimus pamažu atsiveria nemalonios praeities paslaptys: šeimos praturtėjimas postsovietiniais metais, aklo paklusnumo tėvui sukurstyti nusikaltimai, sąsajos su oligarchais.
4. Viktorija Aprimaitė. Vakaro istorijos Lietuvos mergaitėms
Knygoje „Vakaro istorijos Lietuvos mergaitėms“ pasimatysime su šimtu Lietuvos istorinių ir šių dienų moterų. Ir nors knygą dedikuojame mergaitėms, neabejojame, ji patiks ir berniukams, nes kalba apie drąsą, ryžtą ir tikėjimą savo svajonėmis. Rekomenduojame patiems įvairiausiems skaitytojams, neapribojant jų amžiaus. Tačiau svarbu viena – smalsumas. Būtent todėl knygoje ne viena užduotis, prašanti pagalvoti, papasakoti, prisiminti ar atspėti.
5. Norbertas Černiauskas. 1940. Paskutinė Lietuvos vasara
Tai penkiolikos dienų mozaika, sudėliota iš paprastų žmonių kasdienybės ir patirčių. 1940-ųjų vasara – riba, kurią peržengusi mūsų šalis niekada nebebuvo tokia kaip anksčiau. 1940-ųjų vasara buvo paskutinė nepriklausomos valstybės vasara. Tačiau kalbėdami apie tą laikmetį istorikai dažniausiai analizuoja istorinius procesus, nagrinėja svarbiausius sprendimus ar gilinasi į geopolitinius žaidimus. Norberto Černiausko knyga kitokia. Ji apie žmones. Žmonės, kurie kaip ir kiekvienais metais ruošėsi derliaus sezonui. Žmones, kurie planavo vasaros atostogas, mokyklų ar universitetų išleistuves. Žmonės, kurie norėjo sportuoti, ilsėtis, keliauti, pažinti, atrasti. Ir tuos žmones, kuriems vasara yra pats darbymetis ūkyje.
6. Gina Wilkinson. Kai pražysta abrikosai
Trijų drąsių ir ryžtingų moterų gyvenimas, rodos, apvirsta aukštyn kojomis, kai negailestingo diktatoriaus režimo fone persipina pasitikėjimas ir išdavystė, draugystė ir motinystė. Hudai pradėjus dirbti Australijos ambasadoje Irake, baimė tapo nuolatine jos palydove. Augantis nerimas dėl savo šeimos, ypač paauglio sūnaus, veda iš proto. Mukhabarat – slaptoji policija – stebi kiekvieną jos žingsnį, kad gautų informacijos, kurią galėtų panaudoti prieš Ameriką. Huda slaptųjų žvalgų verčiama susidraugauti su aukšto rango australų pareigūno žmona Ele Vilson, tačiau nenori tapti informatore, be to, ji dar nežino, kad ir Elė turi ką slėpti. Hudos jaunystės laikų draugė Ranja, šeicho dukra, stengiasi sudurti galą su galu. Jos šeima, kadaise turtinga ir gerbiama, nusigyveno, todėl dabar moteris teturi titulą, kuriuo kartais dar pavyksta pasinaudoti, kad pakreiptų įvykius sau tinkama linkme. Ranja visomis išgalėmis stengiasi apsaugoti savo dukrą ir pasirūpinti, jog jodviem nieko netrūktų. Susikirtus trijų moterų keliams, ilgai saugotos praeities paslaptys netrunka įsiveržti į dabartį. Kur pasisuksi, kvepia išdavyste, ir niekas nebežino, kuo galima pasitikėti.
7. Chloé Esposito. Grėsmė Venecijoj
Ji turi planą, kaip iš balos išlipti sausai. Tik reikia paskutinįkart atkeršyti. Alvina Naitli gyveno tikrą svajonių gyvenimą: krūvos pinigų, Italijos saulė, naujas gražuolis vaikinas... Tačiau tepraėjo vos metai, nutiko nelemtas įvykis – ir Alvė jau be namų, Londone, priversta skaičiuoti kiekvieną likusį grašį. Ji netrunka apsispręsti: reikia sukurpti nepriekaištingą planą ir atkeršyti skriaudikui.
