Peršokti į pagrindinį turinį

Akių tinklainės tyrimas sergant cukriniu diabetu, robotas nustato diagnozę

Akių tinklainės tyrimas sergant cukriniu diabetu, robotas nustato diagnozę

                Prasidėjusi skaitmeninė revoliucija akių ligų srityje, davė vaisių ir tapo realybe. Nuo 2019-ųjų vidurio Vienos medicinos universitete skaitmeninio tinklainės skanerio pagalba įmanoma nustatyti cukrinio diabeto sukeltą akių tinklainės susirgimą.

                420000000 žmonių visame pasaulyje serga cukrinių diabetu, bet tik 15 procentų iš jų reguliariai lankosi pas akių gydytoją, kad išvengtų diabeto sukeliamų regos sutrikimų, nors 75 procentai cukralige sergančių žmonių susiduria su blogėjančiu regėjimu.

                Dirbtinio intelekto atrastas sprendimas, leidžiantis greitai, efektyviai, be medicininės intervencijos nustatyti ar žmogui pažeista tinklainė informuoja, ar paciento tinklainė sveika, ar turi vidutinio sunkumo pažeidimą ar pažeidimą reikia skubiai gydyti. Pacientas atsisėda prieš roboto kamerą, kuri po penkių minučių į spausdintuvą paduoda informaciją apie jo akių tinklainę. Roboto kamera yra mažesnė už kavos aparatą kainuojanti apie 20000 eurų.

                Turint du milijonus pikselių arba duomenų taškų, užfiksuojamas ypač ryškus tinklainės vaizdas ir duomenys palyginami skaitmeniniu būdu. Naudojant šią dugno nuotrauką, algoritmu nustatomos anatomiškai svarbios struktūros, tokios kaip geltonoji dėmė, regos nervas ar kraujagyslės, nuotraukoje tiriami patologiniai pokyčiai, atsirandantys dėl diabeto, tokie kaip: mikroaneurizmos smulkiose kraujagyslėse, kraujavimas tinklainės sluoksniuose, kietas eksudatas (tai yra riebalinių medžiagų nusėdimas tinklainėje) ir nauji tinklainės kraujagyslių dariniai. Pastarasis požymis jau signalizuoja apie progresavusią diabetinę akių tinklainės retinopatiją.

                Tarptautiniai tyrimai parodė, kad dirbtinio intelekto naudojami algoritmai diagnostikoje yra greitesni ir tikslesni už gydytojų atliekamus tyrimus, nes ne viską įmanoma pamatyti plika akimi, kas analizuojama roboto kameros pagalba, tačiau Vienos medicinos universiteto profesoriai įspėja, kad negalima pasitikėti internete siūlomais tyrimais. IDx-DR sistema, naudojama Vienos akių klinikose, sukurta JAV, yra vienintelė pasaulyje, patvirtinta ir paremta rimtais tyrimais. Diagnostinis tikrumas yra įmanomas tik turint visas tokio tipo sistemas.

Parengė Ugnė Žilytė

Netzhautuntersuchung bei Diabetes: Der Roboter stellt die Diagnose(Sichtweisen Juni/July 2020);

Prieiga per internetą:

https://www.hilfsgemeinschaft.at/magazin-sichtweisen

G.187

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"