Peršokti į pagrindinį turinį

Balsavimo prieinamumas Europos akliesiems

Balsavimo prieinamumas Europos akliesiems

Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija įpareigoja pasaulio valstybes, įskaitant Europos, „garantuoti neįgaliesiems politines teises ir galimybę jomis naudotis vienodai su kitais“. Tai apima balsavimą rinkimuose – vieną labiausiai įsimintinų politinio gyvenimo akimirkų. Vis dėlto standartinis šiandien praktikuojamas balsavimo rinkimuose modelis – mėgstamiausio kandidato ar partijos pažymėjimas popieriniame balsavimo biuletenyje – šios pagrindinės politinės teisės neužtikrina daugumai iš 30 milijonų Europos piliečių, turinčių regos negalią. Vis dėlto Europos šalyse yra daug geros patirties pavyzdžių.

Europos aklųjų sąjunga rūpinasi, kad rinkimų metu aklieji galėtų balsuoti savarankiškai ir slaptai. Vykdydama AVA projektą („Accessible Voting Awareness-Raising, liet. „Informacijos apie balsavimo prieinamumą sklaida“), Europos aklųjų sąjunga surado gerų pavyzdžių ir, jais remdamasi, parengė rekomendacijas, skirtas politikos formuotojams ir rinkimų organizatoriams, kaip pagerinti rinkimų prieinamumą. Pagrindinis AVA projekto tikslas buvo tas, kad visoje Europoje akli ir silpnaregiai piliečiai galėtų balsuoti slaptai ir savarankiškai, kaip visi kiti. 2019 m. gegužės mėnesį išleistame AVA projekto leidinyje “Making Elections Accessible for Voters with Visual Impairments“ (http://www.euroblind.org/sites/default/files/documents/ebu-ava-brochure.pdf) aiškiai išdėstytos rekomendacijos apie tai, ką prieinamumo gerinimui turėtų padaryti rinkimų komisijos. Rekomendacijas galima atsisiųsti anglų, bulgarų, graikų, juodkalniečių, lenkų, vokiečių ir slovakų kalbomis.

Kadangi kelias į akliesiems prieinamą balsavimą prasideda nuo rinkimų įstatymų, politikos formuotojai turėtų sukurti unifikuotus teisės aktus, skirtus rinkimų prieinamumui užtikrinti, numatyti balsavimo tvarką, laikantis JT neįgaliųjų teisių konvencijos, taip pat turi būti leidžiama per rinkimus naudoti alternatyvius balsavimo būdus ir pagalbines priemones.

Kadangi prieinamiems rinkimams reikia gerų techninių sprendimų ir praktinio jų įgyvendinimo, rinkimų organizatoriai turėtų sukurti neregiams prieinamus biuletenius, trafaretus, ieškoti kitų priemonių ir rengti specialius mokymus rinkimų savanoriams.

ACCESSIBLE VOTING. http://www.euroblind.org/sites/default/files/documents/ebu-ava-brochure.pdf ; http://www.euroblind.org/campaigns-and-activities/current-activities/accessible-voting [žiūrėta 2020-09-07]

Parengė Audronė Gendvilienė

G.202

2018 © Visos teisės saugomos. Sprendimas: UAB "Fresh Media"