8. Kazuo Ishiguro. Palaidotas milžinas
Romėnai seniai išsidangino ir Britanija pamažu grimzta į nuosmukį. Tačiau bent jau liovėsi kraštą niokoję karai. Sutuoktiniai Akslis ir Beatrisė išsiruošia į kelią per neramią, keistose miglose, kurios nutrina žmogaus atmintį, skendinčią ir lietaus merkiamą žemę, vildamiesi rasti sūnų, kurio nematė jau daugelį metų. Jie nusiteikę susidurti su daugybe pavojų – kai kurie jų bus keisti ir anapusiniai, – bet nė neįtaria, kokius tamsius ir užmirštus jų meilės vienas kitam klodus ši kelionė atvers. Kartais rūstus ir pirmykštis, kartais veriamai jaudinantis romanas „Palaidotas milžinas“ kalba apie užmarštį ir atminties galią, kaltę ir traumą, meilę ir kerštą.
9. Richard Paul Evans. Noelės dienoraštis
Mes patys prisirakiname grandinėmis prie tų, kuriems neatleidžiame. Džeikobas Čerčeris namus paliko būdamas šešiolikos – tada motina išspyrė jį lauk. Dabar jis – populiarus meilės romanų autorius, besimaudantis šlovės spinduliuose. Likus kelioms dienoms iki Kalėdų jis sulaukia teisininko skambučio – pasirodo, mirė jo motina ir paliko jam visą turtą. Taigi Džeikobui teks grįžti į gimtąjį miestą – ne tik tvarkyti palikimo reikalų, bet ir stoti akistaton su praeitimi, vėl išgyventi kančias, kurias patyrė vaikystėje. Bet galbūt grįžimas namo – ne pati blogiausia mintis, palyginti su nykia perspektyva dar vienas Kalėdas sutikti prie televizoriaus? Kaip paaiškėja, senasis namas slepia ne vieną paslaptį. Jį tvarkydamas Džeikobas tarp daugybės keistų daiktų atranda ir jaunos moters dienoraštį. Ir tai – ne vienintelis praėjusių laikų aidas. Į jo duris netikėtai pasibeldžia Reičelė, ieškanti savų atsakymų. Bandydami įminti praeities mįsles, Džeikobas su Reičele ras daugiau, nei galėjo tikėtis.
10. Dainius Vanagas. Oderis
2050-tieji. Pasaulis pasikeitęs. Populiacija neregėtose aukštumose. Į Europą plūsta dar daugiau imigrantų, laimės ieškotojų, pabėgėlių. Oderio valdžia situaciją stabilizuoti bando eksperimentiniais būdais. Uždarame mieste vietos randa tik naudingi žmonės: tie, kurie turi darbą ir moka mokesčius. Neturi ko pasiūlyti? Keliauk už sienos! Tačiau socialiniai eksperimentai visada turi ir daugiau atspalvių, nei tik juoda arba balta. Pagrindinis romano veikėjas Alanas atsiduria ant ribos. Ką tik buvęs naudingas jis išsiskiria su žmona ir netenka darbo. Į pakrikusį protą prasiveržia mintis, kad reikia kuo skubiau sutvarkyti gyvenimą, nes kitaip miestas jį išspjaus. Jis nereikalingas. „Oderis“ – šiurpą keliantis distopinio žanro romanas, kviečiantis kelti nepatogius klausimus ir diskutuoti apie žmogaus teisių pažeidimus, laisvės suvaržymą ir kontrolę, nehumaniškus eksperimentus bei nuolat į visas gyvenimo sritis besiskverbiančių technologijų kainą. Nors knygos siužetas vystosi išgalvotame mieste, jis labai realistiškas.
11. Sandra Brown. Bendrininkai
Prieš dvidešimt metų buvo įvykdyta milžiniška vagystė – apiplėšta vietinė šeimos parduotuvė. Keturi vyrai pagrobė pusę milijono dolerių ir planavo juos pasidalinti po šešių mėnesių. Tačiau viskas pasisuko ne taip kaip buvo numatyta. Vienas bendras dingsta su pinigais, po savęs palikęs lavoną ir dvi nelaimingas dukras. Dvidešimt metų du likę bendrininkai – karo veteranas ir korumpuotas teisininkas – laukia progos atsiteisti. Ta proga pasitaiko, kai scenoje pasirodo viena pagrindinių veikėjų – Arden Maksvel. Kadaise jos tėvas įvykdė vagystę, nužudė bendrininką ir dingo palikęs Arden ir jos seserį likimo valiai. Bent jau tokia oficiali versija. Šio įvykio žymė įsirėžė visam gyvenimui ir po daugybės asmeninių problemų jauna moteris nusprendžia grįžti į gimtuosius namus, kur tikisi susivokti savyje ir rasti atsakymus į nuo vaikystės persekiojančius klausimus. Tačiau Arden laukia ne tik tušti namai, bet ir kadaise grobio netekę vagišiai. Tiesa, Sandra Brown ne veltui dievinama skaitytojų, ji žino, kaip sukurti įtampą, alsuojančią iš kiekvieno puslapio. Romano „Bendrininkai“ siužete daugybė netikėtų vingių, o tai, ką manote žiną nuo pat pradžių, nebūtinai yra tiesa.
12. Jodi Picoult. Dviejų kelių knyga
Donos gyvenimas apsiverčia per vieną akimirką, kai stiuardesė praneša apie nenumatytą avarinį nusileidimą. Donos mintys ima šokinėti laiku ir ją pačią šokiruoja tai, kad pirmiausiai ji galvoja ne apie savo vyrą, fizikos profesorių, o apie ambicingą bendramokslį Vaitą Armstrongą, kurį paskutinį kartą matė prieš šešiolika metų. Dona stebuklingai išgyvena avariją, tačiau taip pat išgyvena ir visos staiga iškilusios abejonės. Jos gyvenime nieko netrūksta. Bostone laukia vyras ir mylima dukra. Pati Dona dirba dula ir padeda mirštantiems palengvinti likusias akimirkas tarp gyvenimo ir mirties. Tačiau kažkur Egipte yra Vilas Armstrongas, archeologas, tyrinėjantis senovės laidojimo vietas. Tai darbas, kurio kadaise mokėsi ir Dona, tačiau buvo priversta atsisakyti. Dabar atrodo, kad likimas siūlo antrą šansą, o moteris nebėra įsitikinusi dėl savo praeities pasirinkimų. Aviakompanija užtikrina, kad išlikusieji gaus visą reikalingą pagalbą ir bus nugabenti, kur jie panorės. Knygos veikėja gali tęsti kelionę namo arba grįžti į archeologinių kasinėjimų vietą, kurią ji paliko prieš daugelį metų. Gal atėjo laikas užbaigti neišspręstus santykius?
13. Indrė Jonušytė. Bela Blu
Šiuolaikinis meilės romanas gali būti ne tik romantinis ar erotinis, bet ir psichologinis, mistinis, net fantastinis. Esama ir tokių, kurie pasižymi visomis šiomis ypatybėmis. Septintoji Indrės Jonušytės knyga „Bela Blu“ yra būtent toks įvairiapusis literatūros kūrinys. Žmonių santykiai plėtojami psichologiškai ir įtikinamai. Itin sodriai perteikiamas Graikijos koloritas. Indrė Jonušytė: „Apie ką „Bela Blu“? Pirmiausia – apie nuostabią Viduržemio jūros salą Korfu, paukščius ir vienus gražiausių pasaulyje paplūdimius, maistą ir muziką, apie vasarą, kokią daugelis gali tik įsivaizduoti. Ji – apie žmonių santykius ir sapnus, kurie kartais būna per trumpi, per sudėtingi, per baisūs, o kartais net ne santykiai ir ne sapnai. „Bela Blu“ yra apie moterį, kuri iš pradžių rado pabaigą, o pabaigoje – pradžią. Apie miestą, už nušiurusių fasadų slepiantį magiškus sodus, ir šalia alsuojančią įnoringą jūrą, galinčią virsti portalu į kitą ar bent jau kitokį gyvenimą.“
14. Elizabeth Macneal. Stebuklų cirkas
„Stebuklų cirkas“ – sodrus, jausmus žadinantis ir puikiai epochos atmosferą perteikiantis gotikinis romanas, kuriame vienos moters gyvenimą iš pagrindų pakeičia karalienės Viktorijos laikais taip mėgtas keistenybių cirkas... 1866 metai. Viename pietų Anglijos pajūrio kaime Nelė užsidirba pragyvenimui skindama našlaites. Nelei, kurios kaimiečiai vengia dėl jos odą išmarginusių apgamų, visą pasaulį sudaro mylimas brolis ir jūra. Tačiau kaime pasirodžius Jaspero Jupiterio stebuklų cirkui, kuriame pasirodymus rengia neįprastų savybių atlikėjai, Nelė pagrobiama. Ją pardavė tėvas, pažadėjęs Jasperui, kad šis turės savo mergaitę-leopardą. Tai didžiausia Nelės gyvenime patirta išdavystė. Vis dėlto, augant jos šlovei, susidraugavusi su kitais atlikėjais bei švelnaus būdo Jaspero broliu Tobiu, ji ima svarstyti, ar tai nėra geriausia, kas jai kada nors galėjo nutikti.
15. Per Petterson. Mano likimo broliai
Knyga apie vienatvę, paieškas, išsiskyrimą ir Oslą. Kritikų apžvalgose už įtaigų stilių giriamas nuoširdus ir jautrus pasakojimas yra laikomas vienu geriausių pastarųjų metų norvegų romanų. Vieną 1992 metų rugsėjo sekmadienį Arvido Jenseno bute suskamba telefonas. Tai jo buvusi žmona, paklaikusi ieško pagalbos. Radęs ją tuščioje geležinkelio stotyje Arvidas ieško ir bendro gyvenimo pėdsakų. Tačiau atrodo, tarsi moters gyvenime jo nė nebuvo. Po skyrybų Arvidas klaidžiojo vienatvėje ir vidinėje tyloje. Žmona, pasiėmusi tris dukras, jį paliko. Tėvus ir brolį pražudė kelto katastrofa. Vyras klaidžioja po miestą, girtauja ir keliauja per atsitiktinių moterų lovas. Arvidas nemoka įsipareigoti, reikšti jausmų, bijo apsijuokti. Pagrindinis veikėjas įkūnija daugybę vyrų.
16. Narine Abgaryan. Iš dangaus nukrito trys obuoliai
Rusiškai kurianti armėnų kilmės rašytoja Narine Abgaryan už romaną „Iš dangaus nukrito trys obuoliai“ 2016 metais pelnė prestižiškiausią Rusijos literatūros apdovanojimą „Jasnaja Poliana“, knyga išversta į 13 kalbų. „Iš dangaus nukrito trys obuoliai: vienas obuolys tam, kas matė, kitas – tam, kas papasakojo, o trečias – tam, kas klausėsi.“ Taip baigiasi tipiška armėnų pasaka. Ir nuo tokio pavadinimo iš, atrodo, kasdieniškų darbų, namų apyvokos rakandų ir žmogiškų aistrų rašytoja Narine Abgaryan pradeda kurti magišką pasaulį. Kelių kartų likimus jame sujungia meilė ir skausmas, kerštas ir atleidimas, draugystė ir nesantaika. Nepaprasta istorija rutuliojasi atokiame Armėnijos kalnų kaimelyje. Senovinis telegrafo laidas ir pavojingas kalnų takas, kuriuo net ožkos sunkiai praeina, yra vienintelis ryšys su išoriniu pasauliu. Karas, kalnai ir laikas kadaise pilną šurmulio kaimą pavertė Dievo ir žmonių pamiršta vieta. Iš dalies keistuoliai, iš dalies atsiskyrėliai, jo gyventojai turi bendrą bruožą: jie tiki magija. Ir štai vienas tikras stebuklas pakeičia viską – 58 metų Anatolija laukiasi vaikelio. Ši žinia sunykusiam kaimui suteikia naujos gyvybės ir vilties.
17. Serhij Žadan. Internatas
„Internatas“ – tikrais įvykiais paremtas romanas apie karą Donbase ir jame atsidūrusį daug galios neturintį žmogų. Ukrainiečių kalbos mokytojas Paša keliauja per fronto liniją pasiimti sūnėno iš internato. Pavojingos kelionės metu jis priverstas permąstyti savo pažiūras ir pasirinkti, į kurią pusę stoti. Pro langą matomi nuniokoti miestai ir miesteliai, ginkluoti kareiviai ir be namų likę žmonės nepadeda apsispręsti. Leisgyvis senukas su ką tik iš mokyklos parbėgusia anūke, paskubomis svetimus kailinius užsimetusi ir gatvėje atsidūrusi Vira, kita kiek isteriška moteriškaitė, kažkodėl įsikibusi tuščio lagamino, – kiekvienas jų turi savitą įvykių versiją. Surasti vieną tiesą tampa sunku. Ar tai išvis įmanoma?
18. Kaspar Colling Nielsen. Europos pavasaris
Modernus danų autoriaus romanas apie keturių žmonių gyvenimo kelią ir deklaratyvią europietišką žmogaus laisvę. Daugiasluoksnis kūrinys provokuoja ir verčia permąstyti savo santykį su žmogiškosiomis vertybėmis. Romanas nukelia į Danijos salą Lolandą. Čia telkiasi nauja bendruomenė, kurią sudaro vien tik turtingiausi žmonės bei šalies įžymybės: pasaulyje pripažinti mokslininkai, finansų srities rykliai bei menininkai. Lolande jie bando atrasti tradicinio senojo pasaulio gyvenimo būdo privalumų ir moderniausių technologijų dermę. Skaitytojai susipažins su išlepusiu, bet talentingu menininku Kristianu, kuris piešia su gamta susiliejančius išsigimusius žmones. Taip pat ir su buvusiu panku Sty, kuris ir pats nežino, kaip galiausiai tapo galerininku, nes nieko nesupranta apie meną. Sty žmona – mokslininkė Elizabet, kuri atlieka tyrimus, bandydama perprasti žmogaus smegenų veiklą. Salos laboratorijoje ji vykdo eksperimentus su gyvūnais. Dar viena veikėja yra Ema, kenčianti nuo valgymo sutrikimų. Romano „Europos pavasaris“ siužetą pagardina ir fantastinis elementas – protingi bei kalbantys gyvūnai. Jie valdomi gamtos apibrėžtų instinktų, kurie puikiai dera su nepaprastu protu.
19. Winston Churchill. Mano jaunystė, 1874–1904
Sero Winstono S. Churchillio vardas neabejotinai labiausiai susijęs su Jungtinės Karalystės ir jos Sąjungininkų pergale Antrajame pasauliniame kare. Tačiau tai jau brandaus vyro, pasaulinio garso politiko, Didžiosios Britanijos premjero ir vienos garsiausių XX a. asmenybių istorija. Kažkada W. Churchillis nebuvo toks garsus ir įtakingas. Ši knyga – jo paties ranka rašytas pasakojimas apie vaikystę, jaunystę, kario, rašytojo ir politiko karjeros pradžią. Joje autorius dalijasi prisiminimais apie tėvus, mokslus, dalyvavimą kovos veiksmuose kolonijinėje Indijoje, Pietų Afrikoje ir Sudane, karo korespondento darbą, patekimą į būrų nelaisvę ir pabėgimą iš jos. Nemažai dėmesio skiriama aprašant Britų imperijos kolonijose tarnaujančių karininkų gyvenimą, jų buitį, pomėgius ir pramogas, požiūrį į vietos gyventojus. Čia aplinkinis pasaulis pateikiamas jauno ir ambicingo, energingo ir narsaus XIX a. pab. – XX a. pr. kovoti ir nugalėti auklėto anglų džentelmeno akimis. Ši knyga dėl kvapą gniaužiančių įvykių ir netikėtų siužeto posūkių labiau primena nutrūktgalvišką nuotykių romaną nei solidaus valstybės vyro autobiografiją. Lengvas stilius, šmaikšti kalba, neįtikėtinai daug įdomių, mažai žinomų faktų liudija puikius literatūrinius autoriaus gebėjimus.
Projekto „MoBiLait: mokymosi galimybių atvėrimas žmonėms, negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto, per Lietuvos bibliotekų tinklą“ leidinys.
BRF formatu
19. Irma Laužikaitė. Nelly Paltinienė. Tu ateik į pasimatymą
„Neskubėk rašyti, tada ir aš neskubėsiu mirti“, – išgirdau iš Nelly Paltinienės 2020-ųjų vasario pabaigoje paskambinusi pasveikinti su gimtadieniu. Mums dar buvo likę neaptartų temų, nors skaipu kalbėjomės jau metus. Pasiryžusi patikėti savo gyvenimo istoriją knygai, viena ryškiausių lietuviškos estrados žvaigždžių kalbėjo lyg per išpažintį. Prisimindama, ką tiek metų nutylėjo, ir juokėsi, ir braukė ašaras. Pasakojo apie mažytės Nelly kovą dėl išlikimo karo mėsmalėje. Apie tai, kaip pati dar vaikas tapo mama. Apie beribę aistrą scenai ir jai atiduotus šešiasdešimt ketverius metus. Apie tai, kodėl per koncertą persirengdavo penkis ar šešis kartus. Apie vyrą, kurį nutarė padaryti laimingą. Apie skausmingą sprendimą išvykti gyventi į Vokietiją. Apie bisą po biso, glėbius gėlių ir gandus, ko gero, nenutilsiančius, kol gyvi jos gerbėjai. „Gal galima truputį ir pafantazuoti, kad būtų įdomiau? O kaip filmuose?“ – juokėsi Nelly. Tačiau nieko pridėti nereikėjo – likimas negailėjo jai nei skaudžių išbandymų, nei svaigių šuolių. 2020-ųjų vasario 29-ąją Nelly Paltinienė iškeliavo anapus, o man liko pažadas sudėti atvirus pasakojimus į knygą, kad ji dar sykį galėtų pakviesti gerbėjus į pasimatymą.“ Knygos autorė, žurnalistė Irma Laužikaitė
PDF formatu
Informaciniai leidiniai
20. Vaikų literatūros katalogas 2021. Sudarytoja Ina Praprovienė, maketuotoja Dalia Raicevičiūtė
Komentarai